Wydrukuj tę stronę

Historia Parafii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Napisane przez  Opublikowano w: Parafia

Dekretem Kurii Biskupiej z dnia 4 listopada 1980 r. utworzona została nowa parafia pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Proboszczem został ks. Kazimierz Bednarski pochodzący z Brzeźnicy n. Wartą – archidiecezja częstochowska. Najpierw wybudowano kaplicę tymczasową, która służyła dziesięć lat. Budowniczym był p. Władysław Nizioł z Karlina z grupą swoich pracowników. Równolegle powstały baraki, w których zamieszkały siostry zakonne ze zgromadzenia Felicjanek. W barakach też znalazło się miejsce na cztery salki katechetyczne.

Kancelaria i plebania znajdowały się w mieszkaniu prywatnym ks. Proboszcza przy ul. Spasowskiego. Rok 1982 przyniósł podział parafii – odeszły wioski Jamno i Łabusz. Także w 1982 r. powstała plebani, kierownikiem budowy był p. Konrad Prądzyński z Jamna, a wykonawcą p. Ryszard Bazyliński z Białogardu.

26 listopada 1983 r. został wmurowany kamień węgielny i rozpoczęła się budowa kościoła. Kamień węgielny został przywieziony z Bazyliki Gnieźnieńskiej. W tym odniesieniu zawarto symbol wiązania ziem północnych z Macierzą oraz kolebką Kościoła w Polsce. Budowę kościoła prowadzili kolejno: Ryszard Kończewski, Andrzej Bartold, Edmund Tumielewicz i Marian Skowroński.

Pierwszą Mszę Świętą, 24 grudnia 1986 r., odprawił bp Ignacy Jeż. W 1989 r. oddano do użytku dom zakonny, 1 września 1989 r. budynek katechetyczny, który rok później stał się Katolicką Szkołą im. Jana Pawła II.

Projekt całej zabudowy sakralnej w 1986 r. został nagrodzony na II Krajowym Konkursie Prac Projektowych Zrzeszenia „Miastoprojekt" w Warszawie, otrzymując I miejsce. Autorem projektu jest arch. inż. Andrzej Lorek z Koszalina, a konstruktorem mgr inż. Edmund Tumielewicz.

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach parafii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II – 1 czerwca 1991 r.

Patron parafii – Duch Święty – ma być odpowiedzią na zawołanie Jana Pawła II – „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Ma też być znakiem otwarcia na ekumenizm.

Czytany 36687 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 listopad 2011 13:27
Administrator

Najnowsze od Administrator