List biskupa Tadeusza Bronakowskiego do uczestników 25. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności - Trzeźwość

Ekscelencjo, Księże Biskupie Krzysztofie!
Czcigodni Bracia Kapłani, Siostry Zakonne! Drodzy Uczestnicy 25. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości na Górę Chełmską!

Jak co roku przybyliście do pięknego miejsca, na wyjątkową Górę Chełmską, aby złożyć dziękczynienie Bogu za dar trzeźwości, aby prosić Go o potrzebne łaski na drogę wyzwolenia z nałogów dla siebie, swoich bliskich, znajomych, ale również po to, aby spotkać się ze sobą i cieszyć się wolnością w gronie trzeźwych i radosnych braci i sióstr. Jest to piękne świadectwo otwarcia się na Boże Miłosierdzie, na Jego przeogromną Miłość. On pragnie, aby każdy człowiek był szczęśliwy, a wiemy, że nie ma szczęścia bez prawdziwej wolności, bez wierności Bożym przykazaniom.

 

W całej Polsce apostołowie trzeźwości niestrudzenie pracują, aby Polska była wolna od pijaństwa, alkoholizmu i innych okrutnych zniewoleń. Widzimy jednak, że sytuacja wciąż się pogarsza. Wzrasta spożycie alkoholu, upijają się coraz młodsi - nawet małe dzieci, po alkohol sięgają coraz częściej kobiety.

 

Dlatego musimy tworzyć jedną wielką wspólnotę osób wolnych, trzeźwych, odpowiedzialnych za siebie, za bliźnich, za nasz umiłowany naród. To my wybieramy tych, którzy tworzą ustawy – także te o wychowaniu w trzeźwości, to my wybieramy tych, którzy decydują o tym, jak prawo jest respektowane, ile punktów sprzedaży alkoholu jest w naszych miejscach zamieszkania. Przede wszystkim jednak, to każdy z nas decyduje o tym, czy klęka przed alkoholem, który go niszczy, czy przed Bogiem, który daje życie i szczęście.

 

Umiłowani!

 

Apostolstwo Trzeźwości w Polsce ten rok poświęca dzieciom. Ich konieczna abstynencja powinna być szczególną troską rodziny, Kościoła i całego narodu. To wielkie zadanie, nad którym pochylamy się ponagleni słowami Pana Jezusa: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże" (Mk 10,14). Pamiętamy również o innych słowach Nauczyciela, które zawierają w sobie bardzo surowe ostrzeżenie: "Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" (Mt 18,6).

 

Św. Jan Paweł II w Liście do dzieci z 1994 roku tak pisał: "Jeżeli bowiem prawdą jest, że dziecko jest radością nie tylko rodziców, ale także radością Kościoła i całego społeczeństwa, to równocześnie jest też prawdą, że niestety, wiele dzieci w naszych czasach w różnych częściach świata cierpi i podlega wielorakim zagrożeniom. (...) Czy można przejść obojętnie wobec cierpienia tylu dzieci, zwłaszcza gdy jest to cierpienie w jakiś sposób zawinione przez dorosłych?". Odpowiedź jest jasna. Musimy od siebie więcej wymagać. Musimy być bardziej odważni, musimy być bardziej zdeterminowani i nieustępliwi w naszej posłudze. Troska o trzeźwość jest troską o godne życie na ziemi i zbawienie wieczne naszych bliźnich.

 

Umiłowani!

 

Przeżywacie kolejną piękną pielgrzymkę. Cieszę się razem z Wami. Cieszę się z odzyskanej trzeźwości przez tak wielu z Was. Cieszę się z Waszej troski o trzeźwość w rodzinach. Pragnę najserdeczniej podziękować księżom Biskupom za pasterską opiekę nad duszpasterstwem trzeźwości w diecezji. Dziękuję duszpasterzom. Dziękuję wszystkim członkom i podopiecznym Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które przeżywa piękny piknik. Dziękuję władzom samorządowym i tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego radosnego święta. W sposób szczególny dziękuję i gratuluję czterem panom, którzy otrzymali wyróżnienia za swoją wyróżniającą się pracę na rzecz trzeźwości.

 

Przed nami sierpień - miesiąc abstynencji. Z otwartym sercem przyjmijcie Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości. Rozważajcie jego treść, odpowiedzcie na wezwanie do abstynencji, aby dać świadectwo naszym braciom i siostrom zwłaszcza pogrążonym w nałogach. W tym czasie każdy z nas może powiedzieć: nie piję, bo bardzo kocham! Nie piję, bo chcę dać wspaniałe świadectwo najmłodszym polakom.

 

Dzisiaj pragnę Wam również polecić sprawę przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Niech to będzie wielkie święto ludzi młodych, ludzi trzeźwych. Niech młodzi Polacy dadzą wspaniałe świadectwo wobec swoich rówieśników z całego świata, że potrafią pięknie żyć, radośnie się bawić bez alkoholu. Musimy im w tym pomóc swoją gorliwą modlitwą i świadectwem naszego trzeźwego życia. Oby jak najwięcej dorosłych złożyło w tej intencji swój dar abstynencji od alkoholu.

 

Na to świętowanie, a także na codzienną troskę o trzeźwość osobistą, rodzinną i narodową z serca Wam błogosławię.

 

+ Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP
ds. Apostolstwa Trzeźwości

 

Łomża, dnia 1 sierpnia 2015 r.

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.