Ks. Henryk Korża - odszedł do Boga z walizką miłości (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Osoby

W poniedziałek 12 września w Tykocinie koło Białegostoku odbył się pogrzeb ks. Henryka Korży, legendarnego kapłana, przez długie lata krajowego duszpasterza trzeźwości. Ten wielki krzewiciel trzeźwości był dobrze znany w Koszalinie i w parafii Ducha Świętego. Przyjaciel proboszcza ks. Kazimierza Bendarskiego, przyjeżdżał przez niemal 20 lat na sierpniowe pielgrzymki na Górę Chełmską, był mentorem i nauczycielem środowisk trzeźwościowych Koszalina.

 

- Księże Henryku, księże Henryku, Twoje imię nigdy nie zaginie - zaśpiewał z góralska podczas Mszy Świętej pogrzebowej ks. Władysław Zązel, słynny proboszcz z Kamesznicy, kapelan Związku Podhalan, krzewiciel idei wesel bezalkoholowych i inicjator spotkań „Wesela Wesel”. Nikt z uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych nie miał wątpliwości, że jest świadkiem pożegnania jednego z najwybitniejszych duszpasterzy trzeźwości, zapełniających panteon wśród tak wielkich postaci jak księża Jan Kapica, Jan Alojzy Ficek czy Franciszek Blachnicki.

 

W tykocińskim kościele Trójcy Przenajświętszej przy katafalku stanęły poczty sztandarowe ruchów trzeźwościowych z najodleglejszych zakątków Polski, a ławy wielkiej i pięknej barokowej świątyni szczelnie wypełnili ci, którzy udzielają się na niwie trzeźwościowej Kościoła, a także osoby, które porzuciły nałogi, odzyskując wolność wewnętrzną dzięki niestrudzonej pracy ks. Henryka Korży i duszpasterstwa trzeźwości. Prezbiterium nie pomieściło wszystkich kapłanów, kilkudziesięciu zajęło miejsca w pierwszych ławach świątyni.

 

- Łatwo kapłana apostoła trzeźwości pochować, trudniej się takiego kapłana dochować – mówił ks. Zązel. Do kapłaństwa Chrystusowego nawiązywał w homilii biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał słowa Benedykta XVI o tym, że kapłani powinni dawać wodę życia spragnionemu światu. Nawiązał do ostrzeżenia papieża Franciszka, aby nie ulegać pokusie „uczynienia z życia kanapy, która nas uśpi”. Cytował ks. Jana Twardowskiego:

 

Tak łatwo nad ołtarzem we Mszy się pochylić,
hostię lekką, drobną, niepozorną
zmienić w Ciało Chrystusa, unieść ponad głowy
w samotność Świętych Pańskich i w ciszę ogromną.

Jak trudno jednak siebie, własne szare życie
uświęcić, przeistoczyć. W duszy karmić spokój.

Wiem to, i mimo wszystko, Jezu, ufam Tobie,
bo masz taką zwyczajną, ludzką ranę w boku.

 

- Przez 55 lat ksiądz prałat godnie szedł drogą kapłańskiej posługi – mówił biskup. – Podziwialiśmy jego głęboki patriotyzm, kulturę, wiedzę. Z głębi serca za to dziękuję. Dziękuję za wielką, niezłomną walkę o trzeźwość narodu. Osobiście dziękuję za wzór duszpasterza trzeźwości. Obiecuję, że dzieła, które zapoczątkowałeś będą kontynuowane. Będziemy pamiętać o Twoim dziedzictwie, zwłaszcza na przygotowywanym Kongresie Trzeźwości.

 

- Dziękuję za wielką, niezłomna walkę o trzeźwość narodu – mówił biskup Tadeusz Bronakowski, przypominając słowa matki Teresy z Kalkuty: „Skoro życie jest jedno, muszę je spędzić całe, aż do ostatniego oddechu, aby siać miłość. Pamiętaj, że kiedy umrzemy, zabierzemy ze sobą tylko walizkę miłości”.

 

- Niech obraz księdza prałata idącego do Boga z walizką miłości będzie dla nas wsparciem i otuchą – zakończył biskup. (tr)

 

Ks. Henryk Korża (1936-2016) - 9 września w nocy, przeżywszy 80 lat, w kapłaństwie 55 lat, odszedł do Domu Ojca ks. prał. Henryk Józef Korża, kapłan diecezji łomżyńskiej, wieloletni krajowy duszpasterz trzeźwości.

Ks. prałat Henryk Józef Korża urodził się 15 marca 1936 roku w Łopuchowie w parafii Tykocin. Święcenia prezbiteratu przyjął w rąk bpa Czesława Falkowskiego 4 czerwca 1961 roku w Łomży. Następnie podjął posługę wikariusza w parafiach w Nur. Po roku został skierowany na studia specjalistyczne z socjologii i katolickiej nauki społecznej na KUL w Lublinie, gdzie uzyskał absolutorium z teologii pastoralnej. Od 1965 do 1970 był członkiem Krajowego Zespołu Misyjnego ds. trzeźwości. Od 1970 roku w diecezji łomżyńskiej pełnił funkcję diecezjalnego referenta ds. trzeźwości, wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży oraz wizytatora punktów katechetycznych i referenta ds. nauczycieli i wychowawców. Od 1970 do 1977 był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości, krajowym duszpasterzem trzeźwości oraz dyrektorem duchowej pomocy powołań.

W latach 1970-1982 pełnił również funkcję dyrektora Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego w Łomży. Od 11.06.1972 aż do 30.06.2012 był prezesem łomżyńskiego oddziału TP KUL. 22 grudnia 1977 otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1986-1990 był członkiem rady kapłańskiej i członkiem kolegium konsultorów. Założyciel i dyrektor Krajowego Ośrodka Apostolstwa Ruchu Trzeźwości św. Maksymiliana Kolbego oraz Rekolekcyjnego Hospicjum Kapłańskiego „Przemiana i Trwanie” w Nałęczowie. W dowód uznania 29 czerwca 1991 Biskup Łomżyński Juliusz Paetz nadał ks. Korży godność kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej. W latach 1991-1993 ksiądz Korża pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza środowisk społeczno-politycznych; od 1997 do przejścia na emeryturę wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Przez dziewiętnaście lat był członkiem Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski jednocześnie pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego tego Zespołu oraz krajowego koordynatora duszpasterstwa trzeźwości.

W latach 1997-2012 był również odpowiedzialny za apostolstwo trzeźwości w Diecezji Łomżyńskiej, wieloletni delegat ds. KUL i TP KUL, uczestnik sesji statutowych I Synodu Diecezji Łomżyńskiej. 30 czerwca 2012 ks. prał. Henryk Korża przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. Do ostatnich chwil, na ile pozwalało zdrowie, ksiądz prałat Henryk Korża zaangażowany był duszpasterstwo trzeźwości, któremu to poświęcił większą część swojego kapłańskiego życia.

Źródło: Diecezja Łomżyńska (http://www.diecezja.lomza.pl)

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Duszpasterstwo Trzeźwości