Wspomnienie ze spotkania Taize w Rzymie (zdjęcia)

Napisane przez  S. Marianna Mościcka Opublikowano w: Aktualności - Felicjanki

Wieczorem 26 grudnia s. Marianna razem z młodzieżą z Koszalina i okolic udała się do Rzymu na Europejskie Spotkanie Młodych TAIZE. Podróż dwoma autokarami przebiegała przez Wiedeń, w którym grupa miała obowiązkowy postój, wykorzystany na zwiedzanie.

 

Do Rzymu młodzież dotarła 28 grudnia około godziny 11, tam czekali już na nas wolontariusze, by poinformować o miejscu zakwaterowania i przydziale parafii, w której będziemy spotykać się w mniejszych grupach. Dzień był pełen trudu związanego z przemieszczaniem się zatłoczonymi środkami lokomocji rzymskiej, gdyż nasza grupa trafiła do Parafii św. Judy Tadeusza znajdującej się na pograniczach Rzymu.

 

Znajomość języka angielskiego bardzo pomogła odpowiedzialnym za grupy, aby szybko nawiązać relacje z wolontariuszami. Wspaniała atmosfera, pełna radości i otwartości przywitała młodych Polaków, którzy byli tym razem najliczniejszą grupą w Rzymie. Spotkania były pełne wzajemnej gościnności i ciepła. S. Marianna wraz młodzieżą uczestniczyła w spotkaniach, które odbywały się trzy razy w ciągu dnia, za każdym razem w innej bazylice.

 

29 grudnia uczestnicy Taize spotkali się z papieżem Benedyktem XVI na placu św. Piotra, gdzie mogli z głębszą wiarą przylgnąć do Jezusa Chrystusa, oddając Mu na nowo swoje młode życie.

 

31 grudnia s. Marianna wzięła udział w uroczystym "Te Deum" w Rzymie , u św. Pawła za Murami, dziękując Bogu za wszelkie łaski otrzymane w mijającym roku 2012. Potem udała się do kościoła św. Klemensa Aleksandryjskiego, aby przeżyć Eucharystię razem ze wspólnotą włoską.

 

Siostra razem z młodzieżą w parafii, która ich gościła spędziła czas na modlitewnym oczekiwaniu Nowego Roku, w czasie którego słuchali Słowa Bożego przeplatanego śpiewem kanonów i modlitwą w różnych językach. Po godzinnej modlitwie wszyscy przywitali Nowy Rok, składając sobie życzenia w różnych językach. Potem zgromadzili się, aby przeżywać Święto Narodów tzn. każdy kraj prezentował krótki program o tradycji swego kraju. Wspaniała atmosfera , pełna pokoju i radości panowała w sercach uczestników. Młodzież bawiła się "na całego" bez dodatkowego wzmocnienia. 1 stycznia w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Polacy spotkali się w Bazylice św. Pawła za Murami z naszymi biskupami, aby przeżyć modlitwę Kościoła - Nieszpory i w sposób uroczysty wyznać wiarę. Powrót do domu był 2 stycznia przez Asyż i Regensburg.

 

Bogu niech będą dzięki!

 

S. Marianna Mościcka

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Rok Wiary

Bł. MARIA ANGELA TRUSZKOWSKA
Założycielka Sióstr Felicjanek, fundatorka i Matka Zgromadzenia powstałego w Warszawie w 1855 roku.