50 Światowe Spotkania Chórów Polonijnych w parafii Ducha Świętego (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Muzyka

W środę wieczorem 17 lipca zainaugurowano w kościele Ducha Świętego w Koszalinie wydarzenie o skali daleko wykraczającej poza parafię, Koszalin i Polskę. O godz. 18.30 rozpoczął się przegląd zespołów w ramach 50 Światowych Spotkań Chórów Polonijnych. W tym roku spotkanie miało charakter jubileuszowy, chórzyści przyjechali do Koszalina już po raz pięćdziesiąty, a jednocześnie przypadała 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki (urodził się 5 maja 1819 roku). Dyrektorem artystycznym tegorocznych spotkań jest dobrze znany w Koszalinie i w parafii Ducha Świętego prof. Przemysław Pałka.

 

Środa, 17 lipca 2019 - pierwszy dzień przesłuchań

W środę wystąpiły trzy zespoły: chór "Gwiazdeczka" z Erewania w Armenii, "Piast" z Paryża oraz "Korale" z Petersburga w Rosji. Wykonawcy zaprezentowali duże umiejętności, a publiczność, złożona głównie z parafian stworzyła wspaniałą atmosferę, nagradzając brawami i aplauzem polonijnych artystów.

 

Czwartek, 18 lipca - drugi dzień przesłuchań

W czwartek kontynuowano w naszym kościele przesłuchania polonijnych zespołów chóralnych. Wystąpili: Zespół Wokalny "Srebrne Głosy" z Winnicy na Ukrainie oraz Chór "Spotkanie" z Berlina. W składzie tego drugiego chóru znajduje się wielu rodowitych Niemców, którzy starają się opanować niełatwy dla nich język polski, ale przede wszystkim poznawać polską kulturę, działając na rzecz zbliżenia i pojednania dwóch narodów. Trzecim chórem, który wystąpił poza programem tego wieczoru, był zaimprowizowany chór parafialny złożony z publiczności, pod dyrekcją ks. proboszcza Kazimierza Bednarskiego, który zaproponował, żeby odwdzięczyć się chórzystom polonijnym wspólnym śpiewem pieśni "Czarna Madonna". Ten występ również nagrodzony został brawami, tym razem ze strony polonijnych artystów, uczestników koszalińskiego spotkania.

 

Niedziela, 21 lipca, godz. 10.30 - Msza Święta w intencji Rodaków

Mszę Świętą w intencji Rodaków odprawioną na zakończenie 50 Światowych Spotkań Chórów Polonijnych, sprawował proboszcz papieskiej parafii Ducha Świętego ks. Kazimierz Bednarski. Wierni przeżywali niezwykłą Mszę Świętą z liturgicznym udziałem wszystkich chórów, uczestników tegorocznego jubileuszowego spotkania w Koszalinie. Pieśń na wejście "Laudate Dominum" zaśpiewały połączone chóry polonijne pod dyrekcją dr. Pawła Łuczaka. Liturgia słowa: lektorzy z Francji i Białorusi oraz Izabella Zalewska (Psalm responsoryjny). Modlitwa wiernych: lektorzy z Niemiec, Francji i Białorusi. Pieśń na Ofiarowanie: Stanisław Moniuszko "Offertorium" w wykonaniu chóru "Ojczyzna" pod dyrekcją prof. Elżbiety Wrotkowskiej. Pieśni podczas Komunii świętej: Jacek Sykulski (tekst i muzyka) "Będę śpiewał Tobie, Panie" w wykonaniu chóru "Spotkanie" pod dyrekcją Agnieszki Wolf oraz "Barka" w wykonaniu chóru "Gwiazdeczka" pod dyrekcją Anaidy Ter-Meliksetyan. Pieśń na dziękczynienie: utwór Nortberta Blachy "Modlitwa o Pokój" zaśpiewały połączone chóry polonijne pod dyrekcją prof. Przemysława Pałki. Pieśń na zakończenie: "Gaude Mater Polonia" w wykonaniu połączonych chórów polonijnych pod dyrekcją prof. Przemysława Pałki.

 

Zdjęcia: Tadeusz Rogowski

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka