Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską (dużo zdjęć)

Napisane przez  Opublikowano w: Pielgrzymki Trzeźwości

Mimo zimna i deszczowej pogody, w sobotę 6 sierpnia, w zorganizowanej już po raz 26. pielgrzymce wzięło udział kilkaset osób. Tegoroczna pielgrzymka zapisze się w historii wyjątkowym wydarzeniem - stały jej uczestnik, wieloletni duszpasterz trzeźwości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. Krzysztof Włodarczyk, uczestniczył w niej jak co roku, i to bezpośrednio na trasie, tym razem jednak już jako biskup. Był to pierwszy taki przypadek w 26-letniej historii pielgrzymki, wyjątkowy jednak nie tylko z tego powodu - biskup, który sam jest abstynentem i członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, uczestniczył w marszu jako zwykły pielgrzym, zmieszany z innymi, zwykle idąc na końcu grupy, co odebrano jako gest solidarności z osobami uzależnionymi i ich rodzinami.

 

Pielgrzymka gromadzi zawsze wielu wyjątkowych duszpasterzy - przed kościołem Ducha Świętego błogosławieństwa na drogę udzielał ks. Kazimierz Bednarski, posługę kapłańską pełnili także ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i organizator pielgrzymek, ks. Józef Oleski, uczestnik wszystkich pielgrzymek trzeźwości na Górę, był także były kustosz sanktuarium ks. Henryk Romanik i aktualny ks. Kazimierz Klawczyński, który przed 25 laty asystował świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II w poświęceniu sanktuarium. Wśród gości znaleźli się poseł Stefan Romecki, wieloletni działacz ruchu trzeźwości oraz Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski.

 

Drogę Krzyżową "w drodze" i konferencję trzeźwościową na Górze Chełmskiej prowadził ks. Henryk Grządko, duszpasterz trzeźwości diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. On także odczytał list skierowany do pielgrzymów przez biskupa Tadeusz Bronakowskiego, który kieruje zespołem trzeźwości przy Episkopacie Polski. Po raz pierwszy od 16 lat zabrakło ks. Henryka Korży, krajowego duszpasterza trzeźwości, który nie mógł przybyć ze względu na wiek i stan zdrowia.

 

Mszy Świętej przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. - Każdy z nas ma swoją górę Tabor. To sytuacje, które sprawiają, że wychodzimy ponad naszą codzienności, wznosimy się ponad nasze troski, by doświadczyć, że Bóg jest wielki, potężny, wszechmogący i że jest nam jednocześnie tak bardzo bliski - powiedział biskup nawiązując do obchodzonego w tym dniu święta Przemienienia Pańskiego.

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.