Ogłoszenia duszpasterskie - 8 marca 2020 - Druga Niedziela Wielkiego Postu

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie - 8 marca 2020 - Druga Niedziela Wielkiego Postu

Pan Bóg rzekł do Abrama: "Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę". Najpierw jest wezwanie do opuszczenia ziemi rodzinnej, więc swojego świata i swojego poczucia bezpieczeństwa. Stało się to udziałem Abrahama i jest udziałem uczniów Jezusa aż po dziś dzień. Potem następuje stopniowe zbliżanie się do Boga i Jego tajemnic. W końcu przychodzi chwila światła, odsłania się Tajemnica, a rozum zaproszony jest do pokory. Wiara bywa traceniem siebie i swojego świata.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Dzisiaj
  • Podziękowanie za kolędę. Zespól muzyczny z Gdańska będzie upiększał liturgię Mszy świętych.
 • Rekolekcje
  • Młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Nr 7 (Budowlanka) - od poniedziałku do środu włącznie.
  • Studenci - od poniedziałku do środu włącznie (w kaplicy, zawsze od 20.00).
  • Szkoła Podstawowa Nr 17 - od środy do piątku włącznie.
  • Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w dniach 13-15 marca w Skrzatuszu. Organizuje je Wydział Duszpasterski Kurii Biskupiej. Zgłoszenia telefonicznie 696 918 401, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Koszt 140 zł.
 • Diecezja organizuje specjalny pociąg pielgrzymkowy na uroczystość beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 w Warszawie. Już można zarezerwować bilety na pociąg specjalny w kancelarii parafialnej. Powrót do domu tym samym pociągiem. Koszt jednego biletu wynosi 150 zł.
 • W niedzielę za tydzień odbędzie się prezentacja książki Księdza proboszcza pt. "Kronika Księdza", a w podtytule "Warto żyć tylko dla tego co się ukocha ponad siebie". Książka już jest w posiadaniu parafii i można ją kupować od dzisiaj w kiosku pod chórem lub w Biurze parafii jako cegiełkę na malowanie kościoła.
 • 20 marca organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00 w katedrze, po której nastąpi wyjście na dwie możliwe trasy o długości 44 km lub 49 km. Zakończenie w parafii Ducha Świętego, gdzie podczas Drogi cała dobę będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapisy i wszelkie informacje na stronie internetowej: www.edk.org.pl oraz pod numerem telefonu podanym na plakacie.
 • Schola dziecięca: od pażdziernika 2019 rozpoczęliśmy nabór do scholi dziecięcej, śpiewającej Panu na Mszy świętej dziecięcej o godz. 12.00. Prowadzący scholę pan Andrzej Habzda prosi o systematyczną obecność dzieci, a jednocześnie wychowywanie w rodzinie do wartości jaką ma Msza święta i śpiew liturgiczny.

 

Synod diecezjalny

Dwustu trzydziestu członków Synodu (biskupi, księża, osoby konsekrowane i ludzie świeccy) porusza sprawy dotyczące każdej i każdego z nas, czyli Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego. Ksiądz biskup Ordynariusz przypomina nam potrzebę modlitwy za Synod, zwłaszcza w drugie czwartki miesiąca.

 

Ogłoszenia różne

 • Katolicka Szkoła im. Św. Jana Pawła II prowadzi zapisy do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2020/2021. Informacje, zapisy w sekretariacie szkoły codziennie od 8.00 do 16.00.
 • Klub Inteligencji Katolickiej (KIK) zaprasza we wtorek 10 marca na walne zebranie członków Klubu. Terminy, pierwszy 17.00, drugi 17.15. Obecność członków obowiązkowa. Miejsce spotkania: sala Św. Józefa w naszym kościele.

 

Odpis 1 procent

Rozpoczął się czas na odpisy 1 procent (od podatku dochodowego).

 • Aktualna jest pomoc parafii w wypełnianiu zeznań podatkowych PIT za 2019 rok. Pan Mieczysław Szmit jest do Waszej dyspozycji.
 • Osoby, które uzyskują dochody tylko z ZUS-u z tytułu zatrudnienia i nie korzystają z ulgi odliczeń, a w ubiegłym roku przekazały 1 procent podatku na Fundację Parafialna, nie muszą nic wypełniać ani przynosić do biura parafii. Urząd Skarbowy, w ich imieniu przekaże ten 1 procent na rzecz Fundacji.

 

Na nowy tydzień - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: O. Tomasz Zamorski OP, Oremus - Wielki Post 2008.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

TYM, CZYM JEST SŁOŃCE DLA OCZU CIAŁA, TYM JEST CHRYSTUS DLA OCZU SERCA

Drodzy Bracia i Siostry!

Ta druga niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Przemienienia Chrystusa. Liturgia bowiem podczas wielkopostnej drogi - po wezwaniu nas do podążania za Jezusem na pustynię, by wraz z Nim stawić czoła pokusom i je przezwyciężyć - zachęca, by wejść z Nim na "górę" modlitwy i kontemplować na Jego ludzkim obliczu chwalebne światło Boga. Wydarzenie przemienienia Chrystusa jest potwierdzone zgodnie przez ewangelistów Mateusza, Marka i Łukasza. Zawiera ono dwa istotne elementy: przede wszystkim Jezus wszedł z uczniami Piotrem, Jakubem i Janem na wysoką górę i "tam się przemienił wobec nich" (Mk 9, 2), Jego oblicze i Jego odzienie stały się lśniąco białe, jedno cześnie obok Niego ukazali się Eliasz z Mojżeszem; następnie obłok okrył górę, a z obłoku odezwał się głos: "To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!" (Mk 9, 7). Światło i głos: światłość Boża, która jaśnieje na obliczu Jezusa, i głos Ojca niebieskiego, który daje o Nim świadectwo i poleca, aby Go słuchać.

Tajemnicę przemienienia należy widzieć w kontekście drogi, którą przebywa Jezus. On zmierza już ku wypełnieniu swej misji, dobrze wiedząc, że aby dojść do zmartwychwstania, będzie musiał przejść przez cierpienie i śmierć na krzyżu. Mówił o tym otwarcie do uczniów, którzy jednak nie rozumieli, a wręcz odrzucili tę perspektywę, bo nie myśleli po Bożemu, ale po ludzku (Mt 16, 23). Dlatego Jezus bierze ze sobą trzech z nich na górę i objawia swoją boską chwałę, blask Prawdy i Miłości. Jezus pragnie, aby to światło oświeciło ich serca, gdy będą przechodzili przez wielki mrok Jego męki i śmierci, kiedy zgorszenie krzyża będzie dla nich nie do zniesienia. Bóg jest światłością, i Jezus chce, aby Jego najbliżsi przyjaciele doświadczyli tego światła, które jest w Nim. I tak, po tym wydarzeniu, On będzie w nich wewnętrznym światłem, zdolnym ich chronić przed ogarniającymi ciemnościami. Nawet w najciemniejszą noc Jezus jest światłem, które nigdy nie gaśnie. Św. Augustyn podsumowuje tę tajemnicę pięknym wyrażeniem, mówi: "Tym, czym jest dla oczu ciała słońce, które widzimy, tym jest [Chrystus] dla oczu serca".

Drodzy Bracia i Siostry, wszyscy potrzebujemy wewnętrznego światła, aby przezwyciężać próby życia. To światło pochodzi od Boga, a daje nam je Chrystus, On, w którym mieszka pełnia bóstwa (Kol 2, 9). Wstąpmy z Jezusem na górę modlitwy i kontemplując Jego oblicze, pełne miłości i prawdy, pozwólmy, by nasze wnętrze napełniło się Jego światłem. Prośmy Dziewicę Maryję, naszą przewodniczkę na drodze wiary, aby pomagała nam tego doświadczyć w czasie Wielkiego Postu i znajdować każdego dnia chwilę czasu na cichą modlitwę i słuchanie Słowa Bożego.

BENEDYKT XVI

Źródło: Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" - 4 marca 2012.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka