Aleja Dębów Pamięci (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Upamiętnienia

15 maja 2006 r. w parku, w miejscu "starego cmentarza", w sąsiedztwie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, posadzono 25 siedmioletnich dębów kolumnowych (szypułkowych), które utworzyły Aleję Dębów Pamięci. Drzewa posadzili prezydenci miasta sprawujący władzę od 1973 r. - w przypadku osób nieżyjących ich małżonki, a także duchowni różnych wyznań.

 

 

Uczczono patrona miasta św. Jana Chrzciciela oraz zasłużone postacie z dziejów Koszalina od średniowiecza do 1945 r. (...)

 

Inicjatorem upamiętnienia w formie Alei Dębów Pamięci był Społeczny Komitet Ratowania Starego Koszalina na czele z Jerzym Grynkiewiczem. Posadzone dęby poświęcone etapowi pomorsko-niemieckiemu w historii Koszalina to tylko część realizacji. Następne dęby będą upamiętniać Polaków.

 

W czerwcu 2006 r., w 15. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Koszalinie, posadzono dąb ku Jego pamięci. 15 października 2008 r., w przeddzień 30. rocznicy wyboru na papieża, koło drzewka stanął granitowy głaz z wykutym napisem: "Papież Jan Paweł II Honorowy Obywatel Koszalina".

 

30 czerwca 2008 r. zostało posadzone drzewo poświęcone kardynałowi Ignacemu Jeżowi (1914-2007) - więźniowi obozu koncentracyjnego w Dachau, organizatorowi i pierwszemu biskupowi ordynariuszowi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w latach 1972-1992, który 1 czerwca 1991 r. w imieniu lokalnego Kościoła przyjmował w Koszalinie Jana Pawła II - jednej z najbardziej znaczących postaci historii miasta i regionu, symbolizującej polskie dzieje Pomorza Środkowego. (...)

 

 Źródło: Leszek Laskowski, "Pomniki Koszalina", Koszalin 2009.

Zdjęcia: Tadeusz Rogowski

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.