Dnia 24 kwietnia 2025 r., w czwartek, po Mszy św. o godz. 18.00 w Szkole Katolickiej im. św. Jana Pawła II przy parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie (ul. Staszica 36) odbędzie się ósme spotkanie z cyklu św. Jan Paweł II na nowo odczytany.
Prelegentem będzie ks. mgr lic. Krzysztof Kowal, fideidonista z 14 letnim doświadczeniem posługi w Rosji i Gruzji oraz Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pile, który wygłosi referat pt. Misyjny charakter Kościoła w nauczaniu świętego Jana Pawła II.
Zapowiedź wykładu:
18 listopada minie 60 lat od ogłoszenia przez Sobór Watykański II dekretu Ad gentes o działalności misyjnej Kościoła.
7 grudnia 1990 papież Jan Paweł II opublikował encyklikę poświęconą misjom Redemptoris missio. Św. Jan Paweł II wyrażał w niej przekonanie, że głoszenie Ewangelii ma na celu chrześcijańskie nawrócenie i wyzwolenie, którego potrzebują wszyscy ludzie. Wszyscy ludzie mają prawo do „radykalnej nowości” życia, którą daje Chrystus. Chrystus nie jest luksusem ani kimś, kogo możemy ignorować. Bez Niego nasze życie jest niekompletne i niepełne, dlatego ludzie muszą usłyszeć tę Dobrą Nowinę ze względu na ich wolność i rozwój (por. RMis nr 31-40).
„Na pytanie: „Dlaczego misje?” odpowiadamy z wiarą i doświadczeniem Kościoła, że otwarcie się na miłość Chrystusa jest prawdziwym wyzwoleniem W Nim i tylko w Nim zostajemy wyzwoleni od wszelkiej alienacji i zagubienia, od zniewolenia przez moce grzechu i śmierci” (nr 11).
Warto zadać pytanie o sens dzieła misyjnego Kościoła dziś.
Czy w imię ekumenizmu i świadomości, że w każdej religii jest ziarno prawdy Bożej misje AD GENTES (do narodów) są jeszcze potrzebne? A jak rozumieć „misyjnie”, że „poza Kościołem nie ma zbawienia”? Jak rozumiał Kościół właśnie św. Jan Paweł II, gdy każdego roku podczas swojego długiego pontyfikatu udawał się na „pielgrzymowanie misyjne” po całym świecie, średnio 4 razy w roku?
Na te i inne pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi w nauczaniu papieża Jana Pawła II, Wielkiego i Świętego.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie
Organizatorzy:
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego
ks. prof. dr hab. Janusz Bujak
Parafia pw. Ducha Świętego w Koszalinie
ks. proboszcz Paweł Wojtalewicz