Ogłoszenia duszpasterskie - 31 maja 2020 - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Ewangelia według św. Jana ściśle łączy wydarzenie zesłania Ducha Świętego ze śmiercią i zmartwychwstaniem Zbawiciela. W Wielki Piątek Jezus na krzyżu "oddał Ducha", a w niedzielę Zmartwychwstania wzywa do Jego przyjęcia: Weźmijcie Ducha Świętego! Otworzyć się na Ducha Świętego to poddać się Jego wyzwalającej mocy: uwierzyć w niestrudzoną Bożą miłość i zacząć nią żyć. To dać się ponieść, zamiast iść pod wiatr. Doświadczając działania Ducha Świętego, przestajemy narzekać na życie i męczyć się rytualną religijnością, a stajemy się tym, kim mamy być z natury: dziećmi Boga i braćmi dla siebie.

 

ksiazka 400pxKs. Kazimierz BEDNARSKI, "KRONIKA KSIĘDZA" ---> Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili już książkę Księdza Proboszcza pt. "Kronika Księdza". Cały dochód z jej zakupu trafia na rzecz parafii, konkretnie na malowanie kościoła, zaplanowane w październiku br. Prawie 300 już zostało zakupionych, czekamy na więcej. Sprzedaż w kiosku pod chórem w niedzielę i święta, w dni tygodnia - w biurze parafii. "Dnia 1 czerwca 1991 roku oczekiwałem go (papieża Jana Pawła II) w swojej parafii w Koszalinie. Od samego "przejęcia", kiedy wyszedł z papamobile  i szedł tuż koło mnie, na moje zawahanie, że auto źle stanęło, "tutaj jest kałuża wody", odpowiedział krótko: "Będzie dobrze". Na korytarzu baraku, w którym mieszkały siostry felicjanki, wziął mnie za rękę i spytał: "Kaziu, gdzie tu jest łazienka?" (ten moment został sfotografowany i z tego zdjęcia namalowano obraz, który dzisiaj można oglądać w refektarzu plebanii). Obok siebie były dwie łazienki, jedna dla robotników budowy, druga specjalnie przygotowana dla Gościa - Pielgrzyma z Watykanu. Oczywiście zaskoczony i spięty pokazałem... tę dla budowlańców (!)" - to tylko jeden fragment tej niezwykle interesującej książki, która jest ważnym dokumentem ukazującym historię naszej parafii oraz przeżycia pierwszego i jedynego jej proboszcza, ks. Kazimierza Bednarskiego.

 

Informacje z parafii

 • Uroczystość dzisiejszą poprzedziła nowenna do Ducha Świętego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca dziewięć dni i nocy. Z kolei w wigilię dzisiejszego święta Uroczystość rozpoczęła się już od 21.00, a o 23.00 została odprawiona pierwsza Msza Święta z udziałem wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z innych parafii.
 • Według wskazań biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka możemy przychodzić do kościoła w liczbie dowolnej. Wewnątrz świątyni dalej obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Od 1 czerwca przestaje obowiązywać dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. Zostanie ona zachowana tylko dla osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar) oraz osób, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem.
 • Spowiedź wielkanocna trwa do niedzieli Trójcy Świętej, a więc do przyszłej niedzieli (7 czerwca). Spowiedź może się odbywać w tradycyjnych konfesjonałach, przy zachowaniu wszelkiej ostrożności.
 • Tradycyjnie w miesiącu czerwcu będą nabożeństwa czerwcowe o godz. 17.30.
 • Wznawiamy odwiedziny chorych z Jezusem Eucharystycznym (z zachowaniem wszelkiej ostrożności).
 • 11 czerwca (czwartek) - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) przeżywać będziemy według wskazań księdza biskupa - po Mszy świętej o godz. 12.00 procesja przejdzie wokół kościoła.
 • W tygodniu realizujemy tradycję pierwszego Tygodnia.
 • Zaplanowany kalendarz uwzględniający przeżywanie 40 lat istnienia parafii, został co najmniej na trzy miesiące zatrzymany. Będziemy powoli go realizować. Na 100 rocznicę urodzin papieża było przewidziane poświecenie popiersia św. Jana Pawła II. Popiersie z brązu - piękne, przekazane przez pana Zbigniewa Murzyna, potrzebuje fundamentu i mocnej podstawy. Prace będą wznowione w październiku 2020 roku.
 • Niedziela (7 czerwca) - o godz. 7.00 odprawimy Mszę świętą w intencji maturzystów. Zapraszamy!
 • Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II prowadzi zapisy do klasy pierwszej na rok szkolny 2020/21. Zaprasza codziennie do sekretariatu w godz. 8.00-16.00.
 • Kiosk pod chórem oprócz książek dysponuje tygodnikiem "Gość Niedzielny" i innymi czasopismami.

 

Informacje z diecezji

 • Ksiądz biskup Edward Dajczak dziękuje całej służbie zdrowia, wszystkim niosącym pomoc osobom starszym, pozostającym w kwarantannach oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób służą naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu, zwłaszcza wspólnocie ewangelizacyjnej "Fundacja SMS z Nieba" za zakup 35 respiratorów dla szpitali.
 • 6 czerwca (sobota) - godz. 14.30, kościół Św. Wojciecha w Koszalinie - Spotkanie Wspólnoty Męskiego Różańca.
 • 6 czerwca (sobota) - godz. 20.00 - Ksiądz biskup Edward zaprasza do sanktuarium w Skrzatuszu wszystkich tegorocznych maturzystów.
 • 6 czerwca (sobota) - godz. 12.00 - uroczysta Msza święta w koszalińskiej katedrze rozpoczynająca pielgrzymkę motocyklową do Skrzatusza.

 

Na nowy tydzień - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz

 

 

Komentarz do czytań: Ks. Jarosław Januszewski, Oremus - maj 2008.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka