O Parafii

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Napisane przez  Opublikowano w: Parafia

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
pw. DUCHA ŚWIĘTEGO
75-499 KOSZALIN
ul. ks. St. Staszica 38, tel. (094) 345-43-33

email: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. - administrator strony parafialnej

 

Ośrodek parafialny pw. Ducha Świętego w Koszalinie zaprojektowany został w dzielnicy mieszkalnej Koszalina budowanej w systemie wielkopłytowym.

 

Program budowy zakładał budowę kościoła wraz z aneksami: kaplicą, biurem parafialnym, częścią mieszkalną dla księży oraz odrębny zespół klasztorny dla sióstr oraz część katechetyczno-społeczną z pełnowymiarową salą sportową. Do tego doszedł program pomieszczeń techniczno-gospodarczych. W okresie realizacji projektu oraz pierwszych latach funkcjonowania nastąpiły zmiany, które w sposób zasadniczy wpłynęły na program ośrodka i zmusiły jego budowniczych do daleko idących przekształceń. Między innymi zrezygnowano z sal katechetycznych i zaadoptowano pomieszczenia dla potrzeb szkoły katolickiej.

 

W przestrzennym zagospodarowaniu wydzielono tereny: pod zabudowę, na dojścia piesze, dojazdy i parkingi oraz zieleńce. W rozwiązaniu szczególną uwagę poświęcono terenom przewidzianym dla potrzeb duszpasterstwa tj. miejsc spotkań wiernych po wyjściu z kościoła. Ukształtowana została zabudowa tworząca niezależnie od placu przed wejściem do kościoła podwórzec powiązany z przestrzeniami zielonymi.

 

Ośrodek parafialny o łącznej powierzchni zabudowy 2720 m2 i kubaturze 41710 m3 jego forma przestrzenna, rozczłonkowanie, w sposób zasadniczy różnią się od architektury otaczających go budynków. Dominuje jednoprzestrzenna bryła kościoła o kubaturze 26900 m3 z 46,30 metrową wieżą umieszczoną nad przedsionkiem głównego wejścia. Konstrukcja budynku, jego przykrycie autorstwa mgra inż. Edmunta Tumielewicza tworzy wnętrze o powierzchni 1200 m2 i wysokości 20,50 m. Monumentalność obiektu podkreślają pylony podpierające konstrukcje przykrycia. Ściany kościoła oraz części sportowej stanowią mury zespolone, a ściany pozostałych obiektów są warstwowo murowane. W wystroju zewnętrznym dominuje cegła, tynk, beton i blacha miedziana będące dla tego typu obiektów tradycyjnymi materiałami wykończeniowymi.

 

mgr inż. arch. Andrzej Lorek

Czytany 17142 razy Ostatnio zmieniany sobota, 22 marzec 2014 00:54
Więcej w tej kategorii: « Księża

Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka