Rada Parafialna w 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Napisane przez  Opublikowano w: Rada Parafialna

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 38 rocznicy powstania naszej parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, na uroczystym posiedzeniu spotkała się Rada Parafialna.

 

Odzyskanie Niepodległości przez Polskę, ówczesne uwarunkowania polityczne i społeczne, a także rolę, jaką w tym dziele odegrały wybitne postaci Kościoła, wśród nich wielu już dziś kanonizowanych i beatyfikowanych, zostały przedstawione w "Liście pasterskim Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Wymodlona Wolność".

 

Ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii od początku jej istnienia, przypomniał, że parafię powołał 4 listopada 1980 roku biskup Ignacy Jeż. Wezwanie parafii i kościoła "Ducha Świętego" było i jest realizacją jego pragnienia. Autorem całej zabudowy sakralnej był architekt Andrzej Lorek. Proboszcz wspominał wielu ludzi, "zarówno tych, którzy odeszli do Pana, jaki i tych, którzy są kościołem pielgrzymującym i wypełniają przestrzenie sakralne", którzy w ciągu tych lat przyczynili się do zrealizowania tego wielkiego dzieła.

 

Zgodnie z tradycją, jak co roku, Ksiądz proboszcz ogłosił nazwiska osób "najbardziej oddanych Kościołowi i Parafii". W roku 2018 są nimi następujące osoby:

 

1. Wiesław Kwiatkowski, animator wspólnoty Radia Maryja w Koszalinie. Pan W. Kwiatkowski od początku istnienia parafii był zawsze bliskim, przez członkostwo w Radzie parafialnej, przez doradztwo budowlane, ekonomiczne, przez wspomaganie pracy w Poradnictwie Rodzinnym swojej żony śp. Teresy Kwiatkowskiej.
2. Małżeństwo Moniki i Franciszka Kurlandów. Zawsze w kościele, zawsze spieszący z róźnoraką pomocą. Tak jest od 4 listopada 1980 roku. Kościołowi oddali córkę Iwonkę, która swoją grą i śpiewem potrafi zniewolić wiernych zgromadzonych na liturgii.
3. Małżeństwo Jana i Bogumiły Chmielarzów. Podziękowanie za wierną służbę Kościołowi od początku istnienia parafii. Potrafili wychować swoje dzieci na oddanych Bogu i ludziom.

 

- W imieniu całej parafii wszystkim wymienionym z całego swojego proboszczowskiego serca dziękuję!!! - powiedział ks. Kazimierz Bednarski.

 

Podczas spotkania czytano fragmenty wspomnień ks. proboszcza Kazimierza Bednarskiego, obejmujące pierwsze chwile zetknięcia się z miejscem, gdzie miała powstać parafia, pierwszą spędzoną w samochodzie noc, i pierwsze trudne lata budowania samej parafii oraz świątyni i obiektów parafialnych.

 

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez Księdza proboszcza prezentów członkom Rady Parafialnej oraz obecnym osobom. Wszyscy otrzymali nowe wydanie książki "O naśladowaniu Chrystusa", w tłumaczeniu dominikanina o. Wiesława Szymony.

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka