Rok 1945 - pierwsza Wigilia w polskim Koszalinie...

...i pierwsza próba ukazania początków życia polskiego w mieście, zrealizowana nie przez zawodowych aktorów i nie siłami profesjonalnych instytucji, ale przez amatorów, uczniów koszalińskiej Budowlanki (Zespół Szkół Nr 7), zachęcanych i wspieranych przez katechetę ks. Piotra Zielińskiego, wikariusza z parafii Ducha Świętego.

Przez kilkadziesiąt lat kultura koszalińska nie podjęła tematu pierwszych lat życia w polskim Koszalinie, nacechowanych odwagą pobytu w miejscu, co do którego nie było jeszcze pewności, że pozostanie polskie. Tam, skąd przybyli, pozostały zgliszcza, spalone miasta i wsie, świeże jeszcze mogiły. Polskość wybuchła w Koszalinie niemal z dnia na dzień, we wszystkich przejawach życia, a silną motywację do zapuszczenia tutaj korzeni dawała obecność duchownych katolickich. W inscenizacji pojawił się pierwszy (prawdopodobnie) kapłan w powojennym Koszalinie, franciszkanin o. Nikodem Szałankiewicz.

Z dużą dbałością o szczegóły (autentyczne rekwizyty) ukazano sceny przejścia szabrowników, odgruzowywania i żmudnej odbudowy, wreszcie pierwszej Wigilii - biednej, ale radosnej, przepełnionej nadzieją. Polska flaga, dźwięki Roty i modlitwa kapłana symbolizowały to, co ożywiało wówczas polskie serca. Cud narodzenia do nowego życia był wtedy dotykalny, dotyczył egzystencji każdego, a słowa "pokój z tobą" były odbierane dosłownie i głęboko.

W rekonstrukcji historycznej nie zabrakło scen przypominających walki o miasto (polscy żołnierze nie uczestniczyli w nich bezpośrednio, ale walczyli i ginęli w bitwie o Pomorze, której fragmentem było zdobycie Koszalina) oraz przybycie do Koszalina słynnej z ostatniej szarży w II wojnie światowej 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii, która w Mrzeżynie dokonała zaślubin Polski z Morzem, dzień przed tym, nim odbyło się to w Kołobrzegu. W przygotowaniu tych scen nieoceniona okazała się pomoc doświadczonego rekonstruktora historycznego Rafała Semołonika.

Podróż do początków życia narodowego i religijnego była zaskakującym, miłym świątecznym prezentem dla Koszalinian. Za sprawą uczniów, nieco onieśmielonych obecnością szkolnych kolegów, nauczycieli i rodziców, ukazano fenomen narodzin Polski w Koszalinie, nawiązując do zapomnianego dziś etosu Ziem Zachodnich. "Czerpaliście hart z ukochania Polski, a ufność i wytrwanie z wiary i Kościoła" - pisał w 1948 roku kardynał Hlond w liście do mieszkańców Ziem Odzyskanych.

Poznajmy nazwiska tych, którzy uczestniczyli w tym pionierskim przedstawieniu o pionierskich czasach Koszalina: Paulina Sych, Mateusz Drabowicz, Magdalena Karolak, Monika Ziemińska, Tomasz Lichota (śpiew solowy), Mateusz Snoch, Michał Lipski, Anna Bortnik, Dawid Pabisiak, Kamil Korman. (tr)