Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim - już we wtorek!

Napisane przez  Opublikowano w: Klub Inteligencji Katolickiej

We wtorek, 19 maja, o godz. 17.00 w sali św. Józefa, znajdującej się pod prezbiterium kościoła Ducha Świętego w Koszalinie, odbędzie się spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim z Wrocławia. Tematem będą Kresy Wschodnie w twórczości literackiej zaproszonego gościa. Ryszard Soroko, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, serdecznie zaprasza nie tylko tych, którym bliskie są losy Polaków na Kresach Wschodnich, ale wszystkich którzy interesują się historią ojczystą.

 

Stanisław Srokowski urodził się w 1936 roku w miejscowości Hnilcze koło Podhajec na Kresach Wschodnich. Pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta. Szkołę podstawową ukończył w 1951 w Mieszkowicach (województwo szczecińskie), gdzie zamieszkali jego rodzice po wypędzeniu z Kresów, liceum w 1955 w Dębnie. W 1954 został usunięty ze studiów w Wyższej Szkole Służby Dyplomatycznej za chodzenie do kościoła i odmowę wstąpienia do PZPR. Przez rok (1955-1956) pracował jako nauczyciel w wiejskiej szkole w Zielinie.
Zadebiutował jako poeta i prozaik w 1958 w Opolu. W 1960 ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Pracował jako nauczyciel w Technikum Elektroenergetycznym w Legnicy w latach 1960-1968.
Po wydarzeniach marcowych 1968 został z powodów politycznych zmuszony do opuszczenia szkoły. W latach 1968-1969 pracownik Klubu Seniora we Wrocławiu. W latach 1970-1981 dziennikarz działu kultury tygodnika "Wiadomości". Przez pewien czas redaktor naczelny "Kultury Dolnośląskiej". W stanie wojennym został wyrzucony z pracy i pozostawał bezrobotny przez blisko dwa lata. W okresie 1983-1989 na wygnaniu w Zagłębiu Miedziowym w Lubinie. W latach 1990-1993 wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. W okresie 1993-1994 bezrobotny. Od 1995 jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat "Nowe Twarze" (wcześniejszy tytuł: "Gazeta Dzieci").
Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Po rozwiązaniu ZLP po stanie wojennym nie uczestniczył w życiu organizacyjnym związków literackich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.
W swoich ostatnich powieściach: Ukraiński kochanek (2008) i Zdrada (2009), oraz opowiadaniu Nienawiść (2006) nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach.
Brał udział w wielu działaniach na rzecz odnowy moralnej, społecznej i politycznej w kraju. Był założycielem NSZZ "Solidarność" w redakcji "Wiadomości". Doradzał Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu "Solidarność" Rolników Indywidualnych we Wrocławiu. Był rzecznikiem prasowym rolniczej "Solidarności". Od 1982 działał w Solidarności Walczącej.
Współorganizator Związków Twórczych i Stowarzyszeń Naukowych we Wrocławiu, przewodniczący klubu "Odrodzenie". Współtwórca stowarzyszenia kulturalnego polsko-ukraińskiej współpracy: "Biały ptak". Twórca i pierwszy prezes Towarzystwa Polsko-Greckiego we Wrocławiu. Współzałożyciel Instytutu Wincentego Witosa. Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Publikuje m.in. w "Warszawskiej Gazecie".

 

Biogram na podstawie: Wikipedia

Foto: Gazeta Obywatelska, Wrocław

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka