Noworoczny koncert kolęd (nagranie audio)

Napisane przez  Opublikowano w: Muzyka

Sobotni (14 stycznia) noworoczny koncert kolęd w wykonaniu chóru z Bydgoszczy zapisze się w kronikach parafii jako piękne i wyjątkowe wydarzenie. Najpopularniejsze polskie i zagraniczne kolędy zaśpiewał niecodzienny zespół profesorsko-studencki, złożony z wybitnych solistek, nauczycielek akademickich z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz ich studentek, które wystąpiły w międzynarodowym polsko-białoruskim składzie. Wyjątkowe muszą być też na tej uczelni relacje między wykładowcami a studentami, bo tylko wspólną pasją i miłością do muzyki można wytłumaczyć wyczyn, jakiego dokonały wszystkie panie, tworząc w środku zimy improwizowany zespół i jadąc do parafii w odległym Koszalinie, żeby charytatywnie zaśpiewać koncert, dedykowany głównie tym, którzy wspomogli fundację parafialną dla dzieci.

 

Nauczycielki to prof. AM dr hab. Małgorzata Grela, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego, solistka Opery Nova w Bydgoszczy, oraz dr hab. Beata Gramza, asystentka na tym wydziale, również solistka Opery Nova. Obie panie mają w swej karierze estradowej wykonania partii z najsłynniejszych oper i operetek świata. Studentki to Wiktoria Wizner, Roksana Korban, Yana Kotava, Anastasiya Seraya oraz Weronika Sobecka, która wyczarowała akompaniament instrumentalny. Pierwsza z nich, Wiktoria Wizner, pochodzi z tej parafii, co zapewne nie pozostało bez wpływu na decyzję o przyjeździe zespołu do Koszalina, i tutaj też ukończyła istniejącą przy parafii Szkołę katolicką. Pozostaje jej wierna, często powracając, zaś mieszkańcy parafii kibicują jej, śledząc z sympatią pięknie zapowiadającą się karierę muzyczną najwybitniejszej absolwentki ich szkoły.

 

Niecodzienny eksperyment polegający na połączeniu dwóch prowadzących głosów nauczycielskich o pięknym brzmieniu z niemałymi już umiejętnościami wokalnymi studentek, złożył się na wspaniały koncert, nagrodzony burzą braw z prośbą o bisowanie na zakończenie. Warto pamiętać, że parafia tworzy wyrobioną muzycznie publiczność, świątynia za sprawą umuzykalnionego proboszcza ks. Kazimierza Bednarskiego od 30 lat pełni rolę jednej z największych w Koszalinie sal koncertowych. Tutaj rozbrzmiewa muzyka podczas odbywających się w Koszalinie festiwali chórów polonijnych, parafia i szkoła katolicka znane są również z organizacji wielu imprez muzycznych oraz promocji folkloru.

 

 

NAGRANIA AUDIO

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka