Ogłoszenia duszpasterskie - 24 listopada 2019 - Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Król to archaiczne słowo. Kojarzy nam się z bajkami albo z lekcją historii, gdy trudno spamiętać skomplikowane koligacje i daty kolejnych bitew. Jezus jest innym Królem. Nie tylko nie zdobywa, ale nie wybawia nawet sam siebie. Przyszedł, aby dać świadectwo prawdzie (J 18,37). Kiedy zmęczeni naszym zakłamaniem pragniemy wreszcie prawdziwego życia, On uwalnia nas od wszelkiej ułudy grzechu. I wtedy jest Królestwo. Trwa, niewidoczne dla reporterów i komentatorów życia politycznego, bo nie jest z tego świata.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Święta i wspomnienia liturgiczne
  • Poniedziałek (25 listopada) - Wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy. | Wspomnienie bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej), zakonnicy.
  • Czwartek (28 listopada) - Św. Jakuba z Marchii, prezbitera, franciszkanina.
  • Sobota (30 listopada) - Święto św. Andrzeja, apostoła.
  • Niedziela (1 grudnia) - Pierwsza Niedziela Adwentu.
 • Dzisiaj
  • Ostatnia Niedziela w Roku Liturgicznym 2019. Z racji istniejącej kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, będącej pod wezwaniem "Chrystusa Króla", warto, a nawet trzeba wstąpić chociaż na kilka minut, i przez tę chwilę pomodlić się w intencji parafii.
  • W kościele po sumie - o godz. 10.30, wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówíenie Litanii do NSPJ oraz aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi (odpust zupełny).
  • Dzisiaj - jak każdego roku - gościmy kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Koszalińskiego - diakona Krzysztofa, który pochodzi z Koszalina oraz kleryka Ksawerego z Darłowa. Po Mszach świętych będą kwestowali na utrzymanie Seminarium.
 • W tygodniu
  • Piątek (29 listopada) - intencja Duszpasterstwa Trzeźwościowego o godz. 18.00.
  • W tym samym dniu Nowenna za wstawiennictwem św. Urszuli Ledóchowskiej o godz. 17.50, a po Mszy świętej - ucałowanie relikwii.
 • Wypominki
  • Wypominki listopadowe - do piątku włącznie o godz. 17.15.
  • Pierwsze Wypominki roczne od pierwszej niedzieli Adwentu, zawsze w niedzielę od godz. 10.15.
 • Adwent i Roraty
  • Za tydzień już inny czas liturgiczny - ADWENT. Piękna polska tradycja - Rorat. Zawsze w tygodniu o godz. 6.00 rano.
  • W trosce o śniadanie dla idących do pracy lub do szkoły, na uczelnię i w ogóle wiernym obecnym na Roratach - po Mszy świętej zawsze ciepłe, świeże bułki i kakao. Miejsce: salka św. Józefa. Nad całością czuwa Caritas parafialna.
  • Jak co roku - czwartek w Adwencie jest ratunkiem dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą przyjść na Roraty o 6 rano. Dlatego w czwartek o godz. 18.00 - Msza roratnia (dodatkowa w tym dniu).

 

Ogłoszenia różne

 • Klub Inteligencji Katolickiej (KIK) informuje i zaprasza:
  • 26 listopada - godz. 17.00 - salka parafialna przy katedrze. Spotkanie pod przewodnictwem ks. Henryka Romanika. Temat: "Śmierć i Zmartwychwstanie w Tradycji Nowego Testamentu".
  • 28 listopada - godz. 17.00 - spotkanie przy kawie w księgarni Między Kartkami (ul. Zwycięstwa 92). Temat: "Przesłanie Zbigniewa Herberta do współczesnego czytelnika".
 • Ks. Bogusław Fortuński, koordynator Odnowy w Duchu Świętym w naszej diecezji, informuje i zachęca do udziału w Warsztatach Muzycznych Uwielbienia - w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym (CEF) w Koszalinie - 29 listopada - 1 grudnia br. Tel. 510 152 419.
 • W kiosku pod chorem oprócz prasy katolickiej są do nabycia świece wigilijne, kartki świąteczne, kalendarze na rok 2020.
 • Panowie kościelni Wiesław i Marcin, pukają do Waszych drzwi z opłatkami wigilijnymi.

 

Na nowy tydzień życzymy wszystkim - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: O. Wojciech Czwichocki OP, Oremus - listopad 2007.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

Św. JAKUB Z MARCHII - NIESTRUDZONY MISJONARZ

Najstarszą świątynią franciszkańską w Neapolu jest kościół S. Maria la Nuova. Ta XIII-wieczna budowla z renesansową fasadą i rokokowym krużgankiem kryje dzieła wielu sławnych artystów średniowiecznych. Jedna z jej kaplic bocznych jest poświęcona św. Jakubowi z Marchio: jest to Capella di S. Giacomo della Marca. Spoczywa tutaj do dziś nienaruszone ciało tego świętego kaznodziei franciszkańskiego, który zmarł ponad pięćset lat temu. W tym samym kościele znajduje się maska pośmiertna św. Jakuba z Marchii.

Św. Jakub z Marchii (Domenico Gangala), (1394-1476) ukończył studia prawnicze, był legatem Stolicy Apostolskiej i wybitnym kaznodzieją. Jako misjonarz przemierzył całe ojczyste Włochy oraz inne kraje Europy.

Jakub przyszedł na świat w 1394 roku w Monteprandone, które znajdowało się w Marchii Ankońskiej (obecnie region Marche) położonej we Włoszech, nad Adriatykiem. Wychował się w wielodzietnej i ubogiej rodzinie, ciężko pracował już w latach dziecięcych, zajmował się pasieniem owiec. W zdobyciu wykształcenia pomógł mu wuj, który był kapłanem. Jakub ukończył studia prawnicze, studiował na kilku włoskich uniwersytetach.

Mając 22 lata, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1420 roku, po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych. Z polecenia św. Bernardyna ze Sieny (1380-1444) powierzono mu prestiżowy urząd kaznodziei. Św. Bernardyn był twórcą nurtu franciszkanów obserwantów (u nas zwanych bernardynami). Jakub wyróżniał się wiedzą teologiczną i prawniczą oraz świętością życia. Jako misjonarz przewędrował prawie całe Włochy. Ewangelię głosił w wielu krajach Europy: w Bośni, Dalmacji, Albanii, Czechach, Polsce, na Rusi, w Norwegii, Dani, na Węgrzech, w Prusach i Austrii. Pełnił misje dyplomatyczne w wielu krajach, min. w Polsce. W imieniu papieża Eugeniusza IV (pontyfikat 1431-1447) nawoływał do krucjaty antytureckiej pod wodzą króla Władysława III Warneńczyka. W następnych latach spotkał się w Krakowie ze swym współbratem Janem Kapistranem, który przyjechał tutaj w 1453 roku na prośbę Zbigniewa Oleśnickiego i króla Kazimierza IV Jagiellończyka.

Krzewił kult Najświętszego Imienia Jezus. Zakładał klasztory o surowszej regule, według zaleceń św. Bernardyna ze Sieny. Był legatem trzech papieży (Eugeniusza IV, Mikołaja V i Kaliksta III). Poświęcał się także pracy społecznej, był mediatorem między skłóconymi miastami włoskimi. Zakładał tzw. "pobożne banki", w których ubodzy mogli zaciągać niskooprocentowane kredyty. Z pokory nie przyjął ofiarowywanej mu godności biskupiej w Mediolanie. Pozostawił po sobie kilka rozpraw ascetycznych i wiele listów.

Zmarł w Neapolu, 28 listopada 1476 roku. Beatyfikował go papież Urban VIII w 1624 roku, kanonizował Benedykt XIII w 1726 roku. W liturgii wspominany jest 28 listopada.

Źródło: Vera Schauber, Hanns Michael Schindler "Święci na każdy dzień" oraz portal www.franciszkanie.pl i inne źródła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka