Bp Krzysztof Zadarko: Potrzebna jest spójna i głęboka wizja wychowania młodego pokolenia (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Pielgrzymki Trzeźwości

- Z tego miejsca gdzie stoimy popłynęły słowa papieża Jana Pawła II o potrzebie moralnej odnowy naszej Ojczyzny - powiedział ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii Ducha Świętego, udzielając błogosławieństwa pątnikom wyruszającym z coroczną ogólnopolską pielgrzymką trzeźwości na Górę Chełmską. - Jesteście tymi, którzy poważnie potraktowali to wezwanie.

 

Po raz drugi tego dnia, słowa św. Jana Pawła II już na Górze przypomniał biskup Krzysztof Zadarko w homilii głoszonej podczas Mszy świętej: "U podstaw uzależnienia od alkoholu i narkotyków leży na ogół egzystencjalna pustka, wywołana brakiem wartości moralnych, oraz niewiara w siebie samego, w innych ludzi, wreszcie w sens życia w ogóle".

 

- Skutki liberalnego podejścia do zła nie każą na siebie długo czekać, szybko obracają się przeciwko tym, którzy je lansują - mówił biskup, przypominając fiasko prowadzonej przed laty "spektakularnej, ale pozornej" akcji przeciw dopalaczom. Przytoczył także alarmujące statystyki, z których wynika, że w Polsce milion osób jest uzależnionych od alkoholu, półtora miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, 90 procent gimnazjalistów miała już przygody z alkoholem. - Na 300 osób (tyle liczy czasami blok mieszkalny na osiedlu), przypada w Polsce jeden punkt sprzedaży alkoholu - wyliczał biskup.

 

- Miliony ludzi, którzy ocierają się o nałogi, doświadczają na sobie skutków fatalnego podejścia do tych problemów w wymiarze społecznym, ich rozumienia, a przy tym niechęci do ich rozwiązywania.

 

W tym roku duszpasterstwo trzeźwości koncentruje się na dzieciach i młodzieży sięgających po alkohol i inne środki uzależniające. - Dzieci nie są w stanie obronić się przed alkoholem samodzielnie - mówił biskup Krzysztof Zadarko. - Dziecko, naturalnie wpatrzone w rodziców, słucha ich i naśladuje z całą dziecięcą otwartością. Popełniane są błędy wychowawcze w skali rodzinnej, ale i społecznej. Nie można budować przyszłości dzieci i młodzieży, opowiadając im o życiu "fajnym i przyjemnym", bez wyrzeczeń, nakazów i zakazów.

 

- Jakże potrzebna nam jest spójna i głęboka wizja wychowania młodego pokolenia Polaków. To jest konieczność na dzisiejsze czasy - apelował biskup, dodając, że wychowanie powinno być oparte na wartościach. Promocja stylu życia idzie jednak w innym kierunku. - W mediach zobaczymy przekazy z "Przystanku Woodstock", nie zobaczymy z "Przystanku Jezus"; zobaczymy relacje z festiwalu muzyki techno w Kołobrzegu, ale nie zobaczymy setek młodych ludzi, głoszących tam Chrystusa.

 

Tymczasem, zgodnie z prorocką diagnozą św. Jana Pawła II, tylko życie oparte na wartościach może uchronić dzieci, młodzież i całe rodziny, przed nałogami - podsumował biskup.

 

List do pielgrzymów skierował biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. (tr)

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.