Uczniowie "katolika" najlepsi!

Napisane przez  Opublikowano w: O nas

Sukces - tak śmiało można określić ostatnie osiągnięcia Szkoły Katolickiej przy parafii Ducha Świętego, i na pewno nie jest to określenie na wyrost. Szkoła katolicka cieszy się ugruntowaną renomą placówki o wysokim poziomie nauczania i zdążyła już nas przyzwyczaić do sukcesów, ale ten zaskoczył nawet tych, którzy dobrze znają jej osiągnięcia.

 

 Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu, która swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę północno-zachodnią (województwa lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie), ogłosiła porównawcze wyniki ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasistów, kończących szkołę podstawową. Okazało się, że młodzież z "katolika" pobiła swoich rówieśników z innych szkół, zdobywając 30,9 punktów. Ten sam wskaźnik wyniósł dla całego kraju - 24.03, dla okręgu północno-zachodniego - 23,46, dla województwa lubuskiego - 24.00, wielkopolskiego - 23,38, zachodniopomorskiego - 22,99.

 

Barbara Gęgotek, wicedyrektor zespołu szkół katolickich przy parafii Ducha Świętego w Koszalinie (dyrektorem jest ks. dr Kazimierz Bednarski), pytana o źródła sukcesu, odpowiada:

 

- Praca z dziećmi rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w oddziale przedszkolnym i jest kontynuowana w szkole. Fundamentem tej pracy jest integralne wychowanie oparte na współpracy, którą określamy jako triadę "dom-szkoła-kościół". Wychowujemy na wartościach i na tym budujemy dydaktykę.

 

Kontakty z rodzicami są systematyczne; częste spotkania, rozmowy, wizyty w szkole, ale również - na zaproszenie rodziców - w domach uczniów, żeby dobrze poznać ich środowisko rodzinne, rówieśnicze i warunki jakie stworzono uczniowi do nauki. Jednak kontakty nie ograniczają się wyłącznie do sytuacji trudnych, związanych z kłopotami wychowawczymi.

 

- Nie tylko kiedy jest problem, ale również wtedy, kiedy jest sukces i powód do radości - mówi Barbara Gęgotek.

 

Rodzice współpracują chętnie, doceniaja wysiłek wychowawców, zbliżają się do szkoły, poznają wzajemnie, z czasem - tworzą wspólnotę.

 

- Warto pracować systematycznie, współpracować z rodzicami i zachęcać ich do bycia w szkole, do współtworzenia szkoły. Bez współpracy rodziców nie byłoby efektów - nieustannie podkreśla pani dyrektor.

 

W szkole katolickiej uczeń jest dobrze znany wychowawcom, nie rozpływa się w masie uczniowskiej. Program nauczania nie ogranicza się tylko do programu państwowego.

 

- Oprócz tego, co przynosi ogólny plan nauczania, mamy jeszcze dodatkowe zajęcia ponadprogramowe - dydaktyczno-wyrównawcze i koła przedmiotowe.

 

Wychowawcą klasy-rekordzistki jest pani Danuta Walczak. Na sukces jednak, jak zaznacza Barbara Gęgotek, składa się praca wszystkich nauczycieli, którzy uczestniczą w procesie kształcenia i wychowania ucznia. Wymieńmy zatem ich nazwiska:

 

Dariusz Bryła (wychowanie fizyczne chłopców), Dorota Gil (język niemiecki), Hanna Hansz (religia), Karolina Jachimowska (plastyka), Paulina Karaś (wychowanie fizyczne dziewcząt oraz historia), Izabela Karpa (wychowawczyni klasy III), Anna Koch (wychowawca świetlicy klasy I A), Magdalena Kowalska (muzyka), Ewa Kozakowska (wychowawca świetlicy klasa III), Mirosława Landowska (język angielski), Dorota Olszewska (plastyka), Katarzyna Ponikowska (matematyka), Adam Sawczyński (technika chłopców), Bronisława Szutowicz (bibliotekarka), Danuta Walczak (wychowawca klasy VI oraz nauczycielka języka polskiego), Teresa Wiśniewska (historia), Olga Wojciechowska (przyroda), Elżbieta Zając (informatyka i wychowanie techniczne). (tr)

 

Na zdjęciach: Klasa rekordzistka czyli szóstoklasiści z Katolickiej Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II przy parafii Ducha Świętego w Koszalinie - zwycięzy sprawdzianu w roku szkolnym 2012/2013.. 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.