Chór Politechniki uświetnił liturgię w 23 rocznicę pobytu Jana Pawła II

Napisane przez  Opublikowano w: Muzyka

Parafia Ducha Świętego była 1 czerwca 2014 roku (w 23 rocznicę pobytu papieża w Koszalinie) miejscem diecezjalnych uroczystości dziękczynienia za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Liturgii Mszy świętej dodał blasku chór Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Marka Bohuszewicza. Nie tylko z powodu świetnego wykonania utworów, ale także doskonałego doboru pieśni, bogatych w symbolikę oddającą ducha liturgii.

 

Na wejście chór zaśpiewał Tu es Petrus - Ty jesteś Piotr, Opoka - utwór, który wprowadził wiernych w modlitewny klimat Mszy świętej dziękczynnej za dar kanonizacji Jana Pawła II, następcy świętego Piotra.

 

Na Ofiarowanie (Przygotowanie darów) zespół wykonał "Ave Maria" żyjącego w XVI wieku flamandzkiego muzyka Jacoba Arcadelta, który był śpiewakiem w Bazylice św. Piotra i w Kaplicy Sykstyńskiej. Jan Paweł II w swoim herbie miał dużą literę "M", oznaczającą Maryję, a jego dewiza brzmiała Totus Tuus (Cały twój) - pierwsze słowa frazy kończącej się wezwaniem "Daj mi Swoje serce, Maryjo".

 

Na Komunię wykonano motet Ave Verum Corpus - Witaj, prawdziwe ciało - skomponowany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta. Słowa utworu, pochodzące z XIV-wiecznej pieśni eucharystycznej, przypisuje się papieżowi Innocentemu VI.

 

Na dziękczynienie po Komunii chór zaśpiewał przepiękną pieśń "Wierzę", skomponowaną przez Józefa Świdra (zmarł tydzień wcześniej - był to więc także hołd oddany twórcy) do słów wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego. Zgromadzeni wierni nagrodzili wykonanie brawami, rodzajem aklamacji - spontaniczną reakcją na przepiękne wyznanie wiary w Trójcę Świętą i zarazem uznanie dla chóru za perfekcyjne wykonanie.

 

Poezja Juliusza Słowackiego podczas Mszy świętej za Jana Pawła II ma swoją dodatkową wymowę - to także poeta znany z proroczego utworu, rozpoczynającego się od słów: "Pośród niesnasek Pan Bóg uderza - w ogromny dzwon - dla słowiańskiego oto papieża - otworzył tron".

 

Po raz drugi ręce same złożyły się do oklasków kiedy chór na zakończenie Mszy świętej zaśpiewał Laudate Dominum (Chwalmy Pana) - utwór francuskiego kompozytora Charlesa Gounoda, znanego też jako twórcy muzyki do Hymnu Papieskiego (Inno e Marcia Pontificale), oficjalnego hymnu państwa Watykan. Hymn, poza Włochami, najbardziej jest znany Polakom, którzy osłuchali się z nim podczas powitań i pożegnań Jana Pawła II w czasie jego ośmiu pielgrzymek do Ojczyzny. Odegrano go m.in. na lotnisku w Koszalinie-Zegrzu Pomorskim, 1 czerwca 1991 roku.

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka