100 dni abstynencji na 100 lat Niepodległości (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Pielgrzymki Trzeźwości

Po raz 28 ruszyła sprzed naszego kościoła pielgrzymka trzeźwości na Górę Chełmską, i po raz dwudziesty ósmy udzielił jej błogosławieństwa na drogę proboszcz parafii, ks. Kazimierz Bednarski. W południe na szczycie Góry, Mszę świętą sprawował wraz z innymi kapłanami biskup Krzysztof Zadarko.

 

Ks. Henryk Grządko z Gorzowa Wielkopolskiego, znany w kraju duszpasterz trzeźwości, odczytał pielgrzymom przesłanie biskupa Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego zespołu trzeźwości przy Episkopacie Polski.

- Bagatelizowanie problemów alkoholowych jest powszechne i jest śmiertelnie groźne - pisze w swoim liście biskup. - Co więcej, bagatelizowanie idzie w parze z promocją alkoholu. Widzieliśmy to podczas mistrzostw świata, gdy słynne osoby, wzbudząjące podziw wielu młodych, pokazywały się w mediach z kuflem piwa. To skandaliczna nieodpowiedzialność!

- Na szczęście w Polsce jest też wiele osób, które rozumieją zagrożenie i które dzielnie z nim walczą - napisał bp Bronakowski. - Wiele z nich gromadzi się dzisiaj na tej pięknej pielgrzymce. Najgoręcej wam dziękuję za waszą postawę, za odwagę i odpowiedzialność.

Biskup Tadeusz Bronakowski zwrócił się też z apelem o podjęcie wyjątkowego wezwania: 100 dni dobrowolnej abstynencji, na 100 lat wolności. - Proszę was, żebyście włączyli się w to dzieło, byście ofiarowali ten dar dla swoich bliźnich, dla naszej Ojczyzny!

Pomysł organizowania pielgrzymek trzeźwości narodził się w naszej parafii, niemal u jej początków. W 1984 roku, ks. proboszcz Kazimierz Bednarski zaprosił do głoszenia rekolekcji kapucynów z ośrodka trzeźwości w Zakroczymiu. Niebawem w parafii powstał Ruch Trzeźwości im. Maksymiliana Kolbe. Natychmiast narodziła się inicjatywa pielgrzymek trzeźwości, które od 1999 roku stały się pielgrzymkami ogólnopolskimi.

Inicjatywy koszalińskie były zawsze doceniane poza Koszalinem - przez 20 lat na pielgrzymkę koszalińską przyjeżdżał z drugiego krańca Polski, tłukąc się pociągami, schorowany już wtedy ks. Henryk Korża, niezwykle szanowany w Polsce krajowy duszpasterz trzeźwości, przyjaciel ks. Kazimierza Bednarskiego. W naszej parafii znajdował serdeczną gościnę. Od kilku lat, co roku, przesłanie do pielgrzymów kieruje biskup Tadeusz Bronakowski, kierujący duszpasterstwem trzeźwości z ramienia Episkopatu Polski.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.