Ogłoszenia duszpasterskie - 1 marca 2020 - Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Pokusa nie jest jeszcze grzechem, jest raczej flirtem czy próbą uwodzenia. Bywa jednak, że flirt staje się niebezpieczna, a my całkowicie podatni na propagandę złego. Dlatego tak ważne jest, by zobaczyć Jezusa w Jego walce z pokusami. W tej walce "pokonuje" grzech pierwszych ludzi. Nowy Adam broni się słowem Bożym, które jest jego orężem w spotkaniu z kusicielem. Napisane jest: nie samym chlebem żyje człowiek, nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon. Zwycięstwo jest w posłuszeństwie Słowu.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Dzisiaj
  • Godzinki do Matki Bożej - po pierwszej Mszy świętej o godz. 7.00.
  • Gorzkie Żale - godz. 17.30.
  • Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej ze Szkoły Katolickiej i z innych szkół (oprócz dzieci ze Szkoły nr 17), mają swoje kolejne wtajemniczenie (dary ofiarne) na Mszy świętej o godz. 15.00.
  • Pierwsza niedziela miesiąca - kwesta Księdza proboszcza po Mszach świętych, na ogrzewanie i oświetlenie.
 • W tygodniu, zgodnie z tradycją parafialną, intencje wspólnot modlitewnych.
 • ŚRODA (4 marca)- Święto św. Kazimierza, królewicza.
  • Ksiądz proboszcz z okazji święta swojego patrona Kazimierza, zaprasza na Mszę Świętą o godz. 18.00.
 • CZWARTEK (5 marca)
  • Intencja o powołania kapłańskie i zakonne o godz. 18.00, po Mszy świętej nabożeństwo.
 • PIĄTEK (6 marca)
  • Pierwszy piątek miesiąca - Msze święte dodatkowo o godz. 9.00 i 16.30 (o 16.30 przychodzą dzieci szkolne i młodzież oraz katecheci).
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu — całodobowa, z Mszą Świętą za Ojczyznę o północy.
  • Spowiedź - rano od 7.00 do 8.00, w południe od 11.30 do 12.00 i wieczorem od godz. 16.00 do 18.00.
  • Droga Krzyżowa, godziny do wyboru: o godz. 9.00, po Mszy św. o 12.00, o 17.00 i po Mszy św. o 18.00.
 • SOBOTA (7 marca)
  • Msza święta wotywna o Niepokalanym Sercu Matki Bożej - godz. 7.00.
  • Różaniec fatimski - od 16.15.
 • NIEDZIELA (8 marca)
  • Dzieci komunijne ze Szkoły nr 17 — o godz. 15.00 kolejna Msza święta inicjacyjna.
  • Na Mszach świętych będzie upiększał liturgię zespół muzyczny z Gdańska, jako tradycyjne podziękowanie za tegoroczną kolędę.
 • 15 MARCA (NIEDZIELA) - Prezentacja książki Księdza proboszcza pt. "Kronika Księdza", podtytuł "Warto żyć tylko dla tego co się ukocha ponad siebie". Książka w posiadaniu parafii będzie już we wtorek i od środy można ją nabywać w biurze parafii i w sklepie Veritas, jako cegiełkę na odmalowanie kościoła.

 

Rekolekcje

 • Rekolekcje parafialne w Piątą Niedzielę Wielkiego Postu przez 4 dni (do środy włącznie)
  • Młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespół Szkół Nr 7 (Budowlanka) - od 9 do 11 marca.
  • Studenci - od 9 do 11 marca (w kaplicy, zawsze od 20.00).
  • Szkoła Podstawowa Nr 17 - od 11 do 13 marca.
 • Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w dniach 13-15 marca w Skrzatuszu. Organizuje je Wydział Duszpasterski Kurii Biskupiej i adresowane są do rodziców, którzy stracili dziecko w różnych okolicznościach w wyniku poronienia, wypadku, choroby etc. Zgłoszenia telefonicznie 696 918 401, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Koszt 140 zł. Odpowiedzialny: ks. Piotr Wieteska.

 

Ogłoszenia różne

 • Katolicka Szkoła im. Św. Jana Pawła II prowadzi zapisy do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2020/2021. Informacje, zapisy w sekretariacie szkoły codziennie od 8.00 do 16.00.
 • Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski
  Szanowni Państwo,
  Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia nowym koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.
  Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 st.C, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 st.C i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.
  Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.
  Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - mz.gov.pl
  Informację można też uzyskać na infolinii NFZ - 800 190 590
  Minister Zdrowia - Prof. Łukasz Szumowski

 

Odpis 1 procent

Rozpoczął się czas na odpisy 1 procent (od podatku dochodowego).

 • Aktualna jest pomoc parafii w wypełnianiu zeznań podatkowych PIT za 2019 rok. Pan Mieczysław Szmit jest do Waszej dyspozycji.
 • Osoby, które uzyskują dochody tylko z ZUS-u z tytułu zatrudnienia i nie korzystają z ulgi odliczeń, a w ubiegłym roku przekazały 1 procent podatku na Fundację Parafialna, nie muszą nic wypełniać ani przynosić do biura parafii. Urząd Skarbowy, w ich imieniu przekaże ten 1 procent na rzecz Fundacji.

 

Na nowy tydzień - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: O. Tomasz Zamorski OP, Oremus - Wielki Post 2008.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

KUSZENIE JEZUSA

Ten, który na brzegu Jordanu stanął w jednym szeregu z grzesznikami przyjmującymi chrzest, na pustyni potwierdza, że pragnie wyzwolić ludzkość od grzechu, nawiązując głęboką solidarność z grzesznym człowiekiem. Przygotowany przez czterdziestodniowy post i pełen Ducha Świętego toczy walkę z szatanem. Pustynia stała się dla Zbawiciela nie tylko miejscem odosobnienia, postu i modlitwy, ale również polem walki z szatanem. Polem zwycięstwa nad trzema pokusami, które - według nauki św. Jana - stanowi zarzewie grzechu - "Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała (epithymia tes sarkos), pożądliwość oczu (epithymia tôn ofthalmôn) i pycha tego życia (alazoneia tou biou) nie pochodzi od Ojca, lecz od świata" (1 J 2,16).

PIERWSZE KUSZENIE - PRYMAT SŁOWA BOŻEGO

I tak w pierwszym kuszeniu szatan stara się wzbudzić u Jezusa pożądliwości ciała. Pełen Ducha Świętego Jezus, przebywając na pustyni "Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód" (Łk 4,2). Korzystając z wyczerpania postem, szatan podsuwa Jezusowi następującą myśl: "Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem" (Łk 4,3), abyś mógł zaspokoić swój głód. Chodzi tutaj o naturalną potrzebę, która nie ma w sobie nic zdrożnego. Jednakże szatan nadaje tej naturalnej potrzebie pokarmu charakter pokusy.

Chrystus odrzuca szatańską - niby to życzliwą - radę, odpowiadając mu słowami Pisma: "Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek" (Łk 4,4). Odpowiadając w ten sposób kusicielowi, Jezus odniósł się do próby, na którą byli wystawieni Izraelici na pustyni. Biblia tak o niej mówi: "Pamiętaj na wszystkie drogi, którymi cię prowadził Pan, Bóg twój, przez te czterdzieści lat na pustyni, aby cię utrapić, wypróbować i poznać, co jest w twym sercu; czy strzeżesz Jego nakazu, czy też nie. Utrapił cię, dał ci odczuć głód, żywił cię manną, której nie znałeś ani ty, ani twoi przodkowie, bo chciał ci dać poznać, że nie samym tylko chlebem żyje człowiek, ale człowiek żyje wszystkim, co pochodzi z ust Pana. (...) Strzeż więc nakazów Pana, Boga twego, chodząc Jego drogami, by żyć w bojaźni przed Nim" (Pwt 8,2-6).

Nasz Zbawiciel rozwinie później ten temat w Kazaniu na Górze, mówiąc: "Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane" (Mt 6,31-33).

Pan nasz wiedział, że ludzi zazwyczaj bardziej interesuje chleb doczesny aniżeli niebieski: "Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki..." (J 6,26-27). Dlatego w Jego odpowiedzi udzielonej szatanowi nie kryje się żaden nakaz odrzucenia potrzeb materialnych, a jedynie stwierdzenie, że potrzeby te są czymś istotnym, lecz nie najistotniejszym. Życie wieczne człowieka zależy od pokarmu, jakim jest Słowo Boże.

Chrystus mógł dokonać przemiany kamieni w chleb, skoro mógł zmienić wodę w wino w Kanie Galilejskiej (J 2,1-10). Było jednak korzystniejsze dla ekonomii zbawienia, aby Zbawiciel zwyciężył przebiegłość diabła nie poprzez moc swojego bóstwa, lecz poprzez pokorę swego człowieczeństwa.

DRUGIE KUSZENIE - CZEŚĆ BOSKA DLA STWÓRCY

Następna z kolei pokusa odpowiada temu, co wedle św. Jana nazywa się pożądliwością oczu. Po pierwszej nieudanej próbie diabeł wyprowadza Jezusa na górę wysoką, gdzie w "oka mgnieniu" Jezus doznaje wizji (Grzegorz Wielki, Dialogi, II, 35). "Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: Tobie dam potęgę [władzę] i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje".

Pożądliwość oczu łączy się u człowieka z chęcią, a raczej z żądzą posiadania. Samo w sobie, posiadanie różnych dóbr jest rzeczą zamierzoną dla człowieka przez Boga. Stwórca od początku oddał człowiekowi widzialny świat i powiedział mu: "Czyń sobie ziemię poddaną!" (Rdz 1,28). Jednakże pożądliwość oczu zamienia posiadanie różnorodnych dóbr, które są człowiekowi potrzebne do życia w żądzę posiadania, w chęć posiadania dla posiadania, aby jak najwięcej mieć, aby mieć wszystko. To "mieć" staje się ważniejsze od "być", jak słusznie przypomniał Sobór (Gaudium et spes, 35). Jest to w szczególny sposób pokusa człowieka naszej epoki, która w stopniu dotychczas nieznanym rozwinęła u człowieka żądzę posiadania.

Również i tę pokusę Jezus odrzuca, odwołując się do słów Pisma Świętego: "Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Łk 4, 8; por. Pwt 6,13). W tej odpowiedzi Jezus nie odwołuje się do samego posiadania, ale godzi w to, co kusiciel chciał uzyskać w zamian za posiadanie: a mianowicie bałwochwalstwo. W zamian za hołd złożony "stworzeniu" - jakim jest ostatecznie upadły anioł - Jezus miałby otrzymać od "stworzenia" władzę nad całym zamieszkałym światem. W dość podobny sposób Apokalipsa mówi o władzy przekazanej starożytnemu Rzymowi przez szatana (Ap 13,2). Jezus oddaje cześć boską tylko i wyłącznie Stwórcy. Od Niego też otrzyma wszelką władzę.

TRZECIE KUSZENIE – REZYGNACJA Z KUSZENIA BOGA

Trzecia pokusa odpowiada trzeciej wśród pożądliwości, którą św. Jan nazywa pychą żywota. Szatan "Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół! Jest bowiem napisane: Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli, i na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień" (Łk 4,9-11). Jezus miałby wystawić Boga na próbę, domagając się od Niego cudownego ocalenia swego życia od pewnej śmierci. Ażeby skłonić Jezusa do ulegnięcia tej pokusie kusiciel przedstawia ją jako wyraz bezgranicznego zaufania Bożej Opatrzności: "Patrzcie, oto rzucił się z wysokości narożnika świątyni i nic mu się nie stało!"

Szatan otrzymuje odpowiedź nieodwołalną: "Powiedziano: nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego" (Łk 4,12). To zdanie ma poniekąd podwójne znaczenie: po pierwsze oznacza, że nie wolno dla zaspokojenia pychy żywota kusić Boga, po drugie Jezus oznajmia, że może pokonać każdą pokusę szatana. Jezus nie domaga się od Boga cudownej ochrony swojego życia w zamian za swoje trudy. On powierza Bogu swój los bez żadnych zastrzeżeń. Nie domaga się żadnej doczesnej nagrody za święte życie.

Mogąc strącić szatana do piekła, nasz Zbawiciel nie użył swojej mocy a jedynie powtórzył treść Słowa Bożego, dając nam przykład bezgranicznej cierpliwości. Uczynił tak, abyśmy za każdym razem kiedy cierpimy ze strony ludzi niegodziwych, odpowiadali raczej pouczeniem niż zemstą (por. Grzegorz Wielki, Hom. 16).

Jezus jednoznacznie zwyciężył złego ducha poprzez trzy wzajemnie wspierające się zachowania. Najpierw przez potwierdzenie prymatu Słowa Bożego w życiu człowieka wiary. Przez oddanie czci boskiej Stworzycielowi a nie stworzeniu. Przez uniknięcie pokusy wystawiania Boga na próbę.

Źródło: "Węże i żmije zdepcesz bez urazy" (fragment). Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu. Katedra Poznańska - 15 lutego 2016. Konferencja Episkopatu Polski - strona internetowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka