Niezwykła unikatowa fotografia odnaleziona w archiwum parafialnym

Przywykliśmy już do widoku fotografii, na których widnieje bł. Jan Paweł II z naszym proboszczem. Nic w tym dziwnego, wszak ks. Kazimierz Bednarski witał w naszym kościele i towarzyszył w modlitewnej zadumie Papieżowi.

Przeglądając fotografie w archiwum parafialnym natrafiłem na jedną, jakby zapomnianą i raczej nie publikowaną odbitkę. Otóż po zakończonej Eucharystii z koszalińskiego ołtarza papieskiego schodzili kapłani i biskupi, którzy 1 czerwca 1991 r. koncelebrowali Mszę z Ojcem Świętym. Wśród hierarchów widoczny jest... obecny Pasterz Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego! Niezwykła fotografia - najważniejszy moment w dziejach parafii i diecezji - i na jednym zdjęciu możemy zobaczyć bł. Jana Pawła II i bp. Edwarda Dajczaka, który do Koszalina przybył szesnaście lat później!!! Tym większa radość, że Eucharystii w 8. rocznicę przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, przewodniczyć będzie nasz Pasterz, który jest świadkiem pamiętnej wizyty w Koszalinie.

Jeszcze jedna ciekawostka związana z naszym biskupem, który w czerwcu 1991 r. był biskupem pomocniczym diecezji gorzowskiej. Tak, właśnie... Bardziej uważny czytelnik powie: przecież sąsiadujemy z diecezją zielonogórsko-gorzowską. Zgadza się, jednak Jan Paweł II, 15 grudnia 1989 r. mianował ks. Edwarda Dajczaka biskupem tytularnym Azura i biskupem pomocniczym gorzowskim. Nazwę diecezji zmieniono na zielonogórsko-gorzowską 25 marca 1992 r., kiedy powstała również metropolia szczecińsko-kamieńska. Zapraszamy na dzisiejszą Mszę w intencji kanonizacji Jana Pawła !!

Ks. Piotr