Sobota - Liturgia Wigilii Paschalnej (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności

W Wielką Sobotę trwała w kościele żałobna cisza. Wierni trwali przy Grobie Pańskim, rozważając Jego mękę i smierć. Tłumnie przybywali rodzinami do świątyni, żeby poświęcić świąteczne pokarmy.

 

Wieczorem rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Przed kościołem rozpalono i poświęcono ogień, symbolizujący Światłość, której udzielił nam Bóg przez swego Syna, która rozbudza tęsknotę za światłem wiekuistym w niebie. Paschał - symbol Zmartwychwstałego Pana - zaniesiono w procesji do świątyni - "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia" (J 8,12). Od niego wierni, na trzykrotne zawołanie "Światło Chrystusa" odpalili swoje świece. Odśpiewano starożytny hymn Exultet, wielbiący w poetyckim uniesieniu Chrystusa przynoszącego zbawienie - "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie...".

 

Podczas liturgii Słowa Bożego, czytano wyjątkowo bogaty tego dnia zestaw tekstów biblijnych - starotestamentalnych, epistoł (listów apostolskich) oraz ewangelii - przeplatanych psalmami responsoryjnymi i modlitwami, składających się na historię zbawienia. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu, rozległ się hymn "Chwała na wysokości", któremu wtórowały - podobnie jak podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek - dzwony, dzwonki i organy. Następnie odczytano epistołę, wreszcie ewangelię o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

 

Litanią do Wszystkich Świętych rozpoczęłą się Liturgia chrzcielna. Przez Chrzest zostaliśmy włączeni we wspólnotę ze Wszystkimi Świętymi. Kapłan zanurzył w święconej wodzie Paschał - Chrzest jest sakramentem współumierania i współzmartwychwstania z Chrystusem. Następnie wierni odnowili przyrzeczenie chrzestne, a kapłan pokropił wszystkich wodą święconą.

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka