Dożynki parafialne

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności

Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w Polsce nazywane "Matki Bożej Siewnej", w parafii Ducha Świętego, zgodnie z długoletnią tradycją jest także dniem obchodów dożynek. Parafia u swych początków obejmowała wsie Skwierzynkę, Jamno, Łabusz. W tamtych czasach było tam jeszcze wielu gospodarzy trudniących się rolnictwem, obchodzono więc dożynki z całym ceremoniałem - wieńcami dożynkowymi, korowodem i starostami. Dziś wsie Jamno i Łabusz są już osiedlami Koszalina, rolników pozostało tam niewielu, zwyczaj jednak zachował się w tradycji parafialnej.

 

Parafialną specyfiką "dożynek" jest wręczanie chleba wszystkim wiernym obecnym w kościele. Obdarowania chlebem dokonują kapłani, biorąc w obie ręce bochenek chleba, przyjmowany w obie dłonie przez obdarowanych. Woń świeżo upieczonego chleba rozchodzi się po całym kościele, który staje się Domem Chleba - Betlejem, bo tak tłumaczy się nazwę miejsca narodzenia naszego Pana. Ten, który jest obecny sakramentalnie pośród nas w Eucharystii pod postacią Chleba, przebywa teraz w Domu Chleba - kościele parafialnym, który jest całym Kościołem. "Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba" - pisze św. Paweł (1 Kor 10,17). Chleb jest symbolem jedności, bowiem został upieczony z jednego ziarna. Jedność Kościoła jest święta.

 

Wręczanie chleba przez kapłanów ukazuje również sedno ich kapłańskiej misji - sprawowanie sakramentów. Pięknego porównania użył kiedyś św. Augustyn. Zanim pojedyncze ziarna (ludzie) stały się chlebem (wierzącymi), zostały zmielone (wyrzeczenie się złego ducha) i spojone wodą (Chrzest). A ponieważ nie ma chleba bez ognia, chleb upieczony został w ogniu Ducha Świętego.

 

Dlaczego jednak dzieje się to wszystko w dniu, w którym Kościół obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Matki Bożej Siewnej? To nam tłumaczy inny ojciec Kościoła, Piotr Chryzolog: "Chrystus jest chlebem, który został posiany w Dziewicy, zakwaszony w ciele, uformowany cierpieniem, upieczony w piecu grobu, przyprawiony w Kościołach, ofiarowany na ołtarzach i który codziennie dostarcza wiernym niebieskiego pokarmu".

 

Dlatego w parafii Ducha Świętego przez lata wykształciła się jeszcze jedna tradycja - ucałowanie tego bochenka chleba, wręczanego przez kapłanów.

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka