Pamięci ks. biskupa Czesława Domina

Napisane przez  Opublikowano w: Muzyka

Biskup Czesław Domin był człowiekiem bardzo umuzykalnionym, grał na wielu instrumentach, śpiewał, ale także komponował utwory muzyczne i pisał do nich teksty. W siedemnastą rocznicę śmierci biskupa, Krzysztof Skrzypczak, główny organista z parafii Ducha Świętego, przypomina mniej znane oblicze biskupa i odtwarza skomponowany przez niego utwór.- Mało kto dziś pamięta, że biskup był prawdziwym przyjacielem organistów i muzyków kościelnych - mówi Krzysztof Skrzypczak. - Podczas wspólnych spotkań z powodzeniem prezentował skomponowane przez siebie pieśni i utwory muzyczne. Wydawał też śpiewniki na potrzeby działalności duszpasterskiej.

Biskup Domin, jako czciciel Bożego Miłosierdza, skomponował pieśń - muzykę i słowa - opartą o sekwencję Psalmu 84 "Szczęśliwy człowiek, który ufa Tobie". Właśnie ten utwór był grany i śpiewany podczas tegorocznych rekolekcji Wielkopostnych w kościele Ducha Świętego, na Mszach Świętych podczas dziękczynienia. Dla spopularyzowania pieśni, Krzysztof Skrzypczak postanowił umieścić ją w internecie. W realizacji nagrania pomógł Piotr Rojewski. - Będziemy teraz częściej śpiewać utwór biskupa - zapewnia Krzysztof Skrzypczak.

Pamięć o ks. biskupie Czesławie Dominie jest w Koszalinie wciąż żywa. Ci, którzy zetknęli się z nim osobiście, zapamiętali go jako wyjątkowego człowieka. - Był serdeczny, otwarty i bezpośredni - wspomina Krzysztof Skrzypczak. - Interesował się każdym człowiekiem, z szacunkiem odnosił się do ludzi prostych, przejmował się losem osób krzywdzonych. Często podkreślał, że praca charytatywna Kościoła jest jednym z warunków skuteczności nowej ewangelizacji.

Słowa i muzyka: ks. bp Czesław Domin
Wykonanie: Krzysztof Skrzypczak

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka