30 lat temu - "kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym"

26 listopada przypada 30. rocznica poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła Ducha Świętego w Koszalinie. W niedzielę poprzedzającą rocznicę, 24 listopada, na Mszach świętych o godzinie 9.00 i 10.30 obecni będą dwaj kanonicy gnieźnieńscy przysłani przez ks. prymasa Józefa Kowalczyka. Będzie to symboliczne nawiązanie do wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy to właśnie dwaj kanonicy z Gniezna przywieźli kamień węgielny wydobyty z fundamentów przesławnej i prastarej katedry gnieźnieńskiej, kolebki chrześcijaństwa na ziemiach polskich, a zarazem kolebki polskiej państwowości. W roku 1000 odbył się w Gnieźnie słynny zjazd, na którym cesarz Otton III, pielgrzymujący do grobu św. Wojciecha, uznał polskiego księcia Bolesława Chrobrego za suwerennego władcę "równego królom" i ustanowił pierwsze biskupstwa na ziemiach polskich, między innymi w Kołobrzegu.

W kronice parafialnej znajdujemy notatki ks. Kazimierza Bednarskiego, proboszcza i budowniczego kościoła. Jak czytamy, kilka dni wcześniej rozpoczęły się w parafii pierwsze w jej historii Misje święte, prowadzone przez księży sercanów z Krakowa (Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego). Zaraz też stanął dębowy krzyż misyjny, który "wykonali stolarze z Sianowa, dzięki staraniom ks. Ryszarda Łopaciuka". Zakończenie Misji przypadło w dniu uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła.

Z relacji kronikarskiej przebija radość z tego wydarzenia. Kamień węgielny to według Izajasza "kamień dobrany, cenny, do fundamentów założony", symbol pełnej zaufania wiary. I rzeczywiście, był to fundament wiary w Koszalinie, założony pośród wielkiego blokowiska z wielkiej płyty, w którym ludzie żyć mieli bez Boga. Tak oto spełniały się słowa psalmisty: "kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym".

Całą uroczystość przygotował ks. Franciszek Kamiński. Przed plebanią wybudowano ołtarz, przygotowano akt erekcyjny, wydrukowano też specjalne cegiełki. Kamień węgielny poświęcił i wmurował ks. biskup Ignacy Jeż, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, w obecności kanoników z Gniezna, ks. Jana Szałacha - dziekana dekanatu Koszalin-Północ oraz innych księży i gości. Jak wspomina kronikarz, uroczystość wypadła wspaniale.

Wśród bogatej symboliki niedzielnej uroczystości, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno wydarzenie, wykraczające poza historię parafii. "Kamień węgielny wydobyty z fundamentów bazyliki gnieźnieńskiej przez ks. biskupa Jana Czerniaka, przekazany został parafii za pośrednictwem kapituły gnieźnieńskiej" - podkreśla w kronice parafialnej ks. Kazimierz Bednarski. Któż wówczas mógł przypuszczać, że po upływie 30 lat, kanoników kapituły gnieźnieńskiej ponownie witać będzie ks. kanonik Kazimierz Bednarski, ten sam proboszcz co wówczas, ale zarazem przewodniczący (prepozyt) kapituły kolegiackiej kołobrzeskiej. Tak oto, w niedzielę, rok 2013 spotka się nie tylko z rokiem 1983, ale także z historycznym rokiem 1000. (tr)

Akt erekcyjny

W jubileuszowym roku 1983, w miesiącu listopadzie, 26 dnia tego miesiąca, kiedy Kościołem powszechnym zarządzał Jan Paweł II, papież z rodu Polaków, a diecezją koszalińsko-kołobrzeską kierował biskup Ignacy Jeż, gdy proboszczem parafii był ks. Kazimierz Bednarski - odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego, który został wzięty z Bazyliki gnieźnieńskiej. Kościół jest budowany z ofiar wiernych, dotacji diecezji oraz środków finansowych wypracowanych staraniem proboszcza i współpracującego z nim aktywu wiernych.

Wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego w nowo budujący się kościół dokonał Jego Ekscelencja Ignacy Jeż w obecności księży kanoników z Gniezna, dziekana dekanatu Koszalin-Północ ks. Jana Szałacha, miejscowych księży i licznie zaproszonych gości.

Dziekan - ks. Jan Szałach
Proboszcz - ks. Kazimierz Bednarski
Wikariusze: ks. Ryszard Łopaciuk, ks. Franciszek Kamiński, ks. Henryk Koszper
Autor projektu - inż. arch. Andrzej Lorek
Kierownik budowy- inż. Ryszard Kończewski
Biskup Ordynariusz - Ignacy Jeż
Kanonicy z Gniezna - ks. Sójka i ks. Wróblewski.