Ogłoszenia duszpasterskie - 5 lipca 2020 - Czternasta Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Jezus nie obiecuje, że zdejmie z nas trud czy ciężar, obiecuje natomiast, że nas pokrzepi, jeśli do Niego przyjdziemy. Czasem, pod wpływem życiowych doświadczeń, wzbraniamy się uznać siebie przed Bogiem za potrzebujących. Próbujemy sami szukać przyczyn i rozwiązań naszych problemów, zamiast zwrócić się do Niego. Jednak aby mogła nastąpić dogłębna zmiana w naszym życiu, potrzebujemy mocy Ducha Świętego, który uzdolni nas do przezwyciężania naszych grzesznych skłonności i ograniczeń. Nie wzbraniajmy przyjść do Jezusa z naszymi ciężarami i potrzebami - On czeka, aby nas pokrzepić.

 

 

ksiazka 400pxKs. Kazimierz BEDNARSKI, "KRONIKA KSIĘDZA" ---> Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili już książkę Księdza Proboszcza pt. "Kronika Księdza". Cały dochód z jej zakupu trafia na rzecz parafii, konkretnie na malowanie kościoła. Sprzedaż w kiosku pod chórem w niedzielę i święta, w dni tygodnia - w biurze parafii. "Będąc kapłanem, nie zapomnialem rodzinnego domu i rodzinnego środowiska. Znam na pamięć wszystkie pieśni patriotyczne, których uczyłem się w domu rodzinnym, w harcerstwie i w Liceum Pedagogicznym. Zawsze byli mi bliscy ci, którzy za Polskę oddawali życie, albo ci, którzy troszcząc się o dobro Polski, potrafili dla niej tworzyć utwoy, konstytucje, rozwiązywać problemy społeczne. Ze swojej Brzeźnicy nad Wartą wyciągam takie postacie, jak: ANdrzej Frycz Modrzewski, Jan Długosz, Jan Łaski, Romuald Traugutt, Józef Piłsudski i wielu innych" - to tylko jeden fragment tej niezwykle interesującej książki, która jest ważnym dokumentem ukazującym historię naszej parafii oraz przeżycia jej proboszcza, ks. Kazimierza Bednarskiego.

 

Informacje z parafii

 • Kaplica Adoracji czynna codziennie od godz. 7.30 do 17.00.
 • Biuro parafii od 8.00 do 15.00, od poniedziałku do piątku włącznie. Ponadto ksiądz proboszcz przyjmuje w poniedziałki i w piątki od 19.00 do 20.00.
 • Od miesiąca lipca czynne jest Poradnictwo Rodzinne zawsze w piątki od godz. 19.00.
 • Caritas parafialna jak zawsze w wakacje ogłasza przerwę wakacyjną. Leki można otrzymywać w tym czasie po napisaniu podania i dostarczeniu do biura parafii.
 • Przypominamy o zmianie odprawianych Mszy świętych w niedzielę. Zamiast Mszy świętej o godz. 15.00 przez wakacje będzie odprawiana Msza święta o godz. 19.30.
 • Z racji pierwszej niedzieli miesiąca - po Mszach świętych kwesta Księdza proboszcza na utrzymanie kościoła.
 • Wspólnota Różańca Jasnogórskiego organizuje dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy w pierwszym tygodniu sierpnia. Zapisy w biurze parafii.
 • Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II prowadzi zapisy do pierwszej klasy. Informacje w sekretariacie szkoły od 9.00 do 14.00.
 • Parafialne boisko do gry w tenisa czynne od 7.00 do 21.00. Zapisy z wyprzedzeniem w biurze parafii (tel. 94 345 4333).
 • Kiosk pod chórem sprzedaje książkę "Kronika Księdza" oraz czasopismo "Gość Niedzielny".

 

Pierwsze półrocze w Parafii

 • Krótka charakterystyka pierwszego półrocza. Rok 2020 to jednocześnie rok 40-lecia istnienia parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Jesteśmy świadomi ogromu prac budowlanych, ogromu wysiłku włożonego w budowę kościoła i budynków przyległych. Należy do tego dodać budynki nad morzem w Pleśnej, przekazane Kurii Biskupiej. Mamy Caritas parafialną, Poradnictwo Rodzinne, Duszpasterstwo Trzeżwościowe, kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnotę Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Pana Jezusa, Rycerzy Św. Jana Pawła II, Szkołę katolicką, Studium języków obcych (ma już 35 lat!). Jest także apteka parafialna oraz wspólnoty modlitewne. W tym czasie zmieniała się Polska: najpierw socjalistyczna, potem stosunkowo krótko solidarnościowa, i kapitalistyczna.
 • W badaniach socjologów religii występują następujące określenia parafii: parafia misyjna, parafia zdechrystianizowana i parafia martwa. Z pewnością klęska pandemii jak i masowo posuwająca się krytyka Kościoła i kapłańtwa, spowodowały wymieranie wrażliwości na sacrum. CBOS ogłosił wyniki dotyczące autorytetu poszczególnych zawodów. W skali 33 punktowej kapłan anajduje się na 27 miejscu, na pierwszym miejscu jest strażak, a na ostatnim działacz partii politycznej. Przez trzy miesiące brak wiernych w kościele, poprzesuwane śluby i chrzty, nawet przez długi czas pogrzeby mogły się odbywać tylko na cmentarzu i to w bardzo ograniczonej formie. To spowodowało jednocześnie braki ekonomiczne.
 • Porównując do roku ubiegłego i sumując tylko 15 niedziel i tygodni, wynik minusowy jest następujący: z tac niedzielnych - 75 000 zł, z Wielkanocy - 30 000 zł, trzy kwesty proboszcza - 20 000 zł, biuro parafialne - 24 000 zł, skarbony - 9 000 zł. Razem - 160 000 zł. Te pieniądze były potrzebne na wypłaty, na podatki do Kurii, do Urzędu Skarbowego, na media, dla kuchni, do ciągle potrzebnych remontów. Jak sobie radzimy? MEC rozłożył nam płace na czas letni, Kuria biskupia zrezygnowała z wpłat ryczałtu przez dwa miesiące i z dochodów z Wielkanocy, ZUS z okresu trzech miesięcy zwolnił nas w 50 procentach z wpłat zusowskich, PKO przesunęło raty kredytowe o trzy miesiące. No i nieliczni wierni, którzy na różny sposób pragnęli zaznaczyć swoją kreatywność. Optymistycznie wierzę, że damy radę. Budynek dawnego sklepu parafialnego został w całości wypożyczony i przynosi dochody. Pracownicy parafialni zgodzili się na mniejsze wypłaty, kilku odeszło. Ks. Adam realizuje dekret biskupa i 30 procent swoich dochodów przeznacza na parafię.
 • Program uroczysty 40 rocznicy istnienia parafii zostaje siłą faktu pomniejszony. Niemniej, realizujemy punkt pierwszy książka "Kronika księdza". Już rozprzedano 300 egzemplarzy, pozostało 700 aby w październiku odmalować kościół. Wakacje będą owszem przegrane, ale może od września będą zrealizowane dalsze programy. Czy może się to wszystko nie udać i tym samym nie zrealizować? Może i Wtedy pójdą dalsze i to wielkie zmiany.

 

Ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz.

 

Komentarz do czytań: o. Łukasz Kubiak OP, Oremus - lipiec 2005.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka