Pielgrzymki Trzeźwości

Po raz 28 ruszyła sprzed naszego kościoła pielgrzymka trzeźwości na Górę Chełmską, i po raz dwudziesty ósmy udzielił jej błogosławieństwa na drogę proboszcz parafii, ks. Kazimierz Bednarski. W południe na szczycie Góry, Mszę świętą sprawował wraz z innymi kapłanami biskup Krzysztof Zadarko.
W pierwszą sobotę sierpnia - miesiąca trzeźwości, jak co roku sprzed kościoła Ducha Świętego wyruszyła na Górę Chełmską 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości. O 12.00 na szczycie, przy sanktuarium Matki Bożej, odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, długoletni opiekun i uczestnik ruchu trzeźwości (należy do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, której członkowie ślubują abstynencję). Pielgrzymów odprawiał sprzed kościoła parafialnego proboszcz ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii Ducha Świętego, którą 1 czerwca 1991 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Tutaj właśnie narodziła się idea pielgrzymki jako odpowiedzi na wezwanie papieża o trzeźwość, tutaj też odbywają się wykraczające poza granice parafii i miasta…
Mimo zimna i deszczowej pogody, w sobotę 6 sierpnia, w zorganizowanej już po raz 26. pielgrzymce wzięło udział kilkaset osób. Tegoroczna pielgrzymka zapisze się w historii wyjątkowym wydarzeniem - stały jej uczestnik, wieloletni duszpasterz trzeźwości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. Krzysztof Włodarczyk, uczestniczył w niej jak co roku, i to bezpośrednio na trasie, tym razem jednak już jako biskup. Był to pierwszy taki przypadek w 26-letniej historii pielgrzymki, wyjątkowy jednak nie tylko z tego powodu - biskup, który sam jest abstynentem i członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, uczestniczył w marszu jako zwykły pielgrzym, zmieszany z innymi, zwykle idąc na końcu grupy, co odebrano…
- Z tego miejsca gdzie stoimy popłynęły słowa papieża Jana Pawła II o potrzebie moralnej odnowy naszej Ojczyzny - powiedział ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii Ducha Świętego, udzielając błogosławieństwa pątnikom wyruszającym z coroczną ogólnopolską pielgrzymką trzeźwości na Górę Chełmską. - Jesteście tymi, którzy poważnie potraktowali to wezwanie.
Tradycji stało się zadość. Przedstawiciele naszej diecezji i parafii uczestniczyli w 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymce w intencji trzeźwości i odnowy moralnej. Tym razem trasa wiodła do miejsc, które nie były znane szerzej koszalińskim pielgrzymom. Pątnicy w dniach 18-21 czerwca br. nawiedzili sanktuaria w Rywałdzie Królewskim (jedno z miejsc uwięzienia Prymasa Tysiąclecia), Oborach, Skępem, Niepokalanowie, Skarżysku-Kamiennej, Świętym Krzyżu, Kielcach, Częstochowie i Licheniu.
Grupa 50 wiernych z parafii Ducha Świętego uczestniczyła w niedzielę 31 sierpnia w pielgrzymce trzeźwości na Świętą Górę Polanowską. Mszę świętą sprawował biskup Edward Dajczak, wśród koncelebransów znalazł się ks. Piotr Zieliński, wikariusz z naszej parafii, pełniący zarazem posługę diecezjalnego duszpasterza trzeźwości.
Umiłowani! Z radością przybyłem dzisiaj w te urocze strony naszej Ojczyzny, aby uczestniczyć w niezwykłej inicjatywie, w Pielgrzymce trzeźwości na Górę Chełmską. Kilka dni, które mam za sobą, pozwalają mi powiedzieć z radością i nadzieją, że odważni apostołowie trzeźwości podejmują wartościowe działania od Bałtyku aż po Tatry, od Wschodu do Zachodu naszej ojczyzny.
Drodzy Bracia w Chrystusowym Kapłaństwie! Umiłowani w Panu! Wczoraj rozpoczął się sierpień, jeden z najpiękniejszych i najważniejszych miesięcy w polskim kalendarzu. To właśnie w sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie prowadzone przez marszałka Piłsudskiego, w słynnej bitwie zwanej przez potomnych "cudem nad Wisłą", zatrzymało sowiecką nawałnicę zagrażającą Polsce i Europie. W sierpniu 1944 roku Polacy w heroicznym akcie odwagi i miłości ojczyzny, w Powstaniu Warszawskim, próbowali wyzwolić Warszawę udręczoną niemiecką niewolą. Z kolei sierpień 1980 roku w naszej zbiorowej świadomości jest miesiącem działań, które doprowadziły do odnowienia oblicza naszej ojczystej ziemi i przywrócenia polskiemu społeczeństwu wewnętrznej wolności.
Wedle wieloletniej tradycji, przedstawiciele naszej diecezji i parafii uczestniczyli w 33. Ogólnopolskiej Pielgrzymce w intencji trzeźwości i odnowy moralnej. Pielgrzymi wyruszyli śladami św. Jana Pawła II z koszalińskiego kościoła papieskiego (po drodze zatrzymując się w parafii pw. św. Wawrzyńca w Brzeziu - u gościnnego ks. dziekana Józefa Ciupińskiego, pochodzącego z naszej parafii) w dniach 10-15 czerwca nawiedzili sanktuaria w Zakopanem, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Częstochowie i Toruniu. W każdym z tych miejsc modlił się św. Karol Wojtyła - Jan Paweł II.
Strona 1 z 2