Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 56

Aktualności - Felicjanki

25 maja dzieci z naszej parafii Ducha Świętego pojechały do Skrzatusza na I Diecezjalny Dzień Dziecka. Z całej Diecezji przybyło około 2500 dzieci. Nasza parafia była reprezentowana przez 70 uczestników, pośród których była liczna grupa Małych Pomocników Maryi ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej 21, którzy własnoręcznie z pomocą dzieci z Kółka Biblijnego wykonali koronę dla Matki Bożej Skrzatuskiej z dobrymi uczynkami, były też dzieci Komunijne i Rocznicowe z grupy s. Marianny, dziewczynki ze scholi i trzech ministrantów.
Rok temu dzieci z grupy pierwszokomunijnej s. Marianny i p. Hanny Hansz przyjęły po raz pierwszy Komunię Świętą. Był to dzień pięknych duchowych przeżyć. Dziś tj. 2 czerwca wspominając ten czas dziękowały za łaski otrzymane od Boga świętując Rocznicę I Komunii Świętej. Mszę Świętą celebrował i kazanie wygłosił proboszcz parafii Ducha Świętego ks. Kazimierz Bednarski, który poświęcił pamiątki rocznicowe - różańce oraz Pisma święte, które zostały rozdane dzieciom po uroczystej Eucharystii. Oprawę Mszy św. rocznicowej przygotowały dzieci pod okiem swoich katechetek. (mm)
Aleksandra Rink, Oktawia Burzak i Jagoda Matczak uczennice kl.III B SPI 21 przygotowane przez s. Mariannę zwyciężyły na etapie szkolnym i zakwalifikowały się do Etapu Rejonowego IV Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. Ola Rink jako najmłodsza uczestniczka Konkursu dostała się do etapu Diecezjalnego i zajęła w nim 7 miejsce. Zabrakło jej jednego punktu do nagrody pieniężnej, lecz otrzymała nagrody książkowe. Gratulujemy wspaniałym i mądrym dziewczynom (mat)
8 maja 2013 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie odbył się finał IV Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych. Zakres materiału tegorocznej edycji konkursu nawiązywał do tematyki Roku Wiary, który 11 października 2012 r. rozpoczął się w Kościele katolickim, aby zgodnie z oczekiwaniami papieża Benedykta XVI "rozbudzić w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej.
Maj to tradycyjnie okres Pierwszych Komunii Świętych. W naszej parafii uroczystości pierwszokomunijne rozpoczęły się 5 maja - tego dnia do sakramentu przystąpiły dzieci z grupy przygotowywanej przez panią Hannę Hansz. W niedzielę 12 maja uroczystości pierwszokomunijne przeżywały dzieci z grupy ks. Bogusława Płocharskiego, a tydzień później, w niedzielę 19 maja dzieci przygotowywane przez siostrę Mariannę Mościcką, felicjankę.
S. Marianna Mościcka, katechetka ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej Nr 21 przygotowała przedstawienie "Mój Chrystus połamany" i razem z dziećmi z grupy "Małych Pomocników Maryi" dwukrotnie zaprezentowała w szkole, w przeddzień Wielkiego Czwartku jako duchowe przygotowanie do Wielkiego Tygodnia oraz Świąt paschalnych. Widzowie w ogromnej ciszy i skupieniu śledzili treść pięknie przygotowanego misterium. Dzieci - mali aktorzy, wspaniale wcielili się w swoje role i przybliżyli sens cierpienia i krzyża. Życzenia świąteczne gronu nauczycielskiemu oraz uczniom złożyła p. dyrektor Krystyna Pater. Dziękujemy! (mat)
Wieczorem 26 grudnia s. Marianna razem z młodzieżą z Koszalina i okolic udała się do Rzymu na Europejskie Spotkanie Młodych TAIZE. Podróż dwoma autokarami przebiegała przez Wiedeń, w którym grupa miała obowiązkowy postój, wykorzystany na zwiedzanie.
W konkursie plastycznym , zorganizowanym przez katechetki Szkoły Podstawowej Integracyjnej 21 w Koszalinie wzięło udział 48 uczniów naszej szkoły (36 dzieci z klas I- III i 12 osób z klas IV- VI). Nie wszystkie prace spełniały kryteria konkursowe. Prace nagrodzone, zostały umieszczone  na wystawie w kościele Ducha Świętego i można je obejrzeć do dnia 20 grudnia. Wszystkim, którzy chętnie poświęcili swój czas na wykonanie prac dziękujemy i gratulujemy! 
W Kronice Parafialnej pod datą 1 września 1981 r. ks. Proboszcz zapisał: Są dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. W następnych latach będzie ich więcej. Przełożona siostra Katarzyna w związku z niewykończonymi barakami zamieszkała tymczasowo przy ul. Spasowskiego. Faktycznie w następnych latach, aż po dziś, w naszej parafii pracowało równo 40 Sióstr Felicjanek. Niektóre z nich posługiwały w naszej wspólnocie dwa, a nawet trzy razy na przestrzeni lat. Każdego roku nasze Siostry przeżywają uroczystość powstania Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. To wiekopomne wydarzenie miało miejsce 21 listopada 1855 r. w Warszawie.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem "Różaniec Skarbem Kościoła", w którym wzięło udział ok. 40 uczniów Szkoły Podstawowe Integracyjnej nr 21. Pomysły były wspaniałe i godne zauważenia. Różańce wykonane były z kasztanów, żołędzi, jabłuszek, fasoli, grochu, koralików, makaronu, cukierków, modeliny, z zasuszonych kwiatów tui itp. Jury w składzie: Marta Derewecka, Violetta Małaczek oraz s. Marianna Mościcka miało bardzo trudne zadanie. Przyznano nagrody i wyróżnienia.
Strona 1 z 2

Rok Wiary

Bł. MARIA ANGELA TRUSZKOWSKA
Założycielka Sióstr Felicjanek, fundatorka i Matka Zgromadzenia powstałego w Warszawie w 1855 roku.