Obelisk Jana Pawła II (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Upamiętnienia

 

2 czerwca 1996 r. na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej odsłonięte obelisk z napisem dedykacyjnym upamiętniający krótką wizytę Jana Pawła II w Straży Granicznej dnia 1 czerwca 1991 r., kiedy to Ojciec Święty wracał samochodem osobowym z Góry Chełmskiej i na terenie obecnego COSSG przesiadł się na "papamobile" - błogosławiąc zebranych funkcjonariuszy. Zaprojektowany został przez koszalińskiego artystę plastyka Andrzeja Ciesielskiego a wykonany z żelbetonu przez Jerzego Bujnickiego.

 

 

Inicjatorami pomnika byli - bp Czesław Domin i ówczesny komendant Ośrodka mjr Tadeusz Frydrych. Architektura upamiętnienia nawiązuje do stacji - kapliczki przydrożnej. Na granitowej tablicy umieszczono napis zawierający cytat z wygłoszonego 2 czerwca 1991 r. przemówienia papieża do żołnierzy w Zegrzu Pomorskim: "Uważajcie siebie za sługi wolności i bezpieczeństwa Ojczyzny. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w piątą rocznicę Jego pobytu na tej ziemi funkcjonariusze i pracownicy COSSG w Koszalinie. Koszalin 2 VI 1996."

 

3 czerwca 2006 r. odsłonięte zamieszczoną na obelisku granitową tablicę z wizerunkiem twarzy papieża i napisem "Jan Paweł II 1920-2005". Fundatorami byli pracownicy i Zarząd Zakładowy Związku Zawodowego Pracowników Cywilnych MSWiA Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej. Zaprojektowaną przez Ryszarda Munzera płytę wykonał zakład kamieniarski "Almak" Marka i Bolesława Kwiatkowskich.

 

Źródło: Leszek Laskowski, "Pomniki Koszalina", Koszalin 2009.

Zdjęcia: Tadeusz Rogowski

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.