Ks. Paweł Wojtalewicz proboszczem parafii Ducha Świętego!

Napisane przez  Opublikowano w: Uncategorised-5

W niedzielę 7 lutego, podczas Mszy Świętej o godz. 9.00 nadeszła wiadomość o odejściu do Pana ks. proboszcza Kazimierza Bednarskiego. Dokładnie miesiąc później, 7 marca o tej samej porze, ks. biskup Edward Dajczak uroczyście wprowadził do świątyni nowego proboszcza, ks. Pawła Wojtalewicza.

 

"To jest bardzo symboliczny czas. Chciałbym dzisiaj razem z wami rozpocząć czas nowego księdza proboszcza. Tak jest w życiu: wszyscy pielgrzymujemy, przychodzi etap naszego odchodzenia i przychodzi następny człowiek, który musi podjąć dzieło" - mówił biskup.

 

"Zawsze tak będzie, że u fundamentów tej parafii pierwszym proboszczem i twórcą będzie świętej pamięci ks. prałat Kazimierz Bednarski... Proszę was o to, byście przygarnęli tego nowego pasterza" - zwrócił się ksiądz biskup do wiernych. "Chciałem, żeby to był człowiek, który ma jeszcze sporo sił i sporo mocy do tego, by prowadzić te wszystkie dzieła, które tutaj są i dalej je rozwijać, bo taki jest sens życia parafii" - wyjaśnił. "Czas się zmienia, sytuacja się zmienia, ludzie się zmieniają, a my trwamy z tą samą Ewangelią przy naszym Panu i Zbawicielu. W duchu modlitwy i otwarcia na Ducha Świętego rozpoczynamy nowy etap życia tej wspólnoty parafialnej. Czas jest inny, bardzo trudny, zmieniający się i w tym czasie wołamy do Boga, by był naszą Mocą. Duch Święty, który patronuje tej parafii niech prowadzi nowego pasterza przez kolejne lata".

 

Ks. Piotr Kozłowski, który administrował parafią w trudnym czasie przejściowym, odczytał dekret nominacyjny. Następnie nowy proboszcz złożył wyznanie wiary przed Biskupem i zgromadzonym Kościołem parafialnym: "Ja ksiądz Paweł Wojtalewicz wiarą mocną wierzę we wszystkie i poszczególne prawdy zawarte w Symbolu Wiary i wyznaję je, a mianowicie: Wierzę w jednego Boga .... Tak mi dopomóż Bóg i ta święta Ewangelia, której dotykam moimi rękami".

 

Biskup Edward Dajczak odmówił modlitwę wprowadzającą w urząd proboszcza: "Jako biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wprowadzam cię w obowiązki proboszcza parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Koszalinie, przekazuję ci władzę jaką prawo kościelne przyznaje proboszczowi. Powierzam również twojej trosce dobro duchowe dusz nieśmiertelnych tej parafii, a także jej stan materialny, zwłaszcza kościół i wszystkie budynki kościelne. Tak więc pracuj w parafii, abyś z ufnością mógł po śmierci stanąć przed Bogiem, Sędzią Sprawiedliwym. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen."

 

Na zakończenie Eucharystii życzenia nowemu proboszczowi złożyli przedstawiciele grup i ruchów parafialnych. "Dziękuję dziś Bogu za wielkie świadectwo miłości Boga i Kościoła mojego poprzednika, śp. ks. prałata Kazimierza Bednarskiego, który wraz z wami tworzył to niezwykłe dzieło, jakim jest parafia Ducha Świętego" - powiedział ks. Paweł Wojtalewicz.

 

"Ufam, że nasza wspólnota będzie wzrastała w wierze i miłości, a wszystkie dzieła parafialne będą się rozwijały dla chwały Boga i pożytkowi człowieka" - dodał proboszcz. "Powierzam się tej waszej wielkiej miłości, której doświadczał ksiądz prałat (Bednarski)".

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka