Ogłoszenia duszpasterskie - 3 listopada 2019 - XXXI Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Ziarnko piasku nie jest zbyt małe ani poranna rosa zbyt ulotna, żeby nie mogły zachwycić i rozradować Boga. Ta radość Boga jest Jego królowaniem; roztaczającym się wszędzie, gdzie jesteśmy. Choćbyśmy nie wierzyli, bo nasze są serca zbyt ciasne, zapał łatwo gasnący i pamięć o grzechach niebezpiecznie uciska. Właśnie to Boże królowanie głosili Apostołowie. Królestwo Bożego zachwytu nad stworzeniem, nade mną. Nic dziwnego, że ta prawda leczy wszelkie choroby.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Mamy już miesiąc listopad, miesiąc szczególnej pamięci o Zmarłych. Wypominki codziennie są o godz. 17.15.
 • Pierwsza niedziela miesiąca i moje proboszczowskie kwestowanie na potrzeby kościoła.
 • Święta i wspomnienia liturgiczne
  • Poniedziałek (4 listopada) - Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.
  • Sobota (9 listopada) - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.

 

Trzydzieści dziewięć lat temu powstała nasza Parafia

W poniedziałek, 4 listopada wspominamy powstanie naszej Parafii, która powstała na terenie dzisiejszej zabudowy sakralnej gdzie znajdował się jar zalany wodą i bagno. Poza tym nie było kościoła, nie było plebanii, ogłoszenia parafialne były czytane u Ojców Franciszkanów, zaś jedynym miejscem spotkań był kościół w Jamnie.

Z okazji 39. rocznicy tamtego wydarzenia dzielę się kilkoma refleksjami na temat Parafii. Marzenia mieliśmy wielkie. W ciągu 10 lat pobudowano tyle obiektów, zapełniono je ludźmi. A jakie są efekty?

 1. Kościół pw. Ducha Świętego to kościół szczególny. Dawniej tylko przy takich kościołach były ochronki dla ludzi chorych i biednych, szpitale, apteki.
 2. Kościół papieski, bo wszystkie kościoły na świecie w których był i modlił się papież Jan Paweł II są kościołami papieskimi. W takich przestrzeniach sakralnych odprawiać Msze święte, uczestniczyć w nich, chrzcić dziecko, przyjmować Pierwszą Komunię Świętą, zawierać ślub sakramentalny, czy u kresu życia w trumnie być przedstawionym przez św. Jana Pawła II Panu Bogu - to łaska od Boga.
 3. Owocami papieskiej pielgrzymi są:
  • Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu
  • Katolicka Szkoła im. Jana Pawła II
  • Zakon Rycerzy Jana Pawła II
  • Powołania kapłańskie i zakonne (najwięcej ze wszystkich parafii w diecezji).

Pamiętajmy też i o trudnościach. Wszędzie rosną ceny, płace pracowników parafii od lat są na najniższym stopniu uposażenia. Parafii nie stać na podwyżki. Obecnie miesięcznie notujemy deficyt ok. 30 tys. zł. Spadły tace niedzielne (mniej wiernych ok. 1000 w niedzielę), mniej przychodu z ofiar w Biurze parafii. Za pieniądze wypożyczamy wieżę kościelną, parking przy ul. Staszica, po siostrach zakonnych - dom dla studentów. Sam gdzie mogę zarabiam czy to wykładami czy rekolekcjami, czy po prostu wyproszonymi u znajomych osób czy zakładów ofiarami. Ale na dziś to wszystko mało.
Budynek po sklepie od października jest wolny. Nowa Ewangelizacja ulokowała się gdzie indziej. Z pewnością będzie tam przedszkole, ale jeszcze nie teraz.
I to są zmartwienia proboszcza. Dzielę się nimi i wierzę, że poradzimy. Książkę o której wspominałem bardzo dobrze przyjęła redakcja "Miejsca Święte" w Warszawie. Ale będzie gotowa dopiero w marcu.

 

Podziękowania

 • Państwu Ani i Adamowi Pietruszyńskim za opiekę nad grobami kapłanów, pochowanych w kwaterze parafialnej. I wszystkim wiernym, którzy w tych ostatnich dniach tam złożyli swoje modlitwy i zapalili światło.
 • Panom kościelnym Wiesławowi i Marcinowi, pani Ewie kwiaciarce dziękuję za dekorację na miesiąc listopad.
 • Zgodnie z istniejącą tradycją parafii 10 listopada (niedziela) spotkanie z Radą Parafialną, z osobami wyróżnionymi za pracę dla ideałów Chrystusa, nauczycielami ze Szkoły katolickiej, którzy w roku szkolnym 2018/19 przygotowali bardzo dobrze uczniów do konkursów przedmiotowych i zwycięstw finałowych - na refektarzu plebanii o godz. 19.00.

Na nowy tydzień - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: O. Wojciech Czwichocki OP, Oremus - listopad 2007.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

PIERWSZE DNI - Z KRONIKI PARAFII DUCHA ŚWIĘTEGO W KOSZALINIE

4 listopada 1980
Urzad ds. Wyznań pismem z dnia 4 listopada informował o zatwierdzeniu parafii. Jednocześnie Kuria Biskupia rozesłała informacje, że z dniem 4 listopada nowa parafia jest faktem dokonanym. Ks. Biskup upoważnił mnie do "poszukania" tytułu parafii. To takie proste - pomyślałem, parafia musi mieć pomoc Ducha Świętego, a więc będzie pw. Ducha Świętego. W uzasadnieniu podałem:
1. W mojej rodzinnej parafii, w Brzeźnicy n/Wartą był kiedyś kościół pw. Ducha Świętego, który po powstaniu styczniowym został rozebrany przez wojska carskie. Dziś na placu kościelnym stoi dom wujostwa Bednarskich. Zawsze nosiłem w sobie tęsknotę, by odbudować - tamten kościół.
2. W Koszalinie jest kilka świątyń należących do innych wyznań. Wszyscy ci "innowiercy" mają wielką część do Ducha Świętego. Przyświecała mi zatem idea ekumenizmu.
3. Kościół XXI wieku to Kościół otwarty na światło Ducha Świętego - stąd nadzieja "Świata posoborowego" na odnowę w Duchu Świętym.

11 listopada 1980
Otrzymałem klucze do nowego mieszkania przy ul. Spasowskiego. Mieszkanie "M-3" kupiłem jako własnościowe za pożyczone pieniądze. Po umieszczeniu na zewnątrz budynku tablicy informacyjnej - została otwarta kancelaria. W jednym z pokojów było biuro, w drugim tymczasowa kaplica, salka katechetycma, pokój poradnictwa. I wcale nie było tak żle - atmosfera pracy była sympatyczna, rodzinna i czułem się bardzo dobrze.
Pierwszymi pomocnikami w pracy duszpasterskiej byli państwo Motykowie. Pan Stanisław pomagał w katechezie í w dekoracjach w jamneńskim kościele, a jego żona pani Józefa prowadziła poradnictwo.

20 listopada 1980
Zawarłem umowę z "Miastoprojektem" w Koszalinie, gdzi pracownia inż. arch. Andrzeja Lorka podjęła się projektu kościoła. Ustalając kolejność budowy postanowiliśmy najpierw zbudować tymczasową kaplicę, by służyła zgromadzeniom liturgicznym. Jednocześnie powinny być zbudowane baraki z salkami katechetycznymi.
Siostra Ildefonsa - diecezjalna wizytatorka nauki religii, zaproponowała przyjęcie do parafii Sióstr Felicjanek pod warunkiem, że otrzymają mieszkanie. Propozycja jest zachęcająca i do przemyślenia.

2 stycznia 1981
Z nowym rokiem pierwszy sukces! Wytyczono działkę pod budowę kościoła. Teren nieatrakcyjny, całkiem zalany wodą - bodajże najniższy punkt na osiedlu. Próbowałem doszukać się pozytywów i... znalazły się: plac pod kościół jest prawie w centrum parafii.
Wielkość naszej działki wynosi 1 ha.

Ks. Kazimierz BEDNARSKI
Bogdan Bogusław (ks. Kazimierz Bednarki) - "Osiołkowi w żłoby dano - refleksje z lat 1966-1991"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka