Dlaczego Chrystus Król?

Napisane przez  Ks. Piotr Zieliński Opublikowano w: Historia Parafii

Często w ogłoszeniach parafialnych słyszymy, że Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czy spotkanie modlitewne będą miały miejsce w kaplicy pw. Chrystusa Króla. Przyzwyczailiśmy się już do tego Patrona, ale pewnie nie znamy genezy nadania naszej kaplicy wspomnianego wezwania.

Zgodnie z naturalnym biegiem wydarzeń wszystko w naszej parafii wiąże się i łączy z osobą pierwszego i dotychczas jedynego proboszcza – ks. prałata Kazimierza Bednarskiego. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 9 maja 1976 r. w Białogardzie z rąk bp. Ignacego Jeża, rozpoczął pracę w parafii pw. św. Michała Archanioła w Karlinie. Po dwóch latach, 16 maja 1978 r., został skierowany do Drawska Pomorskiego, aby w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego objąć stanowisko wikariusza. Ówczesny proboszcz drawski, ks. kanonik Marian Wojnicki, który w tym samym czasie również rozpoczynał posługę w parafii wcześniej obsługiwanej przez księży Zmartwychwstańców, powierzył ks. Bednarskiemu opiekę nad okolicznymi kościołami filialnymi. Według schematyzmu diecezjalnego z 1977 r. do parafii drawskiej należało dziewięć kościołów w miejscowościach: Dalewo, Gudowo, Linowo, Mielenko Drawskie, Suliszewo, Woliczno, Zarańsko, Ziemsko i Żółte oraz kościół zakonny pw. św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim.

Bp Ignacy Jeż dekretem z 28 grudnia 1979 r. powołał samodzielną wikarię parafialną pw. Chrystusa Króla w Suliszewie, do której dołączył również miejscowości z kościołami filialnymi w Dalewie, Gudowie i Linowie. W ówczesnych czasach władze komunistyczne nie chciały zgodzić się na formalne powstanie parafii, ale de facto rozpoczęła ona swoje funkcjonowanie, gdyż ks. Kazimierz Bednarski m. in. założył wszystkie księgi parafialne i na stałe rezydował w Suliszewie.

Dalszą część historii znamy już bardzo dobrze. Na początku lat osiemdziesiątych XX w. w północnej części Koszalina miała powstać nowa parafia. Bp Jeż powołał do tego zadania kapłana, który utworzył już nową parafię w Suliszewie, choć oficjalnie ta jednostka kościelnej administracji mogła być ustanowiona 15 września 1981 r., ale tego ks. Bednarski jako administrator suliszewski już nie doczekał. Młody ksiądz (cztery lata po święceniach kapłańskich, w 33. roku życia), 18 czerwca 1980 r. został powołany do dzieła, które w naszej wspólnocie rozwija po dziś dzień. Niemalże w siódmą rocznicę nominacji na administratora w Suliszewie, 25 grudnia 1986 r., kaplica przy naszym kościele parafialnym została poświęcona i otrzymała wezwanie – Chrystusa Króla. Od pierwszej Niedzieli Adwentu 1991 r. w kaplicy pw. Chrystusa Króla trwa codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Czyż więc kaplica Chrystusa Króla nie jest dalekim echem powstającej prawie 35 lat temu wspólnoty w Suliszewie, gdzie ks. Kazimierz Bednarski nie dokończył swojej misji? Każdy kapłan jest stale gotów do podejmowania zadań wyznaczonych mu przez Kościół. Pamiętajmy, że posługa konkretnego księdza jest kontynuacją misji Chrystusa Pana, który powiedział do swoich uczniów: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” (por. Mt 28, 19).

Ks. Piotr Zieliński