Śladami św. Jana Pawła II na Pomorzu Gdańskim

Napisane przez  Opublikowano w: Sanktuarium św. Jana Pawła II

Przygotowując się duchowo do ustanowienia w naszym kościele sanktuarium św. Jana Pawła II oraz w celach krajoznawczych odbyliśmy z ks. proboszczem Kazimierzem Bednarskim podróż po niektórych miejscach Pomorza, które związane są ze św. Janem Pawłem II. Odwiedziliśmy Gdynię, gdzie na Skwerze Kościuszki Polski Papież, 11 czerwca 1987 roku, spotkał się z ludźmi morza, Pomorza i Kaszub. W miejscu ołtarza papieskiego znajduje się głaz z tablicą wykonaną z brązu, którą ustawiono 11 czerwca 1992 r.

 

Następnym przystankiem była gdańska Zaspa, gdzie św. Jan Paweł II sprawował Eucharystię 12 czerwca 1987 r. Obecnie w tym miejscu znajduje się kościół pw. Opatrzności Bożej, który pełen jest symboli związanych z osobą Papieża. W dolnym kościele znajduje się kaplica św. Jana Pawła II , gdzie codziennie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. W kaplicy znajdują się relikwie św. Jana Pawła II w oryginalnym relikwiarzu w kształcie ołtarza polowego z 1987 r. Przed kościołem znajduje się również wielki krzyż z ołtarza papieskiego, który został tam umieszczony 12 czerwca 1992 r. w 5. rocznicę papieskiej Eucharystii. Dodatkowo na placu przykościelnym ustawiono pomnik św. Jana Pawła II ze słowami: "Ty jesteś Piotr (Skała) i na tej skale zbuduję Kościół Mój", również w języku łacińskim.

 

Podczas pielgrzymki w 1999 r. - 5 czerwca - św. Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą w Sopocie. Ołtarz polowy z sopockiego hipodromu został przeniesiony do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. W tym urokliwym zakątku Trójmiasta ks. Proboszcz mógł się przekonać, że czas robi swoje i niektóre elementy ołtarza wymagają już renowacji. Pięknym czasem był również moment nawiedzenia sanktuarium, które zostało wybudowane według projektu prof. Szczepana Bauma (tego samego, który zaprojektował sanktuarium św. Józefa w Słupsku).

 

Ostatnim punktem wyprawy były kaszubskie Sierakowice, gdzie znajduje się ołtarz papieski z Pelplina. Ojciec Święty odprawił przy nim Eucharystię 6 czerwca 1999 r. Na stronie internetowej gminy Sierakowice możemy znaleźć informację: "Władze gminy wystąpiły do biskupa pelplińskiego z propozycją, że w znacznym stopniu wspomogą finansowo realizację ołtarza w zamian za gwarancję, iż powróci on do Sierakowic. Inicjatywa spotkała się z przychylnością ze strony Kurii." Dziś ołtarz papieski wraz z otoczeniem jest wspaniałym miejscem do modlitwy i wypoczynku dla mieszkańców Sierakowic i gości. W Sierakowicach ks. Proboszcz próbował również swoich sił śpiewając z "Kaszubskich nut".

 

Pomorze Gdańskie posiada swoje przestrzenie pamięci o kilku papieskich wizytach. Nasz ośrodek parafialny pw. Ducha Świętego w Koszalinie jest jedynym takim miejscem, które przypomina o pielgrzymce św. Jana Pawła II na Pomorze Środkowe. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za pamięć, ale też za wprowadzanie w życie papieskiego przesłania z 1991 roku.

 

Ks. Piotr Zieliński

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka