Księża

Oceń ten artykuł
(36 głosów)
Napisane przez  Opublikowano w: Parafia

PROBOSZCZ

 

Ks. prałat dr Kazimierz Bednarski

Ks. Kazimierz Bednarski

Pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy (archidiecezja częstochowska). Wyświęcony 9 maja 1976 r. w Białogardzie w kościele Mariackim przez bp. Ignacego Jeża. 1 czerwca 1976 r. mianowany wikariuszem w Karlinie, natomiast 16 maja 1978 r. przeniesiony na równorzędne stanowisko w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim. 28 grudnia 1979 r. został pierwszym zarządcą nowo utworzonej samodzielnej wikarii parafialnej w Suliszewie. 18 czerwca 1980 r. skierowany do Koszalina w celu budowy nowego kościoła na Osiedlu Północ. Aby umożliwić to zadanie dodatkowo, 12 sierpnia 1980 r., został mianowany wikariuszem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie, z której 4 listopada 1980 r. została wydzielona nowa parafia pw. Ducha Świętego. Ustanowiony pierwszym proboszczem nowej parafii 4 listopada 1980 r. Biskupi koszalińsko-kołobrzescy na przestrzeni lat powierzali mu różne funkcje, m.in.: 5 września 1983 r. został diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży żeńskiej; 23 kwietnia 1989 r. mianowany kanonikiem honorowym kapituły kolegiackiej w Kołobrzegu (od 25 października 2000 r. kanonik gremialny, a od 29 września 2001 r. kanonik prepozyt tejże kapituły); 3 stycznia 1991 r. został członkiem Komitetu Diecezjalnego VI Światowego Dnia Młodzieży, a 4 grudnia 1991 r. członkiem diecezjalnej komisji II Polskiego Synodu Plenarnego. Od 1 marca 2009 r. do 25 sierpnia 2011 r. był administratorem nowej parafii pw. bł. Teresy z Kalkuty w Koszalinie. Od grudnia 1993 r. jest kapelanem honorowym Ojca Świętego – Prałatem. W latach 2008-2011 był dziekanem dziekanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Był również współorganizatorem wizyty św. Jana Pawła II w Koszalinie w 1991 r. oraz powierzono mu opiekę duszpasterską nad rzemieślnikami w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 5 listopada 1996 r. na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu obronił rozprawę doktorską pt. „Motywy biblijne powieści Jerzego Andrzejewskiego "Bramy Raju”. Budowniczy ośrodka parafialnego (kościół, plebania, dom parafialny, klasztor sióstr felicjanek, dwa budynki szkół katolickich, sklep parafialny, apteka parafialna i boiska sportowe) pw. Ducha Świętego w Koszalinie, założyciel i dyrektor Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Koszalinie (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum). Katolicka Agencja Informacyjna przyznała mu na początku XXI w. tytuł „Proboszcza III Tysiąclecia” oraz „Proboszcza Roku 2000”.

 


WIKARIUSZE

 

Ks. Piotr KozłowskiKs. mgr Piotr KOZŁOWSKI

Pochodzi z parafii pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie. Wyświęcony 24 maja 2003 roku w bazylice kołobrzeskiej przez biskupa Mariana Gołębiewskiego. Od 28 sierpnia 2003 do 24 sierpnia 2015 wikariusz w parafiach pw. Najświętszego Srca Jezusowego w Słupsku, pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu i pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce. Ustanowiony wikariuszem parafii Ducha Świętego w Koszalinie 25 sierpnia 2015 r. Katecheta w Gimnazjum nr 6 w Koszalinie im. Polskich Nauczycieli Tajnego Nauczania w latach 1939-1945.

 

 

Ks. Dariusz RybinskiKs. mgr Dariusz RYBIŃSKI

Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 2002. Był wikariuszem w parafiach: w Słupsku pw. Najświętszego Serca Jezusowego (28.02.2002-26.08.2005), Duninowie pw. Matki Bożej Częstochowskiej (27.08.2005-18.11.2005), Kołobrzegu pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (19.11.2005-24.08.2010), Okonku pw. Matki Bożej od Wykupu Niewolników (25.08.2010 - 23.08.2013), Mirosławcu pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (24.08.2013- 21.08.2016). Nominację na wikariusza parafii Ducha Świętego w Koszalinie otrzymał 22.08.2016.

 

 

Ks. Przemysław GracekKs. mgr Przemysław GRACEK

Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 2005. Był wikariuszem w parafiach: w Kołobrzegu pw. św. Marcina (27.08.2005-25.08.2009), Pile pw. Miłosierdzia Bożego (26.08.2009-23.08.2013), Szczecinku pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (24.08.2013 - 21.08.2016). Nominację na wikariusza parafii Ducha Świętego w Koszalinie otrzymał 22.08.2016.

 


EMERYCI I REZYDENCI

 

Ks. Lech Bończa-BystrzyckiKs. prof. dr hab. Lech Bończa-Bystrzycki

Wyświęcony 14 maja 1961 r. ustanowiony emerytem 1 maja 2009 r. Profesor Politechniki Koszalińskiej. Mieszka na terenie parafii pw. Krzyża Świętego, uczestniczy we wspólnocie Stołu Eucharystycznego w naszym kościele.

 

 

NikodemKs. kanonik Nikodem Lewandowicz

Wyświęcony 25 maja 1972 r. Kapłan diecezji kaliskiej, kanonik honorowy kapituły kolegiackiej w Ostrowie Wielkopolskim. Posługiwał duszpastersko w naszej diecezji: na początku lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. był wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Białym Borze, a w latach 1981-1983 był proboszczem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrowcu koło Sławna. 1 września 2010 r. został ustanowiony emerytem. Mieszka na terenie parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie, uczestniczy we wspólnocie Stołu Eucharystycznego w naszym kościele.

 

 

Ks. Łukasz ŁukaszewiczKs. mgr lic. Łukasz Łukaszewicz

Pochodzi z parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu. Wyświęcony 24 maja 2003 r. w bazylice kołobrzeskiej przez bp. Mariana Gołębiewskiego. W latach 2003-2007 wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sianowie. W latach 2007-2009 był studentem Wydziału Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2009-2011 rezydent w parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie. Od 1 września 2009 r. sędzia Sądu Biskupiego w Koszalinie. Od 1 września 2011 r. rezydent w naszej parafii.

 

 

Ks. Piotr ZielińskiKs. mgr Remigiusz Szauer

Pochodzi z parafii pw. św. o. Pio w Ustce. Wyświęcony w bazylice kołobrzeskiej 29 maja 2010 r. przez bp. Edwarda Dajczaka. W latach 2010-2014 wikariusz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. Od 25 sierpnia 2014 r. diecezjalny duszpasterz akademicki i diecezjalny duszpasterz nauczycieli oraz mieszkaniec naszej plebanii. Katecheta w Gimnazjum nr 6 w Koszalinie im. Polskich Nauczycieli Tajnego Nauczania w latach 1939-1945.

 

 

Czytany 27308 razy Ostatnio zmieniany sobota, 05 listopad 2016 23:09
Więcej w tej kategorii: Historia Parafii »

Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka