Aktualności - Trzeźwość

RUCH TRZEŹWOŚCI im. Św. MAKSYMILIANA KOLBEGO - PARAFIA DUCHA ŚWIĘTEGO W KOSZALINIE - w każdy ostatni piątek miesiąca, godz. 18.00, Msza Święta w intencji trzeźwości. Po Mszy świętej spotkanie z księdzem w zakrystii, Rozmawiamy o problemach związanych z nadużywaniem alkoholu. Organizujemy pielgrzymki trzeźwościowe. Tel. do kontaktu 660 742 886.
Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: "Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem". Lecz On mu odparł: "Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych". Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: "Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś…
Ekscelencjo, Księże Biskupie, Czcigodni Bracia Kapłani, Siostry i Bracia!   Wiemy, jak wielkie wyzwania stoją przed naszym narodem w walce o trzeźwość. Są jednak takie miejsca, w których w sposób szczególny czuje się nadzieję, że te problemy możemy przezwyciężyć. Są takie dni, gdy ta nadzieja wypełnia nasze serca z niezwykłą mocą.
Ekscelencjo, Księże Biskupie Krzysztofie! Czcigodni Bracia Kapłani, Siostry Zakonne! Drodzy Uczestnicy 25. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości na Górę Chełmską! Jak co roku przybyliście do pięknego miejsca, na wyjątkową Górę Chełmską, aby złożyć dziękczynienie Bogu za dar trzeźwości, aby prosić Go o potrzebne łaski na drogę wyzwolenia z nałogów dla siebie, swoich bliskich, znajomych, ale również po to, aby spotkać się ze sobą i cieszyć się wolnością w gronie trzeźwych i radosnych braci i sióstr. Jest to piękne świadectwo otwarcia się na Boże Miłosierdzie, na Jego przeogromną Miłość. On pragnie, aby każdy człowiek był szczęśliwy, a wiemy, że nie ma szczęścia bez prawdziwej…
Uwagę wiernych, przychodzących do świątyni parafialnej przykuwa gablota, stojąca obok bocznego ołtarza Maryjnego, w której znajduje się krajowy sztandar Apostolstwa Trzeźwości, pielgrzymujący obecnie po dekanatach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
We wtorek 14 października, około godziny 1.00 w nocy dotarł do Koszalina sztandar Apostolstwa Trzeźwości w Polsce, przekazany diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przez diecezję zielonogórsko-gorzowską. W uroczystości przejęcia sztandaru w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim wzięli udział członkowie apostolatu trzeźwości z parafii Ducha Świętego w Koszalinie oraz koszalińskiego oddziału Towarzystwa Brata Alberta. Na sztandarze znajduje się Orzeł Biały oparty na gałęzi dębu, oplatający skrzydłami Matkę Bożą Częstochowską, poniżej cytat Jana Pawła II: "Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość Narodu".
Według danych statystycznych, spożycie alkoholu w Polsce rośnie i fakt ten przeraża. Społecznie straciliśmy czujność i przybieramy już niebezpieczny styl życia, polegający na tym, że po tygodniu pracy, odpoczynek i rozrywkę wiążemy z nadużywaniem alkoholu albo zażywaniem narkotyków. Tylko dzięki Chrystusowi możemy przestać być niewolnikami grzechu.
Rok 2014 na stałe zapisze się w historii naszej ojczyzny. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież Franciszek wyniósł na ołtarze św. Jana Pawła II. Pośród wielu bardzo ważnych wymiarów posługi papieża Polaka, nie możemy zapominać o jego nieustającej trosce o trzeźwość. Dlatego w roku jego kanonizacji z tym większą wdzięcznością i szacunkiem myślimy o wspaniałym jubileuszu trzydziestolecia działalności duszpasterstwa trzeźwości Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W najnowszym "Gościu Niedzielnym" bardzo ważny i ciekawy dodatek! W wersji elektronicznej dostępna jest książka autorstwa ks. Grzegorza Poloka - adiunkta w Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, duszpasterza akademickiego ośrodka DA "Zawodzie".
Podczas Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu podjęto decyzję, że w czerwcu 2014 r., podczas 33. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości na Jasną Górę, przedstawiciele archidiecezji przemyskiej przekażą sztandar AT reprezentantom metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Można zatem powiedzieć, że pielgrzymi szlak sztandaru poprowadzi po przekątnej - z południowo-wschodniego krańca na północno-zachodnią część naszej Ojczyzny.
Strona 1 z 2
Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.