Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej odbyła się przy wypełnionej po brzegi świątyni. Prowadził ją wraz z pięcioma pozostałymi kapłanami ks. Dariusz Rybiński, na początku padając na twarz przed obnażonym ołtarzem - ogołoconym Chrystusem. W średniowieczu od tego gestu rozpoczynała się każda Msza Święta, dziś jest zarezerwowany wyłącznie do Liturgii Wielkiego Piątku. Na prezbiterium dominował kolor czerwony, symbolizujący Miłość zwyciężającą na Krzyżu.

 

Liturgia Słowa Bożego rozpoczęła się od przejmującego proroctwa z Księgi Izajasza o Cierpiącym Słudze Jahwe: "Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, mąż boleści, oswojony z cierpieniem ... przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy... Jak baranek na rzeź prowadzony ... nie otworzył ust swoich". Celebrans od ołtarza i głosy z chóru na przemian odczytali opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana: "Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu".

 

Po Liturgii Słowa nastąpiła Adoracja Krzyża - "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata". Stopniowo odsłaniano ramiona krzyża, do którego kolejno podchodzili kapłani, ministranci, wierni - całując go z czcią. W trakcie Adoracji śpiewano tradycyjne, bardzo stare pieśni: "Ludu, mój ludu" (Popule meus), "Krzyżu święty, nade wszystko" oraz hymn pochwalny na cześć Trójcy Świętej (Trisagion): "Święty Boże, Święty mocny, Święty nieśmiertelny".

 

Po Komunii świętej przeniesiono w procesji Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Pańskiego, gdzie natychmiast rozpoczęła się adoracja Jezusa Chrystusa Umęczonego i Ukrzyżowanego.

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka