Muzyka

W środę wieczorem 17 lipca zainaugurowano w kościele Ducha Świętego w Koszalinie wydarzenie o skali daleko wykraczającej poza parafię, Koszalin i Polskę. O godz. 18.30 rozpoczął się przegląd zespołów w ramach 50 Światowych Spotkań Chórów Polonijnych. W tym roku spotkanie miało charakter jubileuszowy, chórzyści przyjechali do Koszalina już po raz pięćdziesiąty, a jednocześnie przypadała 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki (urodził się 5 maja 1819 roku). Dyrektorem artystycznym tegorocznych spotkań jest dobrze znany w Koszalinie i w parafii Ducha Świętego prof. Przemysław Pałka.
Sobotni (14 stycznia) noworoczny koncert kolęd w wykonaniu chóru z Bydgoszczy zapisze się w kronikach parafii jako piękne i wyjątkowe wydarzenie. Najpopularniejsze polskie i zagraniczne kolędy zaśpiewał niecodzienny zespół profesorsko-studencki, złożony z wybitnych solistek, nauczycielek akademickich z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz ich studentek, które wystąpiły w międzynarodowym polsko-białoruskim składzie. Wyjątkowe muszą być też na tej uczelni relacje między wykładowcami a studentami, bo tylko wspólną pasją i miłością do muzyki można wytłumaczyć wyczyn, jakiego dokonały wszystkie panie, tworząc w środku zimy improwizowany zespół i jadąc do parafii w odległym Koszalinie, żeby charytatywnie zaśpiewać koncert, dedykowany głównie tym, którzy wspomogli fundację…
Wspaniałym koncertem kolęd uraczyli parafian chórzyści aż trzech chórów, występując w niedzielę 10 stycznia po zakończeniu wieczornej Mszy świętej. Chór Kameralny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie (dyrygent Kamil Szafran), Kameralny Chór Mieszany "Cantus" z Połczyna Zdroju (Bolesław Kurek) oraz Międzyszkolny Chór "Dominanta" z Mścic (Bożena Cienkowska) - reprezentowały różny repertuar i umiejętności, ale jedną wspólną pasję - miłość do muzyki i śpiewu. W świątyni rozbrzmiały cudowne kolędy i pastorałki, a na zakończenie chórzyści połączyli swe siły i mocą trzech zespołów, razem zaśpiewali "królową wszystkich kolęd" - "Bóg się rodzi".
Po raz czterdziesty piąty do Koszalina przyjechali polonijni chórzyści z różnych stron świata na kolejne z corocznych spotkań, które w ciągu lat zmieniały nazewnictwo i formy organizacyjne. W tym roku uczestniczą w zjeździe noszącym nazwę XV Światowy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie.
Parafia Ducha Świętego była 1 czerwca 2014 roku (w 23 rocznicę pobytu papieża w Koszalinie) miejscem diecezjalnych uroczystości dziękczynienia za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Liturgii Mszy świętej dodał blasku chór Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Marka Bohuszewicza. Nie tylko z powodu świetnego wykonania utworów, ale także doskonałego doboru pieśni, bogatych w symbolikę oddającą ducha liturgii.
W Uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas wieczornej Mszy świętej i tuż po niej, kościół nasz wypełnił się pięknymi kolędami, tymi popularnymi, dobrze znanymi, i tymi znanymi trochę mniej. Śpiewajmy Bogu - tak tłumaczy się nazwę Cantate Deo, którą nosi koszaliński chór pod kierownictwem pani Mirelli Telińskiej i nazwa chyba trafnie oddaje to co zaprezentował chór podczas wieczornego koncertu.
W sobotę 1 czerwca, koncertował w kościele Ducha Świętego zespół "New Life'm", który przyjechał do Koszalina z okazji odbywającego się XXIV Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Domino".
Trudny repertuar, świetne wykonanie, dobra współpraca duetu instrumentalistów (fortepian i skrzypce), autentyczne brzmienie instrumentów, bez wzmocnienia i elektronicznego przetworzenia - to główne atuty koncertu, który odbył się w sobotę 13 kwietnia w Szkole Katolickiej przy parafii Ducha Świętego.
Biskup Czesław Domin był człowiekiem bardzo umuzykalnionym, grał na wielu instrumentach, śpiewał, ale także komponował utwory muzyczne i pisał do nich teksty. W siedemnastą rocznicę śmierci biskupa, Krzysztof Skrzypczak, główny organista z parafii Ducha Świętego, przypomina mniej znane oblicze biskupa i odtwarza skomponowany przez niego utwór.
Brawami na stojąco dziękowała publiczność chórzystom z Politechniki Koszalińskiej, którzy w sobotę 12 stycznia w kościele Ducha Świętego wykonali swój jubileuszowy koncert z okazji XX-lecia powstania. Jednak to nie sam jubileusz, ale kunszt chórzystów i filharmoników postawił na nogi publiczność, wśród której znalazło się wielu znakomitych gości.
Strona 1 z 2

Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka