List biskupa Tadeusza Bronakowskiego do uczestników 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności - Trzeźwość

Ekscelencjo, Księże Biskupie,
Czcigodni Bracia Kapłani,
Siostry i Bracia!

 

Wiemy, jak wielkie wyzwania stoją przed naszym narodem w walce o trzeźwość. Są jednak takie miejsca, w których w sposób szczególny czuje się nadzieję, że te problemy możemy przezwyciężyć. Są takie dni, gdy ta nadzieja wypełnia nasze serca z niezwykłą mocą.

 

Takim wyjątkowym miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej na Górze Chełmskiej, takim dniem jest 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości połączona z 6. Piknikiem Podopiecznych i Członków Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Do dzisiaj z wdzięcznością wspominam piękne chwile sprzed 2 lat, gdy mogłem w tej pielgrzymce uczestniczyć.

 

Najgoręcej dziękuję wszystkim, którzy modlą się dzisiaj o trzeźwość narodu polskiego. W roku 1050 rocznicy chrztu Polski musimy odważnie myśleć o tym, jak chronić przyszłość narodu. Jak walczyć z chorobami, które niszczą Polaków. Odpowiedzią na te wyzwania jest apostolstwo trzeźwości. Nasza troska o trzeźwość wpisuje się w piękny łańcuch wybitnych postaci apostołów trzeźwości, którzy podejmowali tę pracę na przestrzeni polskich dziejów. Piękne obchody rocznicy chrztu Polski muszą nas mobilizować nie tylko do refleksji, ale przede wszystkim do wytężonej pracy, do podejmowania nowych inicjatyw chroniących trzeźwość. Jeżeli chcemy się rozwijać duchowo, jako wspólnota ludzi ochrzczonych, to musimy budować nową kulturę trzeźwości. Umiłowani!

 

Już dzisiaj chciałbym wszystkich zaprosić do modlitwy i włączenia się w dzieło przygotowań do przyszłorocznego Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Trzeźwościowych, którego hasło brzmi: „Ku trzeźwości Narodu – odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i Państwa.” Mamy nadzieję, że będzie to wydarzenie integrujące doświadczenia wielu środowisk, stwarzające okazję do wymiany poglądów i opinii, a przede wszystkim kreślące kierunki działań apostolstwa trzeźwości na kolejne lata posługi w naszej ojczyźnie. Będzie to jak mówił papież Franciszek taki pozytywny raban, aby wszyscy zrozumieli wagę problemów. Każdy z nas może wstąpić do tej wielkiej armii walczącej z niezrozumieniem, zgorszeniem, cynizmem, celowym rozpijaniem narodu.

 

Umiłowani!

 

Gorąco dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszej modlitwie na Górze Chełmskiej. Dziękuję biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi za przewodniczenie Mszy i Słowo Boże oraz szczególną opiekę nad diecezjalnym duszpasterstwem trzeźwości. Bardzo dziękuję ks. dyrektorowi Piotrowi Zielińskiemu, diecezjalnemu duszpasterzowi trzeźwości. Serdeczne podziękowania i pozdrowienia przesyłam dla księdza prałata Henryka Grządko, który tak wiele czyni dla apostolstwa trzeźwości w Polsce.

 

Najgoręcej dziękuję wszystkim pielgrzymom, którzy dzisiaj modlą się o trzeźwość, a na co dzień dzielą się swoim świadectwem walki o trzeźwość w ojczyźnie.

 

Św. Jana Pawła II prosimy, by cięgle błogosławił tej, błogosławionej dla Kościoła i Ojczyzny pracy. Otrzeźwianie jest drogą do wolności, a ta zawsze sporo kosztuje. Rozumieli to dawni Polacy w wieku XIX, gdy związali ideę trzeźwości z ideą niepodległości i postępu w sprawach społecznych. Jest to ścieżka walki duchowej, indywidualnej i społecznej.

 

Obyśmy na tej ścieżce wytrwali i niestrudzenie dążyli do celu, jakim jest trzeźwa Polska! W sierpniu proszę o szczególny dar miłości, dar abstynencji.

 

 

Niech Pan wszystkim obficie błogosławi!

 

Łomża, dnia 6 sierpnia 2016

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP
ds. Apostolstwa Trzeźwości

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.