Msza święta w kościele Ducha Świętego jako dziękczynienie za dar kanonizacji, z udziałem czterech biskupów koszalińsko-kołobrzeskich, prezydenta miasta i rzeszy wiernych, wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II, wystawa pamiątek z wizyty papieża w Koszalinie w 1991 roku, marsz na rzecz życia i rodziny ulicami Koszalina, festyn rodzinny przy amfiteatrze - to najważniejsze wydarzenia wyjątkowych uroczystości papieskich w niedzielę 1 czerwca w Koszalinie.

Jesteśmy ludźmi poranka Zmartwychwstania. Nie jesteśmy ludźmi grobu. Jesteśmy ludźmi tego radosnego poranka, a nie ludźmi śmierci. Trzeba się nauczyć przeżywać swoje życie radośnie, z nadzieją, dynamizmem i z tym wewnętrznym szczęściem - jestem uczniem ... Mam wiarę... Może trzeba się zacząć tym cieszyć... Może trzeba tak pięknie, bez pychy, podnieść głowę i powiedzieć: jestem szczęśliwy, mam wiarę...

Dziś (26 kwietnia 2013) zakończenie roku szkolnego maturzystów. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, 22 marca br., pielgrzymowali na Jasną Górę, aby tam dobremu Bogu, przez ręce Maryi, powierzyć swoją przyszłość. To właśnie w Sanktuarium Narodu Polskiego, maturzyści podczas Eucharystii w procesji z darami przynieśli trzy dęby papieskie, symbolizujące trzech papieży, których pontyfikaty przypadły na ich dotychczasowe życie. Drzewka podarowane przez Technikum Leśne w Warcinie zostały pobłogosławione przez bp. Edwarda Dajczaka i przywiezione do diecezji.

15 maja 2006 r. w parku, w miejscu "starego cmentarza", w sąsiedztwie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, posadzono 25 siedmioletnich dębów kolumnowych (szypułkowych), które utworzyły Aleję Dębów Pamięci. Drzewa posadzili prezydenci miasta sprawujący władzę od 1973 r. - w przypadku osób nieżyjących ich małżonki, a także duchowni różnych wyznań.

W październiku 2007 r. przy ul. Dworcowej 6 zamieszczono marmurową tablicę z fragmentem listu Ojca Świętego Jana Pawła II do artystów: "Nie ulega bowiem wątpliwości, że artysta zachowuje szczególną relację z pięknem, można wręcz powiedzieć, że piękno jest jego powołaniem, zadanym mu przez Stwórcę."

Została wybudowana przed wejściem do kościoła pw. Ducha Świętego w 1996 r., w piątą rocznicę wizyty Ojca Świętego w Koszalinie. Odprawiona dnia 1 czerwca 1991 r. Msza św. na pobliskim placu była głównym i największym spotkaniem Jana Pawła II z mieszkańcami Pomorza Środkowego.

 

2 czerwca 1996 r. na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej odsłonięte obelisk z napisem dedykacyjnym upamiętniający krótką wizytę Jana Pawła II w Straży Granicznej dnia 1 czerwca 1991 r., kiedy to Ojciec Święty wracał samochodem osobowym z Góry Chełmskiej i na terenie obecnego COSSG przesiadł się na "papamobile" - błogosławiąc zebranych funkcjonariuszy. Zaprojektowany został przez koszalińskiego artystę plastyka Andrzeja Ciesielskiego a wykonany z żelbetonu przez Jerzego Bujnickiego.