Brama upamiętniająca wizytę Jana Pawła II (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Upamiętnienia

Została wybudowana przed wejściem do kościoła pw. Ducha Świętego w 1996 r., w piątą rocznicę wizyty Ojca Świętego w Koszalinie. Odprawiona dnia 1 czerwca 1991 r. Msza św. na pobliskim placu była głównym i największym spotkaniem Jana Pawła II z mieszkańcami Pomorza Środkowego.

 

 

Inicjatorem i fundatorem upamiętnienia była parafia. Projektantem bramy, podobnie jak kościoła i całego kompleksu parafialnego, był inż. arch. Andrzej Lorek.

 

Boczne filary bramy zostały wybudowane z cegły klinkierowej, a zwieńczający łuk ze zbrojonego betonu. Na łuku, po obydwu stronach bramy, widoczny jest herb papieski wytłoczony w miedzianej blasze. Po obydwu stronach, od wewnątrz filarów, zamieszczono czarne tablice granitowe z napisami wykonanymi w mosiądzu.

 

Na tablicy po prawej stronie widnieje myśl przewodnia z 1. Listu św. Pawła do Tesaloniczan, towarzysząca IV pielgrzymce Ojca Świętego do Ojczyzny: "Bogu dziękujcie. Ducha nie gaście". Poniżej widzimy cytat z homilii wygłoszonej przez papieża w czasie Mszy św. na placu przy kościele pw. Ducha Świętego dnia 1 czerwca 1991 r.: "Dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu, państwa, Europy, świata... IV pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Koszalin, 1 czerwca 1991 r."

 

Na tablicy po lewej stronie widnieje nawiązanie do słów papieża dotyczących koszalińskiego wiatru od morza i impresja na temat jego pielgrzymki: "...Wiatr towarzyszy mi od pierwszego momentu przybycia na ziemię polską nad Bałtykiem w Koszalinie... Papież wierzy w wiatr, w ten z wieczernika, w ten z pięćdziesiątnicy. Wierzy, że słowa rzucone na ten polski wiatr nie zostaną poniesione w niewiadomym kierunku, tylko pójdą tak, jak Słowo Boże, które z wieczernika na wszystkie krańce ziemi pchnął potężny wiatr Ducha Świętego."

 

 

Źródło: Leszek Laskowski, "Pomniki Koszalina", Koszalin 2009.

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.