O Felicjankach

Napisane przez  Opublikowano w: O Felicjankach

 

Wszystko przez Serce Maryi na cześć Przenajświętszego Sakramentu!

 

felicjanki 01

Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka z Asyżu (CSSF), określane także skróconą  nazwą Siotry Felicjanki, to instytut zakonny na prawach papieskich, którego członkinie składają profesję publicznych ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa i podejmują ewangeliczny sposób życia we wspólnocie.

ZGROMADZENIE DZISIAJ

Siostry Felicjanki wypełniają swoje posłannictwo, jakim jest WSPÓŁPRACA Z CHRYSTUSEM W DUCHOWEJ ODNOWIE ŚWIATA, na czterech kontynentach, w 12 krajach:

 • w Europie (w Polsce, we Włoszech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, w Estonii i w Rosji),
 • w Ameryce Północnej (w Stanach Zjednoczonych, na Alasce i w Kanadzie),
 • w Ameryce Południowej (w Brazylii),
 • w Afryce (w Kenii).

Zgromadzenie tworzą trzy prowincje w Polsce (w Krakowie, w Przemyślu i w Warszawie), jedna prowincja w USA i jedna prowincja w Brazylii. Dom generalny Zgromadzenia znajduje się w Rzymie. Przełożoną generalną jest M. M. Celestyna Giertych. Na stronie internetowej Zgromadzenia można zapoznać się z informacjami o jego charyzmacie i działalności w języku polskim, angielskim i portugalskim.

felicjanki swiat banerek

 

Siostry pracują jako:

 • katechetki, nauczycielki, wychowawczynie dzieci i młodzieży,
 • pielęgniarki, terapeutki i opiekunki osób starszych,
 • zakrystianki, organistki, kancelistki, referentki katechetyczne i zakonne w diecezjach,
 • furtianki, kulinarie, krawcowe, ogrodniczki, kierowcy, księgowe, itp.
 • ponadto Siostry w Kenii zajmują się pracą w aptece szpitalnej, w Hospicjum, w Chrześcijańskiej Fundacji na rzecz dzieci, działalnością pastoralną, pracą w kurii biskupiej i w nuncjaturze apostolskiej.

Przy Domu Prowincjalnym w Warszawie mieści się Muzeum Misyjne, które powstało ze zbiorów Sióstr Felicjanek pracujących na misjach w Kenii.

Przy każdym domu zakonnym udzielana jest pomoc charytatywna na rzecz ubogich. W Rosji w Niżnym Nowogrodzie Siostry prowadzą parafialną Caritas. W Warszawie prowadzona jest jadłodajnia dla bezdomnych i innych ubogich. Przy domach zakonnych i parafiach pod kierunkiem Sióstr działają różnego rodzaju grupy religijne, takie między innymi, jak: schole, kręgi biblijne i liturgiczne, kółka różańcowe, koła miłośników św. Franciszka i bł. M. Marii Angeli. 

 

DZIAŁALNOŚĆ

Naszym podstawowym apostolatem w Kościele, jako osób konsekrowanych, jest świadectwo życia. Staramy się być otwarte na różnorodne potrzeby ludu Bożego, szczególnie wobec ubogich i potrzebujących. Jedynie żyjąc wiarą, nadzieją i miłością możemy nieść Chrystusa tym, których spotykamy w naszym apostolacie. W naszych wspólnych apostolatach w Kościele służymy ludowi Bożemu, oddajemy się służbie ewangelizacji.

Dla Sióstr Felicjanek wzorem autentycznie chrześcijańskiego życia są:

 • Najświętsza Maryja Panna
 • Św. Franciszek z Asyżu
 • Św. Feliks z Kantalicjo
 • Bł. Maria Angela Truszkowska
 • Bł. o. Honorat Koźmiński.

Wpatrujemy się zatem w przykład ich życia i cieszymy się ich duchową opieką.

 

KATECHIZACJA

Siostry towarzyszą bezpośrednio dzieciom i młodzieży w kroczeniu drogami wiary. Ale siostry nie ograniczają swej posługi tylko do katechizacji. Angażują się w prowadzenie różnych grup duszpasterskich dla dzieci i młodzieży przy parafiach, m.in: w Ruch Światło-Życie, w schole, grupy liturgiczne, ewangelizacyjne, biblijne, w Żywy Różaniec, koła misyjne, Eucharystyczny Ruch Młodych, koła charytatywne i wiele innych. Siostry organizują pielgrzymki, konkursy, przedstawienia teatralne o tematyce religijnej. Są też do dyspozycji dzieci, młodzieży, rodziców. Służą czasem, radą i oczywiście modlitwą. W ferie zimowe i wakacje letnie organizują lub wspierają kapłanów w pracy z dziećmi i młodzieżą na koloniach lub półkoloniach.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Rok Wiary

Bł. MARIA ANGELA TRUSZKOWSKA
Założycielka Sióstr Felicjanek, fundatorka i Matka Zgromadzenia powstałego w Warszawie w 1855 roku.