Historia Parafii

Zakładamy wirtualną Księgę Kondelencyjną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Prosimy o wpisy, wspomnienia, refleksje zapisane w naszej pamięci.
4 listopada 2020 przypada 40. rocznica powstania parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Przez cały jubileuszowy rok 2020 będziemy zamieszczać w odcinkach na Facebooku i stronie parafialnej przegląd tych 40 minionych lat. Przypomnimy główne wydarzenia, ludzi oraz kolejne lata budowania obiektów i wspólnoty parafialnej. Sięgniemy do archiwum parafialnego i innych źródeł.
W wieku 44 lat w wypadku samochodowym koło Polanowa zginął ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Był człowiekiem nauki, w centrum jego zainteresowań znajdowało się zagadnienie prawdy. W listopadzie 2012 roku uczestniczył w panelu naukowym, współorganizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej działający przy naszej parafii, na temat relacji między wiarą i rozumem. Wystąpił jako reprezentant nauk filozoficzno-teologicznych, drugim mówcą był prof. Wojciech Kacalak, który reprezentował nauki ścisłe. Na stronie parafialnej zamieściliśmy wówczas relację ze spotkania, którą przypominamy.
Zapukał kiedyś do drzwi naszej parafii. Chciał odprawić Mszę świętą. Ks. proboszcz Kazimierz Bednarski bez wahania wyraził zgodę. Pozostał na 7 lat, ostatnich lat swego życia. Nie był kapłanem naszej parafii, ani nawet naszej diecezji. Nie mieszkał u nas. A jednak wrósł w jej panoramę, stał się jej nieodzowną częścią, chociaż formalnie pozostawał poza nią. Cichy, nie rzucając się w oczy, ale wciąż obecny. Choć słabnący, z posuwającą się i coraz bardziej uwidaczniającą chorobą, był mocnym punktem kapłańskiego oparcia w parafii. Choć był spoza parafii i przebywał w niej dość krótko - spoczął w parafialnym grobowcu kapłańskim na koszalińskim cmentarzu,…
Pielgrzymi ze Szwajcarii, Nikaragui, Niemiec, Boliwii, Kolumbii i Republiki Południowej Afryki (razem 182 osoby) oraz z Francji (180 osób).
Od czterech lat zmagał się ze śmiertelną chorobą, ale jego odejście w Poniedziałek Wielkanocny, było jednak zaskoczeniem. Niemal dokładnie dwa lata wcześniej - w niedzielę 23 marca 2014 roku - gościł w naszej parafii z rekolekcjami dla młodzieży akademickiej. "Ani na chwilę nie opuszcza go humor, wykracza poza utarte schematy, bywa, że idzie pod prąd opinii, używa barwnego języka i niekonwencjonalnych porównań, żywo gestykuluje" - pisaliśmy w relacji z tego spotkania.
We wtorek 24 lutego 2015 roku, w Raciborzu, zmarł ks. płk dr Franciszek Kamiński, dawny proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża w Trzebieży. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 27 lutego 2015 r, w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu (ul. Mickiewicza 8, woj. śląskie). Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 13.00. Po Mszy Świętej złożenia ciała zmarłego Kapłana na cmentarzu w Raciborzu.
...i pierwsza próba ukazania początków życia polskiego w mieście, zrealizowana nie przez zawodowych aktorów i nie siłami profesjonalnych instytucji, ale przez amatorów, uczniów koszalińskiej Budowlanki (Zespół Szkół Nr 7), zachęcanych i wspieranych przez katechetę ks. Piotra Zielińskiego, wikariusza z parafii Ducha Świętego.
Często w ogłoszeniach parafialnych słyszymy, że Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czy spotkanie modlitewne będą miały miejsce w kaplicy pw. Chrystusa Króla. Przyzwyczailiśmy się już do tego Patrona, ale pewnie nie znamy genezy nadania naszej kaplicy wspomnianego wezwania.
"Wszechmogący, wieczny Boże, ześlij na to miejsce swoją łaskę i udziel pomocy wszystkim, którzy Ciebie wzywają. Niech tutaj moc Twojego słowa i sakramentów utwierdza w wierze serca wszystkich wiernych" - taką modlitwę wypowiedział bp Paweł Cieślik w niedzielę, 17 grudnia 1995 roku, podczas uroczystego poświęcenia naszego kościoła. W przyszłym roku będziemy obchodzili okrągłą, dwudziestą rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia. Warto każdego dnia, gdy modlimy się w naszym kościele, uświadamiać sobie, że jest to gmach, który "powstaje z wybranych kamieni, ożywionych przez Ducha Świętego i zespolonych w miłości".