Bogu dziękujcie. Ducha nie gaście (video + zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności

Te słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła Apostoła towarzyszyły św. Janowi Pawłowi II kiedy w czerwcu 1991 r. pielgrzymował po polskiej ziemi. Święty papież mówił wówczas, że trzeba "dziękować Bogu", bo to jest zasadniczy warunek, aby "nie gasić ducha".

 

 

Dzisiaj pokornie z całego serca dziękuję Panu Bogu za to, że przez pięć lat mogłem wspólnie z Wami przemierzać drogę wiary w przestrzeni Kościoła, której na imię Parafia pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Dziękuję Panu Bogu za czas spędzony z Wami, za Jego błogosławieństwo, za Jego dary, których mi nie skąpił w tym czasie. Jestem dumny, że mogłem posługiwać w kościele papieskim, że w tej świątyni mogłem wraz z Wami przeżyć beatyfikację i kanonizację św. Jana Pawła II oraz dziesiątą rocznicę jego narodzin dla nieba. Na jubileusz 25-lecia pielgrzymki papieskiej przyjadę do Was już jako gość. Dziękuję ks. Proboszczowi Kazimierzowi Bednarskiemu za to, że jako ojciec parafii przygarnął mnie do tej rodziny, za to, że mogłem tutaj rzeczywiście czuć się jak u siebie w domu. Ks. Proboszcz jest dla mnie wzorem przede wszystkim w jednej z dziedzin kapłańskiego życia, co dziś jest raczej rzadkością - dostępność dla wiernych. Można powiedzieć, że o każdej porze dnia i nocy jest dyspozycyjny dla tych wszystkich, którzy go szukają. Księże Proboszczu - zapraszam wszędzie tam, gdzie będę pracował duszpastersko, a w najbliższym czasie do Kołobrzegu.

 

 

Kochani Parafianie! Bóg zapłać za Wasze otwarte serca, za to, że mogłem się od Was wielu rzeczy nauczyć, że mogłem doświadczyć Waszej wiary, która mnie ciągle ubogaca. Zwracam moje serce przepełnione wdzięcznością do osób chorych i starszych, które comiesięcznie odwiedzałem z posługą sakramentalną – najpierw w kwartale ulic Starzyńskiego, Sikorskiego, Sucharskiego, Kwiatkowskiego, a ostatnio w rejonie ulic Władysława IV, Wąwozowa, Staszica, Akademicka. Niech Pan Bóg wynagrodzi wspomagającym mnie wolontariuszom – p. Marii Bednarczyk i p. Joli Wieczorek – które każdego miesiąca poprzedzały mnie z wizytą w domach chorych. Nie da się wymienić każdego z imienia i nazwiska, ale pragnę podziękować wszystkim Wspólnotom Parafialnym, zwłaszcza tym, z którymi dane mi było się opiekować: Rodzina Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego (moderator p. Bożena Mirek), lektorzy dorośli (moderator p. Ania Słota), apostolstwo trzeźwości (moderator p. Eugeniusz Sendlewski oraz zaprzyjaźniony p. Adam Sadłyk z TP im. św. Brata Alberta). Bardzo cenię sobie współpracę z p. Tadeuszem Rogowskim, który dba o naszą stronę parafialną oraz biuletyn „Nasze Życie”. Dziękuję mu za to wspólne działanie.

 

Dziękuję za współpracę duszpasterską wszystkim kapłanom, a na przestrzeni lat byli to nasi domownicy i goście: śp. ks. Mieczysław Żołędziejewski, ks. Ireneusz Blank, ks. Bogusław Płocharski, ks. Andrzej Popiołek, ks. Paweł Kowalski, ks. Rafał Pernal, ks. Łukasz Łukaszewicz, ks. Nikodem Lewandowicz, ks. Lech Bończa-Bystrzycki, ks. Wojciech Wójtowicz, ks. Ryszard Hendzel, ks. Marek Cieślik, ks. Jan Smak, ks. Antoni Zieliński, ks. Tomasz Roda, ks. Jarosław Krylik, ks. Tadeusz Gorla, ks. Wojciech Parfianowicz, ks. Franciszek Puchalski, ks. Mariusz Kołaciński, ks. Krzysztof Witwicki, ks. Ludwik Musiał, ks. Piotr Subocz, ks. Stefan Maliczewski, ks. Remigiusz Szauer i ks. Adam Fulara. Wielkim zaszczytem był dla mnie fakt, iż mogłem współpracować z naszymi kochanymi Siostrami Felicjankami, którym z całego serca dziękuję i wymieniam imiennie Siostry, z którymi dane mi było pielgrzymować na koszalińskiej drodze wiary: przełożone – s. Kazimiera Denis i s. Małgorzata Dąbrowska oraz s. Katarzyna Kossyk, s. Justicja Wiernicka, s. Barbara Mielimączka, s. Klarysa Gotowicz, s. Marianna Mościcka, s. Violetta Rejman i s. Tobiasza Dąbrowska, której dziękuję szczególnie za prowadzenie scholi dziecięcej, która była ważną częścią niedzielnych Mszy o godz. 12:00. Ktoś z parafian powiedział mi podczas kolędy, że oprawa Mszy dziecięcej bez scholi s. Tobiaszy byłaby niepełna. W pełni zgadzam się z tą opinią. Dziękuję organistom: p. Krzysztofowi Skrzypczakowi, p. Iwonce Bartczak, p. Piotrowi Szymanowskiemu, kościelnym – p. Wiesławowi Kaźmierczakowi i p. Marcinowi Pankowi oraz szafarzom Komunii Świętej – p. Ryszardowi Soroce, p. Antoniemu Pachanie i p. Konradowi Bartczakowi. Podziękowania za współpracę należą się również pracownikom parafialnym, z którymi codziennie się spotykałem, a są to: p. Wanda Bartosiewicz, p. Teresa Kułak, p. Irena Bastek, p. Barbara Terczyńska, p. Zofia Gruda i p. Rafał Semołonik, a wcześniej śp. p. Bogan Barski, p. Nikodem Dyba i p. Józef Taraszczuk. Dziękuję za piękny czas spędzony w koszalińskiej „Budowlance”, zwłaszcza nauczycielom i uczniom z naszej parafii. Podziękowania składam na ręce p. dyrektor Ewy Kroll. Jednocześnie przepraszam wszystkich Wiernych za każde moje niedomaganie wynikające z ludzkiej niedoskonałości i proszę o wybaczenie błędów.

 

Kochani! Idę do Kołobrzegu, który jak mówicie - niedaleko - z nadzieją, że będziecie mnie nadal wspierali Waszą modlitwą. Zapraszam Was do kołobrzeskiego Domu Księży Emerytów i do muzeum diecezjalnego, o którego inauguracji działalności na pewno dowiecie się z ogłoszeń duszpasterskich.

 

Bogu dziękujcie. Ducha nie gaście!

 

Ks. Piotr Zieliński
wikariusz

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka