Dziękuję, od tego Chrystusowego ołtarza, za 29 lat duszpasterstwa trzeźwości

Napisane przez  Opublikowano w: Historia - Trzeźwość

3 lutego 2013 ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, wygłosił kazanie w kościele Ducha Świętego w Koszalinie, przypominając historię działalności trzeźwościowej w parafii i diecezji. Przypomniał w nim podstawowe fakty związane z tworzeniem ruchu trzeźwościowego w Koszalinie i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przypominając też osoby liderów ruchu. Skrót kazania poniżej.

 

 

Ropoczynamy dzisiaj czterdziesty szósty już Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego. Jest to wielkie zobowiązanie. Trzeźwość Narodu, trzeźwość naszych rodzin ma leżeć w gestii każdego człowieka, a szczególnie tych, którzy są abstynentami, którzy z różnych względów taką decyzję podjęli. To jest wielka misja misjonarska w swoich środowiskach, swoich rodzinach. Chodzi o wielką troskę o to, abyśmy my wszyscy wspólnie mogli do Pana Boga zanosić modlitwę o to, żeby nasz Naród był trzeźwy.

 

W minionym roku Polacy wydali na alkohol niemal 30 mld zł, więcej niż wyniosły inwestycje w nowe drogi. Angielscy badacze porównując działanie alkoholu do narkotyków stwierdzili, że gdyby nie był alkohol zakorzeniony w naszych społeczeństwach od wieków, a pojawił się nagle, to natychmiast znalazłby się na liście produktów zakazanych wraz z najcięższymi narkotykami.

 

Nieraz problem alkoholizmu istnieje, a jest bardzo wstydliwy. Oczywiście, są to sprawy bardzo delikatne. Potrzeba tutaj, aby człowiek dotknięty jakimkolwiek nałogiem, w swoim sercu uznał, że ja jestem pod tym względem chory, że potrzebuję pomocy. Do czasu kiedy to nie nastąpi, ciągle będą to momenty tragiczne i dla jego samego i dla jego bliskich. Człowiek, który dotknięty jest jakąkolwiek chorobą, również tą alkoholową, potrzebuje być człowiekiem wiary - tak jak św. Piotr, tak jak pozostali Apostołowie, tak jak ludzie, którzy przez wieki ze względu na wezwanie Chrystusa, aby być rybakami ludzi - wierzyli.

 

Na stoliku przed kaplicą Adoracji, od strony zakrystii znajduje się Parafialna księga trzeźwości. Gdybyśmy popatrzyli na całą historię ruchu trzeźwościowego w naszej parafii, na świadectwa tych osób, które wówczas tworzyły wyjątkową wspólnotę, to widać tam u fundamentów wielką wiarę. Ta Księga, te osoby, które tam są zapisane, większość z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, to jest świadectwo tych, którzy przez abstynencję, niekoniecznie na całe życie, ale na rok, może na kilka miesięcy, czy chociażby na okres Wielkiego Postu, chciały wspomagać ten wielki ruch, który jest w całej naszej Ojczyźnie - Ruch Trzeźwościowy im. Św. Maksymiliana Kolbego. Św. Maksymilian powiedział, że tylko miłość jest twórcza. Tylko miłość, ta względem Pana Boga i względem naszych bliźnich. Dlatego zachęcam, żeby po Mszy św. dzisiaj, czy w jakikolwiek inny dzień - ta Księga jest tam do Wielkanocy, a potem będzie w biurze parafialnym każdego dnia - można przyjść i zadeklarować swoją trzeźwość na taki okres czasu na jaki nas stać, aby podzielić się swoją modlitwą, swoją wiarą, swoim wyrzeczeniem. To jest bardzo konkretne zobowiązanie, konkretny znak, że nam zależy na tym, że Polska była narodem trzeźwym.

 

Niech mi wolno będzie podziękować, z tego miejsca, od Chrystusowego ołtarza, za 29 lat duszpasterstwa trzeźwości przy naszej parafii. Obecnie, możemy powiedzieć, że na szczeblu diecezjalnym. To własnie u początków, za zgodą Księdza Proboszcza, ludzie którzy spotkali Chrystusa Pana, którzy tak jak św. Piotr i Apostołowie słuchali jego nauki, postanowili aby w sposób jak najbardziej konkretny i przystępny z tego miejsca głosić trzeźwość. Różne były koleje tego ruchu trzeźwościowego, ale on trwa ciągle, i na początku chcemy Panu Bogu w Trójcy Jedynemu podziękować za to, że to dzieło trwa do dzisiaj. Ludzie, którzy przez modlitwę, ale też przez konkretne działania, przez organizowanie pielgrzymek trzeźwościowych, te sprawy w Koszalinie i w całej naszej diecezji tak bardzo promują, propagują.

 

Dziękuję Księdzu Proboszczowi, do którego niejako z urzędu należy dbałość o te wspólnoty, ale to nie jest tylko grupa parafialna. To jest dzieło ponadparafialne, diecezjalne, dlatego dziękuję za każdą życzliwość od samego początku. To właśnie nasz Ksiądz Proboszcz to rozpoczął, po Adwentystach on był pierwszym kapłanem, który z Koszalina dojeżdżał do ośrodka w Stanominie i bardzo wiernie trwał przy tych ludziach, którzy potrzebowali opieki, modlitwy, porady. Mówił Ksiądz Proboszcz, że przez kontakty z ks. prałatem Henrykiem Korżą, który z kolei był bardzo blisko Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, pojął czym jest ruch trzeźwościowy i dlatego pewnie było mu łatwiej. Również w tych czasach "świeckich", kiedy z ramienia ZHP dbał w Piotrkowie, Łodzi - jak znajdujemy w dokumentach - właśnie o ten ruch trzeźwościowy. I za to Księdzu proboszczowi dziękuję i proszę, żeby dalej trwał przy tym dziele.

 

Wczoraj minęła 16. rocznica śmierci pana Józefa Niekrasza. To on, jako osoba świecka, w Koszalinie bardzo mocno zaangażował się w dzieło trzeźwości. Wczoraj modliliśmy się o to, by Pan Bóg wynagrodził mu te wszystkie trudy. Chcę podziękować panu Tadeuszowi Rogowskiemu, obecnie jest redaktorem naszej strony parafialnej, twórcą, wiele dobrych słów na temat tej naszej strony do nas dociera, a ja dziękuję jemu też za wierne towarzyszenie tym sprawom trzeźwościowym. Był przez lata redaktorem naczelnym ogólnopolskiego czasopisma "Trzeźwość". Dziękuję wreszcie panu Eugeniuszowi Sendlewskiemu, obecnie zajmuje się w naszej parafii i naszej diecezji tym ważnym dziełem. Zawsze wspiera, zawsze ma nowe pomysły, zawsze jest taką osobą, na którą też można liczyć. Dziękuję wielu osobom, może nie wymienionym tutaj. Chcemy dziękować dzisiaj za to, że są ludzie, którzy uwierzyli Bożemu Słowu, którzy zafascynowali się nim i którzy w tej konkretnej misji odnaleźli swoje miejsce, tutaj w naszej parafii, za co Bogu niech będą dzięki. Amen.

 

Ks. Piotr Zieliński

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Duszpasterstwo Trzeźwości