Zakon Rycerzy Jana Pawła II

W niedzielę 28 stycznia 2018 dwóch rycerzy Zakonu Jana Pawła II przystąpiło do promocji III i IV stopnia - Solidarność i Patriotyzm. Rycerze otrzymali również ryngrafy z Matką Bożą. Podczas Mszy świętej kazanie głosił ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz, kreator (twórca) pierwszej chorągwi Zakonu w komandorii koszalińsko-kołobrzeskiej (2013 rok), jej kurator, honorowy, a od niedawna również zwyczajny rycerz Zakonu. Zamieszczamy również nagranie uroczystości promocji.
W Radio Koszalin audycja zrealizowana przez Mateusza Sienkiewicza o Zakonie Rycerzy Jana Pawła II.
Ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii Ducha Świętego w Koszalinie, jako pierwszy w Polsce kapłan otrzymał "Pierścień Rycerzy Jana Pawła II". W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, która stanowi jedną z polskich komandorii Zakonu, istnieją aktualnie dwie chorągwie, noszące nazwy pochodzące od wezwania wiodącej parafii - Chorągiew Ducha Świętego w Koszalinie oraz Chorągiew Św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku.
- Uczestniczyłem w kilkudziesięciu podobnych ceremoniach w Polsce, ta w koszalińskiej parafii Ducha Świętego była nadzwyczajna, piękna, porównywalna z tą, która odbyła się przy płycie nagrobnej Jana Pawła II w Krakowie - powiedział Krzysztof Wąsowski, generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, w chwilę po zakończeniu uroczystości.
Zakon Rycerzy Jana Pawła II zainaugurował swoją działalność w parafii Ducha Świętego, a tym samym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Dwaj pierwsi rycerze - Janusz Gajewski i Zbigniew Murzyn - stanęli w Niedzielę papieską w prezbiterium papieskiego kościoła Ducha Świętego, w swych strojach ceremonialnych. Czarny mucet, obszyty żółtą lamówką, posiada na przedniej i tylnej stronie stylizowany herb Jana Pawła II.
Rycerze JP2

O Rycerzach Jana Pawła II

(Kliknij i powiększ)
  • Chorągiew Ducha Świętego Zakonu Rycerzy Jana Pawła II została erygowana 17 maja 2015 roku przez biskupa Edwarda Dajczaka.
  • Rycerze spotykają się w każdy drugi wtorek miesiąca po Mszy Świętej o godz. 18.00, nabożeństwie do świętego Jana Pawła II i uszanowaniu relikwii. Rycerze udają się następnie na salę obrad Chorągwi. Zgodnie z Regułą udział w zebraniu jest jawny tylko dla Braci Rycerzy, kandydatów oraz duchowieństwa.
  • Dwa razy w roku rycerze biorą udział w rekolekcjach zakonnych wielkopostnych i adwentowych.
  • W każdą przedostatnią niedzielę miesiąca rycerze również biorą czynny udział w Eucharystii o godz. 9.00.
  • Rycerze uczestniczą w życiu parafii tworząc tradycję i wpisując się w pragnienie ustanowienia Sanktuarium Św. Jana Pawła II Wzywającego Ducha Świętego.
  • Chorągwią kieruje Wielki Rycerz, będący równocześnie Komandorem Komandorii Koszalińsko-Kołobrzeskiej - jest nim Janusz Gajewski.