Relikwie

Wspólnota wierzących parafii Ducha Świętego w Koszalinie od niedzieli 11 września będzie mogła czcić św. Urszulę Ledóchowską w relikwiach, które wniesiono tego dnia do świątyni. Uczyniła to Urszula Gajewska, mama cudownie ocalonego za przyczyną św. Urszuli Daniela Gajewskiego. Inni wierni ofiarowali piękny obraz uśmiechniętej św. Urszuli, a mądrą homilię o katolickim wychowaniu, któremu patronuje św. Urszula, wygłosił ks. proboszcz Kazimierz Bednarski, dyrektor jednej z pierwszych w Polsce, założonej przez siebie szkoły katolickiej.
W niedzielę, podczas Mszy Świętej o godz. 9.00, ks. Ireneusz Blank, w asyście ks. Kazimierza Bednarskiego i ks. Piotra Zielińskiego, umieścił relikwie św. Faustyny Kowalskiej w ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Zajęły one miejsce obok wcześniej już ulokowanych tutaj relikwii św. Jana Pawła II (instalował je bp Edward Dajczak - 1 czerwca 2014) i bł. ks. Michała Sopoćko (instalował ks. Wojciech Panek – 28 września 2014). Na początku Mszy, proboszcz ks. Kazimierz Bednarski pobłogosławił odnowiony obraz "Jezu ufam Tobie", który - jak przypomniał ks. Piotr Zieliński - był prawdopodobnie pierwszym w Koszalinie. Jubileusz 20-lecia obchodzi parafialna wspólnota Miłosierdzia Bożego, znana dziś pod…
- Dziękujemy za to, że nasza ziemia, która jest biedna niejako podwójnie - i materialnie, ale też duchowo, bo nie mamy zbyt wielkich tradycji - dziękujemy, że ta ziemia staje się ziemią świętą przez obecność świętych w ich relikwiach - powiedział ks. Piotr Zieliński we wprowadzeniu do Mszy Świętej, podczas której dokonano uroczystego umieszczenia relikwii bł. Michała Sopoćki w ołtarzu Miłosierdzia Bożego.
W czwartek (18 września 2014) nad ranem dotarły do parafii Ducha Świętego relikwie św. Faustyny Kowalskiej. Przywiózł je zmęczony długą podróżą, ale szczęśliwy ks. Piotr Zieliński, który w imieniu ks. proboszcza Kazimierza Bednarskiego odebrał je z rąk s. Ignacji Bazan w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
W niedzielę podczas Mszy świętej odprawianej o godz. 9.00, uroczyście przekazano pierwszej rodzinie z parafii relikwie św. Jana Pawła II, zapoczątkowując w ten sposób peregrynację po mieszkaniach. Państwo Danuta i Bogdan Miturscy są emerytowanymi nauczycielami. Niestety stan zdrowia pani Danuty nie pozwala jej na wychodzenie z domu. Relikwie odebrał więc opiekujący się nią mąż, nie kryjąc przy tym wzruszenia i dziękując za możliwość zabrania cennej pamiątki chrześcijaństwa do własnego mieszkania.
Kult publiczny w kościołach można oddawać tylko tym relikwiom, co do których istnieje pewność, że są prawdziwe, potwierdzona autentycznym dokumentem, dawniej nazywanym autentykiem, wydanym przez kompetentną władzę kościelną. Relikwie przechowywane w parafii Ducha Świętego posiadają takie dokumenty autentyczności, przypominające formą graficzną współczesne certyfikaty.
- Na nasze szczęście wśród uczniów Pana są tacy, którzy pozwalają, by Pan uczynił wszystko co chce - mówił w homilii biskup Edward Dajczak, podczas Mszy świętej dziękczynnnej za dar kanonizacji jaka odprawiona została 1 czerwca w kościele Ducha Świętego, z udziałem czterech biskupów koszalińsko-kołobrzeskich,. - Ta cudowna uległość miłości sprawia, że rodzą się tacy, jak ten nasz ukochany święty - Jan Paweł II.
Przewożą je ks. proboszcz Kazimierz Bednarski i ks. Piotr Zieliński. Relikwie odebrali dzisiaj (poniedziałek, 12 maja) w krakowskiej kurii metropolitalnej. Dokładnie o godz. 11.00 Ksiądz proboszcz przyjął je z rąk kardynała Stanisława Dziwisza.

Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka