27. Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości

Napisane przez  Opublikowano w: Pielgrzymki Trzeźwości

W pierwszą sobotę sierpnia - miesiąca trzeźwości, jak co roku sprzed kościoła Ducha Świętego wyruszyła na Górę Chełmską 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości. O 12.00 na szczycie, przy sanktuarium Matki Bożej, odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, długoletni opiekun i uczestnik ruchu trzeźwości (należy do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, której członkowie ślubują abstynencję). Pielgrzymów odprawiał sprzed kościoła parafialnego proboszcz ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii Ducha Świętego, którą 1 czerwca 1991 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Tutaj właśnie narodziła się idea pielgrzymki jako odpowiedzi na wezwanie papieża o trzeźwość, tutaj też odbywają się wykraczające poza granice parafii i miasta duże imprezy - festiwal folkloru, festyny rodzinne - na których publiczność i rodziny świetnie bawią się bez kropli alkoholu. Obecny był także ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

 

Warto przypomnieć, że idea trzeźwego sierpnia wyszła niejako z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Na pewno możemy czuć się jej spadkobiercami. Rzucił ją ks. Jan Zieja, legendarny kapłan, pierwszy ksiądz w powojennym Słupsku (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), kapelan Powstania Warszawskiego, który wstrząśnięty śmiertelną plagą alkoholizmu po wojnie, wysunął pomysł Sierpnia bez alkoholu - nie oglądajmy się na innych, uczcijmy w odruchu wdzięczności i pamięci rocznicę Powstania jakimś aktem moralnym, nie wymagającym wielkiego samozaparcia, stanowiącym jednak jakieś osobiste wyrzeczenie, ofiarę (Powstańczy sierpień ks. Jana Ziei ---> http://bit.ly/2wgkUjX)

 

Na pielgrzymce zabraknie w tym roku ks. Henryka Korży, który mimo choroby, zaawansowanego wieku i 600 km odległości, od początku wiernie nam towarzyszył we wszystkich pielgrzymkach. 12 września 2016 roku żegnaliśmy go na cmentarzu w Tykocinie (http://bit.ly/2wu9hFp), wspólnie z jego uczniem, biskupem łomżyńskim Tadeuszem Bronakowskim, obecnie kierującym zespołem trzeźwości przy Episkopacie Polski.

 

Jan Paweł II: „Proszę abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”.

 

Ks. Jan Zieja: "Po pięciu latach wojny - bez gestapo, bez obozów - pięciu ludzi straciło w Słupsku życie. Nie mogę o tym milczeć! Byłbym złym pasterzem ... Nie będę nikogo przeklinał, nie mam do tego prawa, ale całą duszą błogosławię tym, którzy mieli odwagę przyjść i oświadczyć, że wyrzekają się picia wódki. Błogosławię tym szlachetnym, odważnym ludziom, rozumiejącym sytuację naszego narodu ... W czasie okupacji zabrano mleko i tłuszcz, ale każdemu robotnikowi dawano spirytus, aby naród nasz się rozpił: odebrano chleb, ale dano wódkę, abyśmy osłabli na wieki - tego chcieli wrogowie ... Nie udało im się i nie uda, ale właśnie w tych nadzieja, którzy przejmą się tą sprawą".

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.