Rok Wiary za nami - próba podsumowania

Napisane przez  Opublikowano w: Rada Parafialna

Rok Wiary rozpoczął się 11 października 2012 roku, w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II (Concilium Vaticanum II), a zakończył 24 listopada 2013, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

 

4 listopada 2012 ogłoszono parafialny program przeżywania Roku Wiary. Eucharystia, Pismo Święte, wyznania wiary, katechizm, nauczanie Soboru Watykańskiego II - z tym wszystkim mamy przecież do czynienia na co dzień, ale ta codzienność, bez głębszej refleksji i troski o pogłębianie wiary, może przerodzić się w rutynę. Taka też była idea Roku Wiary, nie chodziło o coś nowego, ale o te skarby Wiary, które już posiadamy, potraktowane jednak z większą uwagą i namysłem.

 

O ile rok liturgiczny bardziej sprzyja patrzeniu przed siebie, ku oczekiwanym wydarzeniom zbawczym, o tyle Rok Wiary pozwala na spojrzenie wstecz, dokonanie bilansu i oceny podejmowanych działań. Przedstawiamy taką próbę podsumowania, która uwzględnia wszystko to, co w jakiś sposób naszą parafialną codzienność przekracza, nie uwzględniając tego, co traktujemy już jako parafialną normalność, a więc działań w dziedzinie oświaty, caritas i innych.

 

PAŹDZIERNIK | Rozpoczęliśmy od wydania ulotek informujących o sposobie przeżywania Roku Wiary w naszej parafii. W październiku uruchomiliśmy również parafialną stronę internetową w nowej odsłonie, nowocześniejszą i bardziej funkcjonalną, a było to możliwe również dzięki tym, którzy wcześniej stawiali w parafii pionierskie kroki w dziedzinie internetu. Pojawiliśmy się także na popularnym serwisie społecznościowym - Facebooku.

 

LISTOPAD | W miesiącu pamięci o zmarłych, ks. Piotr Zieliński przygotowal plakaty przypominające zmarłe osoby duchowne, których miejsce spoczynku znajduje sie w Koszalinie - biskupa Czesława Domina, księży, ojców i braci, kleryka oraz siostrę zakonną. Plakat podawał daty ich śmierci, szczegółowo określał miejsca położenia grobowców (w tym parafialnego) i pojedyńczych grobów.

 

GRUDZIEŃ | 10 grudnia zmarł ks. kanonik Mieczysław Żołędziejewski pełniący posługę w naszej parafii. Pogrzeb najstarszego kapłana w Koszalinie, wielce szanowanego i cenionego, stał się manifestacją przywiązania do wiary i Kościoła. Kapłan spoczął w parafialnym grobowcu na Cmentarzu komunalnym, obok dwóch innych wybitnych kapłanów: ks. kan. Stanisława Głodzika (†5 VII 1995) oraz ks. inf. Józefa Jarnickiego (†13 XI 2003). Adwent A.D. 2012 trwał trzy tygodnie i jeden dzień. Tradycyjnie Msze Roratnie o godz. 6:00 przebiegały pod hasłem "Poszli w ciemno za Światłem" i gromadziły wielu parafian i wiernych także z innych części miasta.

 

STYCZEŃ | 35 Europejskie Spotkanie Młodych Wspólnoty z Taize. Wśród 15 tys. Polaków, 60 osób z parafii Ducha Świętego z Koszalina z ks. Andrzejem Popiołkiem. W Sylwestra, tuż przed północą mogliśmy zamieścić w internecie własną korespondencję z Rzymu - noworoczne pozdrowienia od parafian. Do Rzymu pojechała również druga grupa pod kierownictwem s. Marianny Mościckiej.

 

LUTY | 11 lutego doszło do wydarzenia, którego świadkami były tylko nieliczne pokolenia w dwutysięcznej historii Kościoła - papież Benedykt XVI złożył rezygnację z Urzędu Piotrowego. Nastąpiło to 11 lutego, kiedy to Benedykt XVI zakomunikował swoją decyzję. Jego następcą został kardynała z Argentyny, jezuita, Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek, określający kierunek pontyfikatu.

 

MARZEC | Dzieci z naszej parafii wysłały na przełomie dwóch pontyfikatów życzenia i zapewnienie o modlitwie do papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka, które zapisały na okolicznościowych laurkach - serduszkach.

 

KWIECIEŃ | Nadeszła odpowiedź z Rzymu od papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI z podziękowaniami za dowody pamięci.

 

MAJ | Od 10 do 12 maja przeżywaliśmy w rekolekcje z o. Jose Maniparampil z Indii. Była to kolejna już inicjatywa diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, którą kieruje ks. Rafał Jarosiewicz. 18 maja nasza świątynia stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia - tutaj, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zbiegły się wszystkie drogi "marszu promienistego" wiernych i wspólnot ze wszystkich świątyń koszalińskich. 25 maja grupa 70 dzieci z naszej parafii uczestniczyła w Skrzatuszu w I Diecezjalnym Dniu Dziecka (było tam 2500 dzieci). 30 maja przy ołtarzu stanęło dziesięciu kapłanów - swoje spotkanie rocznikowe obchodził kapłani wyświęceni 20 maja 2006 roku, którzy na miejsce swego dorocznego spotkania wybrali kościół Ducha Świętego.

 

CZERWIEC | 1 czerwca, w rocznicę wizyty Jana Pawła II w Koszalinie, odsłonięto przy naszym kościele Tablice Dekalogu, nawiązujące do głównego tematu papieskiej pielgrzymki do Polski w 1991 - Przykazań Bożych. W Koszalinie, gdzie rozpoczynała się IV Pielgrzymka do Ojczyzny, papież omawiał Pierwsze Przykazanie - "Nie będziesz miał cudzych Bogów przede mną". 23 czerwca odbywał się na terenach sportowo-rekreacyjnych parafii i szkoły katolickiej, "Letnie Spotkania z Folklorem" - piękna i bardzo udana impreza.

 

LIPIEC | 5 lipca ukazała się encyklika - jak zaraz ja określono - "pisana na cztery ręce"; pierwsza encyklika papieża Franciszka i zarazem ostatnia encykliką papieża Benedykta XVI. Otrzymała nazwę Lumen fidei - Światło wiary i jest kontynuacją zapoczątkowanego przez Benedykta XVI pięknego tryptyku omawiającego trzy cnoty teologalne (cnoty Boskie) - wiarę, nadzieję, miłość. W lipcu parafia organizowała również półkolonie, z dziećmi wyjechał ks. Bogusław Płocharski, a inne grupy dzieci z terenu spółdzielni mieszkaniowej korzystały z bazy lokalowej parafii.

 

 

SIERPIEŃ | W sierpniu, miesiącu abstynencji, przeżywaliśmy 23. Ogólnopolską Pielgrzymkę Trzeźwości na Górę Chełmską. Homilię wygłosił biskup Paweł Cieślik, specjalne przesłanie wystosował biskup Tadeusz Bronakowski, a dla parafian dodatkową satysfakcją było wcześniejsze powierzenie przez biskupa Edwarda Dajczaka funkcji diecezjalnego duszpasterza trzeźwości, kapłanowi z naszej parafii, ks. Piotrowi Zielińskiemu.

 

 

WRZESIEŃ | 7 września nasz kościół stał się miejscem modlitewnego spotkania leśników z całego okręgu. Przy tej okazji wysłuchaliśmy ciekawego referatu "Lasy państwowe, dobrem narodowym". 15 września odbył się wielki festyn "Postaw na rodzinę" - impreza bogata programowo i bardzo udana, wynik dobrej współpracy parafii, miasta i spółdzielni mieszkaniowej "Przylesie".

 

PAŹDZIERNIK | Obraz papieża Franciszka wzbogacił galerię obrazów w korytarzu wiodącym od zakrystii do kościoła. Podczas wieczornej Mszy świętej odprawionej w dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu (4 października), ks. Kazimierz Bednarski dokonał poświęcenia obrazu.

 

LISTOPAD | Uroczystości 30-lecia poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod naszą światynię - kościół Ducha Świętego, zbiegła sie z zakończeniem Roku Wiary (24 listopada), i była jego godnym zwieńczeniem. W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli dwaj kanonicy kapituły gnieźnieńskiej, co stanowiło nawiązanie do wydarzenia sprzed 30. laty, kiedy to dwaj inni kanonicy przywieźli kamień węgielny wydobyty z fundamentów prastarej katedry gnieźnieńskiej, wbudowany następnie w fundament kościoła Ducha Świętego. Przekazali także pozdrowienia od arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, Józefa Kowalczyka.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka