Uczta dla melomanów w kościele Ducha Świętego (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Muzyka

Po raz czterdziesty piąty do Koszalina przyjechali polonijni chórzyści z różnych stron świata na kolejne z corocznych spotkań, które w ciągu lat zmieniały nazewnictwo i formy organizacyjne. W tym roku uczestniczą w zjeździe noszącym nazwę XV Światowy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie.

 

Świątynia na osiedlu Północ po raz kolejny stała się miejscem prezentacji nieprzeciętnych umiejętności śpiewaczych, ale też świadkiem podtrzymywania za pośrednictwem kultury więzi z Ojczyzną przez Polonusów z różnych stron świata.

 

- Gościmy w parafii, w której nie tylko drzwi, ale i serce księdza proboszcza Kazimierza Bednarskiego są dla nas zawsze otwarte. Spotykamy tu ludzi rozmiłowanych w muzyce i otwartych na wszelkie inicjatywy muzyczne - podkreślali organizatorzy festiwalu.

 

We wtorek, 14 lipca, odbył się pierwszy koncert z udziałem chóru "Cantica anima" z historycznego Baru na Ukrainie, pod dyrekcją Ludmiły Chałabudy. Popłynęły piękne pieśni, także w języku polskim, m.in. "Otcze nasz" czy "Czego chcesz od nas Panie" do słów Jana Kochanowskiego. Drugim zespołem, który zaprezentował swoje umiejętności był znany i utytułowany Polski Zespół Śpiewaczy „Hutnik” z Trzyńca w Czechach, pod dyrekcją Cezarego Drzewieckiego.

 

W środę, 15 lipca, wystąpiły kolejne dwa znakomite chóry polonijne: Polski Chór Reprezentacyjny z Nowego Jorku (USA) pod dyrekcją Izabelli Kobus-Salkin oraz Polski Amatorski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza na Ukrainie, pod batutą Jana Krasowskiego.

 

W niedzielę, 19 lipca o godz. 10.30, odprawiona została Msza święta w intencji Polonii, z udziałem chórów polonijnych, które stworzyły śpiewaną oprawę liturgiczną. Przybysze z Ukrainy, Czech, USA i Polski znów doświadczyli tradycyjnej gościnności mieszkańców parafii Ducha Świętego. O godz. 18.00 w Filharmonii Koszalińskiej odbył sie finałowy koncert galowy.

 

Spotkania rozśpiewanej Polonii rozpoczęły się w Koszalinie w 1970 roku. Od tego czasu miasto gościło około 14 tysięcy uczestników z całej Europy, m.in. z Belgii, Litwy, Niemiec, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Czech, a także z obu Ameryk - Argentyny i USA. Nie sposób przecenić zaangażowania w organizację imprezy koszalińskich instytucji kultury, Kościoła, zakładów pracy, a przede wszystkim - tysięcy Koszalinian i mieszkańców regionu, z których wielu, dzięki festiwalowi stało się wytrawnymi melomanami.

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka